Jak frezować w aluminium

Czy wiesz, że frezowanie aluminium to jednak z najlepszych i najbardziej precyzyjnych metod obróbki metalu? Aluminium radzi sobie doskonale z każdym, nawet najmocniejszym rodzajem metalu!

Dlaczego frezowanie aluminium jest aż tak skuteczne?

Na początku warto się przyjrzeć właściwościom samego aluminium – cechuje je wyjątkowa elastyczność oraz miękkość. Dzięki temu frezowanie aluminium na tle innych tworzyw jest wyjątkowe! Pamiętaj jednak, żeby dobierać odpowiedni frez pod aluminium. Skutkiem źle dobranego frezu może być naruszeniem powierzchni tworzywa, co równa się jego zmarnowaniem. Jaki zatem jest najlepszy frez do frezowania aluminium? Wielu specjalistów zgodnie mówi, że to właśnie frez diamentowy jest najlepszym frezem do tego tworzywa! Frez ten jest twardy, dzięki czemu nie naruszy on tworzywa, nawet przy szybkim i mocnym działaniu.

Jaki rodzaj aluminium najlepiej sprawdza się przy frezowaniu?

Skrawalność aluminium – jest to jeden z ważniejszych aspektów, które należy uwzględnić wybierając stop aluminium pod frezowanie. Pamiętajmy, że na skrawalność aluminium mają wpływ warunku panujące podczas jego obróbki. Generalizując, materiał dobrze skrawalny to taki, który po obróbce ma mało chropowatą powierzchnie, a ponadto dobrze skrawalne aluminium pozwala na to, aby je obrabiać przy wysokich prędkościach obrotowych. 

Jakiej metody stosuje się do frezowania aluminium?

Nowoczesna metoda, oparta na układzie numerycznym – CNC odpowiedzialna jest za proces obróbki aluminium. Pamiętajmy, że zasada “wyższa wytrzymałość materiału równa się lepszemu wynikowy końcowemu” ma zastosowanie w obróbce aluminium.

Stopy aluminium

Stopy aluminium, które stosuje się przy frezowaniu to:

 • krzem (Si)
 • miedź (Cu)
 • magnez (Mg)
 • cynku (Zn)
 • mangan (MN)

Ponadto, aby polepszyć skrawalność aluminium, która jak już powyżej pisaliśmy ma kluczowe znaczenie przy frezowaniu aluminium, stosuje się domieszki ołowiu (Pb), kadmu (Cd), antymonu (Sb) bądź bizmutu (Bi). Niemniej jednak to właśnie krzem (Si) ma największy wpływ na skrawalność aluminium. Wpływa on na trwałościowe i gładkościowe wskaźniki skrawalności aluminium. Niemniej jednak wybór dobrego stopu aluminium jest jedynie częścią procesu technologicznego frezowania aluminium. Warto mieć również na uwadze, że do każdego stopu aluminium warto dobrać odpowiednie dla niego narzędzie skrawające. W marketach można bez problemu znaleźć frezy lub płyty frezarskie, które są pokryte powłokami o odmiennej geometrii, liczbie tnących krawędzi, wszystko musi pasować do wybranego stopu aliminium.

Jak frezować w aluminium?

Są dwa sposoby frezowania aluminium, które różnią się od siebie pozycją krawędzi skrawających:

 1. Frezowanie kształtowe (mocuje się je na bryle obrotowej).
 2. Frezowanie walcowe (mocowane są na powierzchni walcowej).

Zasady frezowania aluminium:

 • frezy do aluminium MUSZĄ mieć być wyposażone w ostre krawędzie,
 • zachowaj stabilność frezu – pamiętaj, że im frez jest krótszy czy grubszy, tym bardziej stabilny jest,
 • aluminium/stopy aluminium frezuj wysokimi obrotowymi i posuwowymi prędkościami,
 • grubość wióra powinna wynosić od 0,1 – 0,2 mm (dzięki temu wióry nie będą się przyklejać do ostrzy, a powierzchnie obrabiane nie będą narażone na uszkodzenia),
 • pamiętaj, aby w sposób obfity stosować ciesze chłodzące, z uwagi na to, że ten sposób pozwala na szybkie odprowadzenie wiór i ciepła z obszaru, w którym narzędzie styk się z przedmiotem obrabiającym,
 • koniecznie dobieraj krawędzie tnące frezu pod stop aluminium, którego używasz  (na przykład frez z jednym ostrzem pasuje do miękkich aluminiów).

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.