Jak czyścić złote monety?

Świeżo wybite monety posiadają piękny połysk, nie mają rys, przebarwień oraz nie zdążyły jeszcze się zabrudzić. Niestety podczas użytkowania ulegają zniszczeniom, matowieją oraz ciemnieją. Jak zatem dbać o monety i w jaki sposób je czyścić, by nie straciły na wartości?

Stopień zmian, jakie zachodzą na monetach różni się zależnie od materiału, z którego wykonano egzemplarz. Także monety wyprodukowane ze złota tracą pierwotny wygląd podczas użytkowania czy nieprawidłowego przechowywania. Są one narażone na zniszczenia i zanieczyszczenia, mimo iż złoto charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Jak czyścić złote monety – wskazówki

Nie tylko monety będące w użytku ulegają zniszczeniom, również egzemplarze kolekcjonerskie czy złote monety okolicznościowe dostępne na przykład na stronie internetowej https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety wymagają odpowiedniej konserwacji. Istotne jest samo przechowywanie monet. Nie powinny być one trzymane luzem oraz poddawane działaniu takich czynników, jak wilgoć, żywicze drewno czy choćby powietrze. Do przechowywania egzemplarzy kolekcjonerskich służą specjalne kapsuły ochronne. Jeśli natomiast monety się zabrudzą, warto użyć do ich czyszczenia wody z łagodnym detergentem i miękkiej wykałaczki do usuwania zanieczyszczenia z wąskich przestrzeni.

Jak czyścić złote monety – wskazówki, czego unikać

Tak naprawdę nie ma uniwersalnego sposobu na czyszczenie złotych monet. Użycie zbyt silnych środków nie pomoże, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do jeszcze większych zniszczeń. Aby odpowiednio zadbać o stan złotych monet, niewskazane jest stosowanie zmywacza do paznokci. W tym przypadku lepiej skorzystać z usług specjalisty, by nie zniszczyć monety. Nie powinno się stosować również płynów do sreber stołowych. Nie zaleca się pozostawiać wyczyszczonych monet do wyschnięcia, lecz osuszyć je delikatnie szmatką. Powietrze sprowokuje odparowywanie wody, w wyniku czego na numizmatach osadzi się nieestetyczny nalot. Aby złote monety kolekcjonerskie zachowały dobry stan, warto przestrzegać odpowiednich zasad ich czyszczenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.