Jak kupić mieszkanie i nie zostać oszukanym?

Artykuł partnera.

Zakup mieszkania nie jest łatwy. W teorii oferta jest bardzo duża. Jednak nie ma się co oszukiwać, nie zawsze można znaleźć mieszkanie w dobrym stanie technicznym. Wielu sprzedawców winduje ceny, co dodatkowo nie ułatwia sprawy, ale też potrafią ukrywać nawet duże wady. Jak więc kupić mieszkanie i nie popełnić błędu? Czas poznać odpowiedź na to pytanie.

Czy lepiej kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy od dewelopera?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, która wymaga naprawdę sporych nakładów finansowych. Już na samym początku pojawia się dylemat, czy lepiej jest zakupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy raczej postawić na lokum od dewelopera. Cóż, w teorii lepiej jest kupić nowe mieszkanie, ale jednak ceny rynkowe są obecnie na zdecydowanie wyższym poziomie niż miało to miejsce choćby rok temu. Popyt na mieszkania deweloperskie jest naprawdę duży, a to oznacza, że i ceny są windowane. Wydaje się, że zakup nowego mieszkania nie jest potencjalnie obciążony ryzykiem ukrytych wad. Jednak nic bardziej mylnego. Otóż zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i deweloperskiego mogą posiadać wady, uszkodzone instalacje, czy też zwyczajne niedoróbki. Dlatego też w żadnym przypadku nie należy kupować mieszkania pod wpływem impulsu i jeżeli macie osobę, która zna się na sprawach technicznych, a więc może sprawdzić instalację, czy ocenić jakość użytych materiałów, to warto poprosić ją o pomoc, gdyż w ten sposób możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale i nerwów.

Pomoc fachowca na miarę złota

Szukanie mieszkania nie jest łatwe i często nie jest też przyjemne, szczególnie gdy kilka razy zdarzy się, że potencjalnie świetna oferta okazuje się dużym bublem. Oczywiście nie oznacza to, że każda oferta jest niedobra. Warto jednak dla swojego zdrowia psychicznego, ale także, żeby oszczędzić czas i pieniądze, zdecydować się na zatrudnienie agenta nieruchomości. Agencja nieruchomości w Warszawie,  Krakowie czy Katowicach ci pomoże. Niezależnie w jakim mieście mieszkacie, bez problemu powinniście znaleźć dobrego agenta, który pomoże Wam znaleźć świetną ofertę, ale też pomoże załatwić formalności. W końcu życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać.

Sprawdźcie, czy mieszkanie nie jest zadłużone

Choć w teorii chroni nas prawo, to każdy wie, że jego egzekwowanie nie zawsze jest możliwe, natomiast w żadnym przypadku nie jest szybkie. Stąd też trzeba pamiętać, by zrobić wszystko, co możliwe, by nie zostać oszukanym. Otóż kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musicie sprawdzić, czy nie jest ono zadłużone. I tutaj należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest wzięte pod hipotekę lub też, czy nie jest objęte egzekucją komorniczą. Ale to nadal nie wszystko, co musicie sprawdzić. Otóż należy poprosić jeszcze właściciela mieszkania o to, aby dostarczył Wam zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu czynszu, czy innych rachunków np. wody, prądu lub gazu. Czasami okazuje się, że choć kredyt na mieszkanie jest spłacany przez daną osobę regularnie, to posiada ona duże zadłużenie właśnie w spółdzielni mieszkaniowej. Dlatego w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony, nigdy nie należy wierzyć na słowo, lecz należy wszystko samodzielnie sprawdzić. Potem czeka Was jeszcze wizyta u notariusza i podpisanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Ale można powiedzieć, że jest to już najprzyjemniejsza czynność.

Lokalizacja się liczy

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i np. zapominamy, że nie tylko estetyka danego mieszkania się liczy, lecz również powinniśmy zwrócić uwagę na lokalizację. Niestety wiele osób kupuje pod wpływem impulsu i potem żałuje, gdyż okazuje się, że mieszkanie jest w naprawdę kiepskiej okolicy, zaś dojazd do centrum zajmuje sporo czasu, co również nie jest przyjemne. Trzeba też uważać, by przypadkiem nie kupić mieszkania, gdy naprzeciwko mieszka zbieracz. Jeżeli po wejściu na klatkę schodową poczujecie nieprzyjemny zapach, to powinniście czym prędzej wyjść i w żadnym wypadku nie decydować się na zakup mieszkania. Musicie jeszcze uważać na ceny i jeżeli cena jest naprawdę niska, to już to powinno Wam dać do myślenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.