Jak dbać o czarne storczyki?

Storczyki zyskały w Polsce nieprawdopodobną popularność. Są najbardziej dekoracyjne w czasie kwitnienia. Jeśli chcemy, żeby storczyk zakwitł ponownie, to musimy o niego odpowiednia zadbać. Pielęgnacja tych kwiatów nie należy do najłatwiejszych. Im trudniejsze utrzymanie rośliny w dobrym stanie, tym większa satysfakcja z pojawiających się kwiatów. Jedna z odmian storczyka ma czarne kwiaty. Czyni to ją bardzo atrakcyjną wizualnie. Dla niektórych czarne storczyki są eleganckie, dla innych ekstrawaganckie, dla jeszcze innych niepokojące. Z całą pewnością to jeden z ciekawszych kwiatów doniczkowych. Jak dbać o storczyki? Jak pielęgnować jego delikatne płatki?

Ogólna charakterystyka czarnych storczyków

Storczyk w kolorze czarnym nie powstał naturalnie. Również inne kolory storczyków wynikają z ingerencji człowieka. Jak powstaje storczyk o czarnym ubarwieniu?

Z całą pewnością nie rośnie on sam. Nie zabarwia się też w sposób naturalny. Powstaje on w wyniku procesu farbowania odmiany z rodziny storczykowatych. To stwarza pewne problemy. Kolory storczyków utrzymują się tylko w przypadku pierwszych kwiatów. Gdy kwiaty opadną i zwiędną, to nowe kwiaty będą miały biały kolor. Farbowanie storczyków polega na wprowadzeniu specjalnego barwnika w pęd. To nie może być przypadkowy pęd. Barwik wprowadza się w te pędy, na których pojawiają się kwiaty. Różne kolory storczyków powstają w ten sam sposób. Nasiona nie mają w sobie barwnika. Jeśli chcemy mieć w domu storczyk o czarnych kwiatach, to musimy kupić specjalny okaz. Jeśli kupimy nasiona, to nie wyrośnie z nich storczyk w kolorze czarnym.

Czarna orchidea

Czy czarna orchidea i storczyk to ta sama roślina? Tak. Storczykowate mają wiele różnych odmian i rodzajów. Niektórzy uważają, że jest ich nawet 30 000. Nie wszystkie wymagają takiej samej uprawy i pielęgnacji. Najczęściej jednak uprawa orchidei podlega podobnym zasadom.

Orchidea w donicy hodowana jest w domu. Cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że pasuje do większości wnętrz. Choć jej kwiaty mają bardzo dekoracyjny charakter, to sprawdzą się nawet w minimalistycznym wystroju. Wiele zależy od tego, jaki gatunek wybierzemy. Poszczególne gatunki różnią się od siebie wysokością, wyglądem płatków, kolorem. Różne kolory storczyków wynikają też z procesu farbowania. Posiadanie w domu czarnego, szarego, czy błękitnego kwiatu jest czymś atrakcyjnym.

Jeśli orchidea ma odpowiednio wyglądać, to należy przestrzegać zasad jej uprawy. Należy pamiętać o nawozach, regularnym podlewaniu. Ważne jest też przycinanie korzeni, a także regularne czyszczenie liści. Jak dokładnie uprawiać i pielęgnować czarną orchideę w donicy? Czy warto kupić gotową roślinę, czy nasiona?

Uprawa storczyków

Bardzo ważne jest nawożenie storczyków. Czarna orchidea wymaga wsparcia w postaci nawozów. Można stosować nawozy sztuczne albo te naturalne. Ważne jest, aby wybierać nawozy, które są przeznaczone dla tych roślin. Wybór jest dość duży i możemy je znaleźć w prawie każdym sklepie ogrodniczym.

Najlepsze dla storczyków są naturalne nawozy. Dostępne są różne mieszanki, pałeczki nawozowe. Można skorzystać z wygodnych aplikatorów oraz odżywek w sprayu. Sam fakt istnienia takiej ilości zróżnicowanego asortymentu świadczy o potrzebie nawożenia orchidei w donicy. Po każdym podlaniu do rośliny można dodać odrobinę odżywki. Po upływie miesiąca trzeba zrobić przerwę. Należy przelać roślinę wodą. Polega to na wypłukaniu nadmiaru zebranego nawozu.

Niektórzy uważają, że czarna orchidea powinna być nawożona rzadziej. Najlepszy okres nawożenia to czas wegetacji rośliny. Wtedy czarna orchidea wypuszcza nowe liście oraz korzenie. Nie powinno się nawozić chorych roślin. Należy unikać nawożenia słabych roślin oraz tych zaatakowanych przez szkodniki. Jeśli zauważysz, że Twój kwiat jest zaatakowany przez pasożyty, że ma słabe korzenie, a także przegniłe liście, to wstrzymaj się z nawożeniem. Do nawożenia można wykorzystać zioła. Sprawdzi się napar ze skrzypu albo pokrzywy. Zioła należy zagotować. Powinny gotować się przez 15 minut. Następnie należy je odcedzić i odstawić do wystygnięcia. Napar należy dodać do wody i namoczyć nią storczyki.

Przycinanie korzeni i przecieranie liści

Orchidea w donicy wymaga specjalnych zabiegów. Pielęgnacja orchidei polega na przycinaniu korzeni. Czarna orchidea musi mieć regularnie kontrolowanie korzenie. To one dają pierwsze sygnały o tym, że z rośliną coś jest nie tak. Gdy roślina choruje, to korzenie zaczynają gnić. Jeśli zauważymy zgniły korzeń, to należy go natychmiast usunąć. Jeśli go usuniemy, to cała roślina zacznie gnić. Czarna orchidea z nieobciętym korzeniem może zacząć pleśnieć.

Warto też usuwać cienkie i wysuszone korzenie. Jeśli je zostawimy, to roślina nie będzie się prawidłowo rozwijała. Orchidea w donicy musi też mieć regularnie czyszczone liście. Należy je przecierać wodą. Trzeba regularnie pozbywać się kurzu i innych zanieczyszczeń. Do przecierania liści potrzebne będą płatki kosmetyczne albo ściereczka wykonana z miękkiej bawełny. Należy przecierać liście z wierzchu oraz pod spodem. To na spodzie liście najczęściej pojawiają się szkodniki i ich jaja.

Można wykorzystać samą wodę albo dodać do niej odrobinę soku z cytryny. Niektórzy zalecają używanie wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pozwala on na pozbycie się szkodników, które atakują kwiaty. Nie powinno się używać wody z kranu. Lepsza będzie deszczówka. Najlepiej korzystać z wody przefiltrowanej albo destylowanej. Czasem zdarza się, że mimo naszych największych chęci, nasze kwity więdną, usychają, albo dopadają je różne choroby. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne zasady, dotyczące tego, jak uratować storczyka.

Czarna orchidea w donicy

Kobieta sadząca czarny storczyk

Czarna orchidea nie radzi sobie na stanowiskach słonecznych. Intensywne promienie słoneczne mają negatywny wpływ na kwiaty. Zbyt mocne światło może poparzyć liście. Wilgotność powietrza może być standardowa. Storczyk powinien przebywać w stałej temperaturze. Odpowiednie będzie 20 stopni. Miejsce powinno być słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Czarna orchidea powinna mieć też odpowiednią donicę. Sprawdzi się przezroczysta, która pozwoli na regularne kontrolowanie stanu korzeni. Donicę należy włożyć do osłonki. Dzięki temu korzenie nie zostaną poparzone przez słońce. Ułatwi to również pielęgnacje.

W donicy powinny znajdować się otwory, przez które wypłynie woda. W osłonce takie otwory są niepotrzebne, Należy też zadbać o odpowiednie podłoże. Czarna orchidea potrzebuje kory sosnowej i torfu. Warto dokładnie obserwować roślinę. Ona sama powie nam, czego potrzebuje. Podlewanie powinno się odbywać wtedy, gdy korzenie stają się białe i pomarszczone. Najlepiej zanurzyć doniczkę w misce z wodą i przelewać roślinę przez 15 minut. Następnie czarna orchidea powinna zostać odstawiona w inne miejsce, aby woda wypłynęła. Wodę, która zostanie w osłonce, należy wylać. Przelany storczyk zacznie gnić.

Czarna orchidea, a wystrój wnętrz

Wiemy, że różne kolory storczyków nie są naturalne. Czarna orchidea powstaje w wyniku farbowania. To, że kolory storczyków nie są naturalne, nie oznacza, że nie prezentują się dobrze. Warto jednak pamiętać, że nasiona nie pozwolą na wyhodowanie czarnej orchidei. Jeśli kupimy nasiona, to wybierzemy te kolory, które dla storczyków są naturalne. Czarna orchidea to wyjątkowy okaz, który pasuje do wielu wnętrz. Doskonale sprawdzi się w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Również wnętrza w stylu klasycznym mogą zostać nią ozdobione. Pasuje też do wnętrz industrialnych. Jej czarny kolor jest bardzo elegancki, minimalistyczny i szykowny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.