Jak dbać o obrusy z gipiury? Garść praktycznych porad7

Bez wątpienia, gipiura jest tkaniną o przyciągającym wzrok wzornictwie. Nic więc dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością wśród materiałów używanych do produkcji tekstyliów stołowych. Jednak decydując się na obrusy z gipiury, warto wiedzieć, jak o nie zadbać.

Gipiura – co to za materiał?

Gipiura jest rodzajem koronki klockowej. Wyróżniają ją eleganckie, wypukłe wzory z dużymi, nieregularnymi oczkami. Często bywa jednak mylona z haftem, choć obie ozdoby zasadniczo się od siebie różnią. Haft wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie, podczas gdy gipiura stanowi transparentną ozdobę przeznaczoną do aplikacji lub naszywania. Bardzo efektownie wygląda również jako samodzielna dekoracja, np. w postaci obrusu. Obecnie gipiury produkowane są głównie z poliestru.

Obrusy z gipiury to tekstylia o wielu zaletach

Gipiura to niezwykle dekoracyjna tkanina. Rozłożona na stole w postaci obrusu doda pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. W pasmanteriach, czy sklepach z tekstyliami domowymi, takich jak DeHome, można znaleźć masę modeli obrusów z gipiury. Część w całości wykonana jest z tego materiału. Inne są jedynie zakończone ozdobną lamówką gipiurową. Obrusy z gipiury doskonale komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu rustykalnym, prowansalskim czy klasycznym.

Bogactwo wzorów i kolorów

Zwykle obrusy z gipiury są białe lub w kolorze écru. Jednak nie tylko. Wśród nich bez większego trudu znajdziesz też tekstylia o złotej lub jasnoszarej barwie. Obrus łatwo też dopasować do kształtu blatu stołu. Obrusy z gipiury, dostępne w sklepie DeHome występują w wielu wariantach: okrągłym, owalnym czy kwadratowym. Wybierając obrus, warto przyjrzeć się też dokładnie jego wzorowi. Aplikacje mogą odwoływać się zarówno do motywów roślinnych, jak i geometrycznych.

Pielęgnacja tkaniny

Aby gipiura na dłużej zachowała pierwotny wygląd należy przestrzegać kilku prostych reguł.

  1. Obrusy z gipiury najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie. Decydując się na pranie automatyczne, należy wybrać w pralce „delikatny” tryb bez wirowania i nie ustawiać temperatury wyższej niż 40°C. Należy też unikać silnych detergentów, szczególnie wybielaczy z chlorem.
  2. Nie zaleca się suszenia gipiury w suszarkach automatycznych. Po upraniu należy ją wywiesić lub równo rozłożyć do wyschnięcia.
  3. Zwykle gipiura rozprostowuje się pod własnym ciężarem. Jeśli jednak obrus wymaga prasowania, to należy rozłożyć go na miękkiej powierzchni i prasować od wewnątrz. W ten sposób reliefowy wzór tkaniny nie ulegnie „spłaszczeniu”. Gipiury prasuje się w niskiej temperaturze, maksymalnie 110°C.

Pielęgnacja obrusów z gipiury nie wymaga więc skomplikowanych i uciążliwych zabiegów. Choć oczywiście, zawsze można skorzystać z alternatywnego rozwiązania i oddać obrus do pralni chemicznej.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.