Jak dbać i przechowywać firany – porady eksperta

Pielęgnacja zasłon nie musi być zbyt dużym obowiązkiem, jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego wykonywania niektórych z nich. Niektóre zasłony wymagają czyszczenia co dwa lub trzy tygodnie, podczas gdy inne można odkurzać i wieszać bez prania miesiącami.

Jak często czyścić firany aby zachować ich naturalny wygląd i fakturę?

Kurz i brud powinny być usuwane z zasłon co dwa do trzech tygodni. Zasłony mogą zostać uszkodzone przez kurz i brud, co spowoduje, że stracą swój kolor i fakturę. Jeśli pozostawione bez prania przez zbyt długi czas, mogą również zacząć brzydko pachnieć. Zasłony często mają kontakt z podłogą, więc szybko się brudzą. Możesz użyć wilgotnej szmatki lub gąbki, aby usunąć zanieczyszczenia z zasłon przed ich wypraniem.

Czyszczenie firan na sucho czy pranie w pralce?

Nie jest wskazane pranie zasłon w domu, zwłaszcza jeśli masz delikatną tkaninę lub drogie zasłony. Czyszczenie na sucho jest lepsze dla środowiska i tkanin, ponieważ zmniejsza ilość odpadów i chroni zasłony przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Czyszczenie na sucho firan z odpowiednimi chemikaliami uchroni Twoje zasłony przed utratą koloru i faktury niż w przypadku prania w pralce.

Jak prać zasłony w pralce?

Jeśli rzeczywiście musisz prać własne zasłony, przejdź do delikatnego prania w temperaturze 30 stopni z chłodnym wirowaniem. Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ pozostawi on matową pozostałość na tkaninie i nie używaj wybielacza, ponieważ może on usunąć kolory na niektórych tkaninach. Nie wkładaj ich do suszarki, bo to też może powodować kurczenie się — rozwieś po praniu i upewnij się, że nie zostawisz ich mokrych na zbyt długo — wilgotne zasłony to spleśniałe zasłony!

Jak zadbać o przechowywanie firan?

Niezależnie od tego, czy masz zasłony, czy rolety rzymskie, tak długo jak będą całkowicie suche przed odłożeniem, zachowają swój naturalny kształt bez względu na to, jak długo były przechowywane. Jeśli zasłony są wykonane z tkaniny, którą można prasować (powinno być to napisane na metce), warto je przed odłożeniem wyprasować. Pomoże im to w zostaniu dobrze wyglądającymi przed następnym użyciem.

Pielęgnacja zasłon nie musi być zbyt dużym obciążeniem, jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnego wykonywania niektórych czynności

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że zasłony nie powinny być prane zbyt często. Choć kuszące jest wrzucenie ich do pralki po szczególnie niechlujnym dniu, może to z czasem uszkodzić ich kolor i tkaninę. Lepiej wyczyścić je wilgotną szmatką, zamiast prać je w pralce za każdym razem, gdy się zabrudzą. Kolejną rzeczą, której powinieneś unikać jest używanie zbyt dużej ilości wody lub mydła podczas prania zasłon — wystarczy użyć wystarczającej ilości wody, aby usunąć z nich brud bez nasycania ich nadmiarem wilgoci.

Kolejna rzecz, której nie należy robić: nadmierne suszenie zasłon. Jeśli pozwolisz swoim zasłonom wisieć w bezpośrednim świetle słonecznym, będą blaknąć szybciej, niż jeśli wysuszysz je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Podobnie, nie zostawiaj mokrych tkanin na otwartym powietrzu, ponieważ spowoduje to rozwój pleśni na wszelkich wilgotnych miejscach lub plamach na twoich zasłonach.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, pielęgnacja zasłon to świetny sposób na utrzymanie świeżego i czystego wyglądu domu. Pomaga również przedłużyć żywotność zasłon, utrzymując je wolne od cząsteczek kurzu i brudu, które mogą spowodować uszkodzenie lub odbarwienie w czasie. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz w stanie utrzymać swoje zasłony wyglądające jak nowe przez wiele lat!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.