Jak efektywnie rozplanować oświetlenie w domu?

Oświetlenie wewnętrzne pełni niebagatelną funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Dlaczego tak ważne jest to, w jaki sposób zostaną zaaranżowane wszystkie lampy? Architekci z długoletnim doświadczaniem przekonują, że światło pomaga stworzyć odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu, a także ułatwia wykonywanie konkretnych czynności. Dlatego też inne będzie w często odwiedzanej kuchni, a inne w wyciszonej sypialni. W tym artykule dowiesz się, jak rozplanować oświetlenie w domu, żeby efekt był zarówno efektywny, jak i efektowny.

Rodzaj pomieszczenia ma znaczenie

Jak już wcześniej zasugerowaliśmy, planując oświetlenie wewnętrzne, warto zastanowić się nad jego rolą w danym pomieszczeniu. Powinno to ułatwić wybór odpowiednich lamp. W najczęściej uczęszczanych pokojach, czyli kuchnia oraz łazienka, które niejednokrotnie są pokojami zamkniętymi, światło powinno być dostępne cały czas. I to na tyle mocne, by po zmroku można było bezproblemowo wykonywać konkretne czynności. Warto też zadbać, zwłaszcza w pomieszczeniu kuchennym, aby oświetlone były blaty, gdzie będzie przygotowywane pożywienie. Punktowe oświetlenia na suficie albo kinkiety będą rewelacyjnym rozwiązaniem. Odwrotnie w przypadku odosobnionej sypialni lub salonu o większych wymiarach, gdzie liczy się klimatyczna smuga światła. Tutaj można pozwolić sobie na wolnostojące lampy zarówno podłogowe, jak i te do położenia na szafce nocnej.

Dostosuj moc i kolor oświetlenia

Warto też, aby moc i kolor różnorodnych lamp mogły pomóc stworzyć odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu. W pokojach zamkniętych sprawdzi się jasne światło zimne, które rozświetli kuchnię, łazienkę lub domowe biuro. Sprawi również, że poziom skupienia będzie o wiele wyższy. W pomieszczeniach służących do relaksowania się lub do spania warto zdecydować się na odrobinę cieplejsze światło o mniejszej mocy. Dzięki temu atmosfera w pokoju będzie naprawdę przyjemna zarówno dla domowników, jak i dla gości. Weź jednak pod uwagę, że bardzo mocne, cieple, żółtopomarańczowe światło już dawno jest passé, gdyż tworzy nieprzyjemny, sztuczny klimat w pomieszczeniu i zniekształca kolory.

Zwróć uwagę na styl panujący w domu

Koniecznie zwróć uwagę również na to, by oświetlenie wewnętrzne było spójne z ogólnym stylem panującym w Twoim domu. Analogicznie, jeśli jest to styl nowoczesny lub loftowy, z pewnością sprawdzą się designerskie lampy w minimalistycznym stylu. Jeśli przeważają elementy stylu vintage, fantastycznie będą prezentować się różnorodne lampy z abażurami. Jeśli zaś wnętrze urządzone jest w stylu glamour, weź pod uwagę finezyjnie ozdobione żyrandole. Jedynie odpowiednio dobrane oświetlenie pozwoli stworzyć spójną kompozycję. To złota zasada używana przez wszystkich profesjonalnych projektantów wnętrz.

Nie zapominaj o ekologii!

Na koniec już – gdy wybierzesz odpowiednie lampy i zwrócisz swoje kroki po zakup żarówek, pamiętaj, aby były one ekologiczne. To nie tylko plus dla środowiska naturalnego, ale niejednokrotnie również niebagatelna zaleta dla domowego budżetu. Cieszącym się niegasnącą popularnością rozwiązaniem jest oświetlenie wewnętrzne ledowe.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.