Jak dbać o czystość w domu, w którym mieszkają alergicy?

Problem alergii dotyczy coraz większego odsetka populacji. Najczęściej jest to uczulenie na kurz, sierść zwierząt czy roztocza. Spora część społeczeństwa jest uczulona również na określone gatunki roślin i zmaga się z alergią w okresie ich pylenia. Zastanawiasz się, jak sprzątać dom, w którym mieszka alergik? Czy wymaga to korzystania ze specjalnych środków? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Sprzątanie w domu alergika – to nie takie proste!

Sprzątanie domu alergika uczulonego na kurz i roztocza bywa sporym wyzwaniem. Najważniejsza jest w tym przypadku systematyczność, dokładność oraz dopasowanie odpowiednich środków, co zgodnie zauważają specjaliści między innymi z takich firm jak PETRUS SERWIS. Nie należy przy tym zapominać o trudno dostępnych miejscach, w których z biegiem czasu zbiera się kurz.

W domu można stosować środki chemiczne, ale tylko wtedy, jeżeli alergik nie jest uczulony na któryś ze składników preparatu. W razie wątpliwości – lepiej zrezygnować z mocnych produktów i zastąpić je:

  • własnymi środkami do czyszczenia, które łatwo przygotować,
  • specjalistycznymi preparatami ekologicznymi, bezpiecznymi dla alergików.

Czystość w każdym miejscu – nawet tam, gdzie tego nie widać

Podstawą dbania o czystość w domu alergika jest walka z kurzem i roztoczami. Te bardzo często oprócz osiadania na powierzchni mebli znajdują się także w łóżku. Poza systematycznym myciem wszelkich powierzchni należy pamiętać więc o częstej zmianie pościeli. Jeżeli jest taka możliwość, to kołdrę oraz poduszkę alergika warto regularnie trzepać na świeżym powietrzu. W zimie przy niskich temperaturach wystawienie pościeli na balkon na kilka godzin świetnie radzi sobie z bakteriami. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas należy dość często prać pościel w temperaturze 60°C oraz przy zastosowaniu specjalnych środków przyjaznych dla alergików.

Dom alergika, a nowoczesne technologie

Korzystanie z wysokiej jakości preparatów to jedno. Nie bez znaczenia są nowoczesne technologie. Obecnie dbanie o porządek w domu alergika jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, głównie ze względu na urządzenia radzące sobie z zabrudzeniami – np. nowoczesne odkurzacze bezworkowe. Większość z nich wyposażona jest w filtry HEPA, co znacznie zwiększa komfort alergików. Filtry wyłapują drobiny zanieczyszczeń i roztocza. Dużym ułatwieniem są również łatwo dostępne oczyszczacze powietrza. Odpowiednie ustawienie urządzenia pozwala na pełną automatyzację. W ten sposób można pozbyć się z powietrza wszystkich zanieczyszczeń.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.