Jak dobrać klimatyzację do wielkości pomieszczenia?

Decydując się na montaż klimatyzacji w swoim biurze, domu czy mieszkaniu, kolejnym krokiem staje się wybór właściwego urządzenia. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak dobrać klimatyzację do wielkości pomieszczenia. Sprawdź, jakie parametry mają na to wpływ i o czym dodatkowo pamiętać przy zakupie klimatyzatora.

Wielkość pomieszczenia – co wpływa na wybór klimatyzacji

Zacznijmy od tego, jakie cechy pomieszczenia mają wpływ na dobór klimatyzacji. Warto wiedzieć, że sama wielkość rozumiana może być nie tylko jako liczba metrów kwadratowych, ale również kubatura. Istotne staje się więc również to, jak wysokie jest dane wnętrze. Za standardową wysokość przyjmuje się wartość między 2,5 m a 2,8 m.

Ponadto przy doborze klimatyzacji należy zwrócić uwagę na: nasłonecznienie pomieszczenia (liczbę i rozkład okien), jego przeznaczenie, liczbę przebywających w nim na co dzień osób, znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych emitujących ciepło czy zastosowanych rodzajów izolacji termicznej. Jak widać, czynników jest więcej, niż mogłoby się wydawać, dlatego podejmując decyzję o montażu klimatyzacji, zawsze warto skorzystać z porad fachowców.

Jak dobrać klimatyzację do wielkości pomieszczenia?

Wszystkie te czynniki, a przede wszystkim właśnie wielkość pomieszczenia, będą miały swoje odzwierciedlenie w wybranej klimatyzacji. Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, będzie moc klimatyzatora. Im wyższa moc, tym większą przestrzeń uda się efektywnie schłodzić z użyciem jednej jednostki. Nowoczesne klimatyzatory biurowe typu split mają moc nawet 7 kW.

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać klimatyzację do wielkości pomieszczenia, dla ułatwienia przyjąć można, że na każde 10 m2 powierzchni przypada 1 kW mocy chłodzenia. To znaczy, że klimatyzator o mocy 7kW w typowych warunkach byłby w stanie skutecznie klimatyzować pomieszczenie o 70 m2.

I tu znów należy wrócić do wspomnianych wcześniej czynników. Od nich zależy, co z przyjętą wartością zrobimy dalej. Być może okaże się, że dobrane urządzenie nie będzie wystarczające, ponieważ poziom nasłonecznienia sprawi, że moc klimatyzatora powinna być większa. I tu istnieje kilka ogólnych wytycznych, które dobór klimatyzatora ułatwią.

W przypadku pomieszczeń o słabej izolacji lub tych o większej liczbie urządzeń wydzielających ciepło (np. salon z kuchnią) zaleca się moc chłodniczą większą o 10-20%. Z kolei w przypadku tych mocniej nasłonecznionych, tj. z oknami skierowanymi na zachód, 20-30%. Bywa, że poddasza to nawet do 50% zwiększonego zapotrzebowania na moc.

Wielkość pomieszczenia w połączeniu z innymi czynnikami może sprawić, że zapotrzebowanie na moc będzie większa od tej, jaką jest w stanie zapewnić pojedyncza jednostka. W takich sytuacjach wybiera się klimatyzację typu multisplit, a więc system łączący kilka jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Praktyczny w przypadku dużych biur czy mieszkań o dużym metrażu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.