Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Artykuł partnera.

Inwestorzy, którzy decydują się na budowę domu jednorodzinnego, który nie będzie podłączony do sieci kanalizacyjnej, muszą wybrać alternatywne rozwiązanie, które pozwoli im na odprowadzanie ścieków. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach jest bez wątpienia biologiczna oczyszczalnia ścieków, która jest ceniona przede wszystkim za to, że jest ekologiczna i ekonomiczna. Jednak często zdarza się tak, że osoby, które się na nią decydują, nie wiedzą o instalacji zbyt dużo. Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i czego warto się dowiedzieć przed jej montażem?

Tlenowe i beztlenowe oczyszczanie ścieków przy pomocy oczyszczalni 

Działanie przydomowej oczyszczalni biologicznej nie jest skomplikowane. Jak sama nazwa wskazuje, system oczyszcza ścieki przy wykorzystaniu różnych procesów biologicznych. Co ważne, możemy mieć wówczas do czynienia z tlenowym i beztlenowym oczyszczaniem. Pierwsze z nich odbywa się z udziałem aerobów, czyli bakterii, które rozkładają zanieczyszczenia na dwutlenek węgla, wodę oraz nadmiarową biomasę przy zastosowaniu tlenu.

Jeśli natomiast chodzi o beztlenowe oczyszczanie w biologicznej oczyszczalni ścieków, to proces jest wykorzystywany w przypadku ścieków, które cechują się wyższym poziomem zanieczyszczenia. W tym przypadku również mamy do czynienia z udziałem anaerobów, jednak mowa tutaj o przekształcaniu zanieczyszczeń w warunkach beztlenowych. W wyniku tych procesów otrzymywany jest dwutlenek węgla, metan i biomasa. Co ważne, beztlenowe oczyszczanie zawsze wiąże się procesami tlenowymi.

Z jakich etapów składa się biologiczne oczyszczanie ścieków? 

Wiemy już, na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków. Kolejną kwestią, którą należy omówić, są poszczególne etapy pracy instalacji. Aby lepiej zrozumieć procesy, które wówczas zachodzą, postanowiliśmy o tym porozmawiać ze specjalistą z firmy zajmującej się oczyszczalniami i szambami ekologicznymi EKO-BIO w Łodzi, który powiedział nam:

– Zasada działania biologicznej oczyszczalni ścieków jest stosunkowo prosta. Proces składa się z pięciu podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest przesiewanie, czyli usuwanie dużych cząsteczek. Następnie mamy do czynienia z usuwaniem odpadów mineralnych, które odbywa się w pułapkach albo w kanałach. Kolejny krok trwa stosunkowo długo, ponieważ jest to nawet kilka godzin. Mowa tutaj o sedymentacji, która prowadzi do osadzenia się ciał stałych na dnie zbiornika. Czwartym etapem jest obróbka biologiczna, w której biorą udział mikroorganizmy. Na koniec mamy do czynienia z tak zwanym osadzeniem ostatecznym. Wówczas substancje biologiczne są zdeponowane w postaci osadu na dnie osadników. Następnie ścieki opuszczają oczyszczalnię.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.