Jak pielęgnować begonię królewską?

Wielu amatorów kwiatów zajmuje nimi każdą wolną powierzchnię w domu, czy w ogrodzie. Kwiaty nie tylko pięknie się prezentują, ale także dodają uroku i ciepła danemu miejscu. Jednak, aby się nimi chwalić, należy o nie odpowiednio dbać i je pielęgnować. W większości przypadków kwiaty to bardzo delikatne rośliny. Nierzadko ulegają zniszczeniom, czy chorują.

Rozwijanie kwiatów następuje wielokrotnie lub tylko raz. Początek kwitnienia następuje wtedy, kiedy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, albo otworzy się pierwszy kwiat. Wszystko zależy od rodzaju rośliny, jej odmiany oraz warunków, w jakich jest uprawiana bądź występuje, a także warunków atmosferycznych. Niegdyś kwiaty, były tylko ozdobą, która nie dawała żadnych korzyści. W 1964 roku Rudolf Jakob Camerarius wykazał, że te rośliny mają słupki i pręciki, które odpowiedzialne są za ich płciowość. Dzięki niemu dowiedziano się, jakie znaczenie mają pyłki dla nasion. Odkrył także, że zapylanie kwiatów wspomaga wiatr. Z biegiem lat zaczęto klasyfikować rośliny oraz poznawać ich zróżnicowaną budowę.

W tym artykule przedstawiona zostanie begonia królewska, która zyskuje coraz większą popularność.

Krótka historia begonii królewskiej

Begonia królewska zwana jest również ukośnicą królewską. Jej naukowa nazwa to begonia królewska Rex. Jest to roślina z rodziny begoniowatych. Do Europy przywędrowała z północnowschodnich Indii oraz Chin. W 1858 została sprowadzona do Anglii. W Polsce begonia królewska również jest znana i uprawiana. Najczęściej hodowana jest w domu, jako roślina o walorach estetycznych. Szczególną uwagę przyciągają jej liście, które są duże i bardzo nietypowe.

Jak wygląda begonia królewska?

Jak wspomniano wyżej, najbardziej charakterystyczną cechą begonii królewskiej są liście. Oprócz tego, że są duże, to są nierówne, co tylko dodaje roślinie uroku. Są one owłosione i przybierają wiele ciemnych barw. Mogą być bordowe, brązowe, a czasami prawie czarne. Kształtem przypominają serce, a na nich nierzadko można spotkać nietypowy wzór. Spody liści są ciemnoczerwone.
Kwiaty begonii są białoróżowe, malutkie i słabo widoczne na tle liści. Nie pełnią żadnej funkcji dekoracyjnej. Ponadto roślina ma kłącza, które są grube, mięsiste i płożące. Podobnie jak liście pokryte są włosami.

Odmiany begonii królewskiej

Podobnie jak w przypadku innych roślin begonia królewska ma kilka interesujących odmian. W tym wypadku oczywiście najbardziej zróżnicowane będą liście kwiatu.

Warte wyróżnienia są:

  • Namur charakteryzuje się dużymi liśćmi o nietypowym kształcie. Ich kolor można określić jako srebrzysty.
  • Escargot ma liście podobnej wielkości do Namura, jednak są one bardziej spiralne. Ich kolory są kontrastowe.
  • Charlotte Chiffon. W tej odmianie liście pokryte są srebrnym, szerokim pasem. Ponadto posiadają bordowo różowy środek i bok blaszki liściowej.
  • Fairy. Ta odmiana wyróżnia się tym, że blaszkę liściową pokrywają duże srebrzyste plamy.
  • Silver Star i Silver Queen posiadają nakrapiane srebrzystozielone liście.
  • African Jungle to odmiana, której liście również są nakrapiane, wielobarwne z przewagą mocnej czerwieni.
  • Merry Christmas chyba jedna z najbardziej nietypowych odmian begonii królewskiej rex. Jest wielobarwna i wzorzysta. Jej środek jest różowy, pokryty srebrnymi plamkami. Dookoła jest jasnozielona, a jej brzegi są brązowo bordowe.
  • Begonia beleaf charakteryzuje się przede wszystkim szarawo zielonymi liśćmi, z czerwonymi przebarwieniami. Ich brzegi również są czerwonawe. Mają znacznie wyróżniające się nerwy.
  • Begonia beleaf evening glow. Jej liście są bardzo wyraziste. Cechują się tym, że większość zabarwiona jest na intensywny różowy kolor. Natomiast jej brzegi są zielone ze srebrnymi plamkami. Są lekko postrzępione.

Uprawa i wymagania begonii królewskiej rex

Uprawa begonii królewskiej rex nie należy do najbardziej skomplikowanych. Begonia nie wymaga specjalistycznej gleby, ponieważ w każdej dobrze się czuje. Można dla niej zakupić glebę ogrodową, dostępną w każdej kwiaciarni, czy sklepie ogrodniczym. Jednak begonię najlepiej sadzić w ziemi próchnicznej, żyznej, przewiewnej oraz na bazie torfu i bogatej w składniki pokarmowe.
Begonia lubi światło, jednak nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Najlepiej wpływa na nią temperatura pokojowa. Tylko w okresie zimowym potrzebuje trochę chłodu (ok 15 stopni), ponieważ wtedy egzystuje.

Begonia królewska rex jest jedną z tych roślin zielonych, które bardzo lubią wodą. Dlatego też należy ją systematycznie podlewać (w odstępie około 10 dni). Nie można jednak zbierać wody w podstawce, ponieważ można tym doprowadzić do gnicia kłączy.
Trzeba również spryskiwać liście wodą destylowaną, by nie powstawały na nich nieprzyjemne dla oka plamy. Roślinę warto wspierać także nawozami mineralnymi albo organicznymi w okresie od marca do września. Należy to robić regularnie.

Rozmnażanie begonii królewskiej

Begonię rozmnaża się za pomocą sadzonek liściowych. Oznacza to, że trzeba od roślin odciąć duży i zdrowy liść. Następnie przeciąć go w kilku miejscach od spodu w poprzek najgrubszych nerwów. Tak przygotowany liść wkłada się do naczynia z mokrym torfem. Dobrze jest również przykryć roślinę folią albo szkłem. Idealna temperatura to 21-22 stopni.

Gatunki begonii doniczkowych

Begonia królewska
Źródło: Freepik.com

Należy zaznaczyć, że begonie można podzielić ze względu na liście na cztery grupy. Pierwszą z nich są rośliny o drobnych liściach, których średnica waha się od 5 do 8 cm. Średnie liście mają średnice 9-15 cm. Natomiast duże to te, które osiągają średnicę powyżej 15 cm. Natomiast ostatnią grupę stanowią odmiany, które mają wyprostowane pędy.

Begonia królewska zwana ukośnicą to tylko jedna z wielu gatunków, które można sadzić zarówno w doniczkach, jak i na balkonach, czy rabatach. Warto więc poznać inne gatunki tych pięknych roślin zielonych.

Gatunki begonii doniczkowych

Godne uwagi gatunków begonii doniczkowych to: 

  • Begonia Masona (masoniana) naturalnie występuje w Chinach i Nowej Gwinei. Jej liście są grube, pomarszczone i mięsiste, kształtem przypominają serce. Z brzegów są intensywnie zielone, a ich środek wypełnia ciemny wzór, który przypomina krzyż. Całość liści pokryta jest niewielkimi srebrnymi kropeczkami.
  • Begonia Bowera (Begonia bowerii). Podobnie jak w poprzednich odmianach liście kształtem przypominają serca. Jedna w tym przypadku są one brązowe zielone. Przy czym przeważa zielony w dwóch odcieniach. Begonię Bowera cechuje to, że jej liście są dość drobne. Naturalnie występuje w Meksyku.
  • Begonia muszlolistna (Begonia conchifolia). W środowisku naturalnym można ją spotkać w Ameryce Środkowej: Salwador, Kostaryka, Panama. W odróżnieniu od innych gatunków jej liście są po prostu zielone. Różnią się tylko odcieniem. Tę begonię wyróżnia kształt liści, który do złudzenia przypomina kropę wody bądź łzę.

Begonię królewską można kupić w większości sklepów ogrodniczych bądź przez internet. Cena za roślinę nie jest wygórowana. Jednak cena zależna jest od tego, gdzie jest kupowana oraz na jaką odmianę ktoś się zdecyduje.

Należy także pamiętać, że begonia królewska jest niejadalna, a także trująca dla zwierząt domowych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.