Jak dobrać drzwi zewnętrzne?

Projektując dom, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na jego ostateczny kształt i wygląd. Bryła, układ, wygląd tarasów i balkonów, elewacja i kolor ścian – to tylko niektóre z nich. Wiele osób zaniedbuje sprawę okien i drzwi, traktując te elementy czysto funkcjonalnie. Tymczasem drzwi wejściowe mogą stanowić nie tylko dobrze zaizolowane i bezpieczne wejście do przedpokoju, ale również ozdobę całego domu. Jak zatem dobrać drzwi wewnętrzne, aby być zadowolonym z wyboru?

Czym charakteryzują się dobre drzwi zewnętrzne?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że dziś producenci posiadają w swojej ofercie bardzo szeroki wybór drzwi wejściowych, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Możemy przebierać między modelami drewnianymi, PCV, aluminiowymi, a nawet stalowymi (popularne są także dodatkowe przeszklenia) – konkretny wybór zależy od oczekiwanych właściwości drzwi oraz zamysłu aranżacyjnego. Zwróćmy uwagę na to, by cały zestaw – skrzydła, ościeżnica oraz próg – były ze sobą spójne oraz odpowiadały designowi całego budynku.

Drzwi zewnętrzne powinny charakteryzować się wysoką dźwiękoszczelnością (wskaźnik izolacji akustycznej przynajmniej 30 dB) i dobrą szczelnością. Nie mogą również narażać domu na wychłodzenie.

– Przyjęło się, że drzwi wejściowe powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie większym, niż 1,5 W/(m2K). Jest to osiągalne dzięki wielowarstwowej budowie skrzydła, wewnątrz którego umieszcza się materiał termoizolacyjny – przekonują eksperci z firmy Ekoplast.

Z uwagi na fakt, że drzwi zewnętrzne będą narażone na różne czynniki atmosferyczne, istotne jest, by ich klasa wodoszczelności wynosiła co najmniej 3-4, zaś klasa trwałości mechanicznej minimum 5 (co oznacza wytrzymałość na przynajmniej 100 tys. cykli otwierania/zamykania).

Drzwi to też element designu

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale drzwi zewnętrzne są jednym z najważniejszych aspektów wizualnych naszego domu. Eksperci przekonują, że ważne jest, aby były one wykonane w podobnym stylu jak okna. Z kolei różnić powinny się od ścian – pod tym względem dobrze jest je dobierać na zasadzie kontrastu. O wyborze konkretnego modelu powinny jeszcze decydować takie czynniki jak:

  • ogólny styl domu (w tym materiał, z jakiego został zbudowany),
  • rodzaj elewacji, kolor ścian i wszelkich elementów wykończeniowych,
  • wielkość domu,
  • design stolarki okiennej oraz bramy garażowej (jeśli garaż jest wbudowany w bryłę domu).

Jak widać, czynników, które należy brać pod uwagę przy zamawianiu drzwi zewnętrznych, jest wiele. Sporo zależy od naszych indywidualnych preferencji i wcześniejszych wyborów dotyczących konkretnych elementów domu. Dlatego też pamiętajmy o tym, by drzwi wejściowe zamawiać jako jednej z ostatnich, kiedy cały koncept na bryłę budynku jest już ustalony.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.