Jak pielęgnować cis kolumnowy?

Cis to drzewo albo krzew. Cis jest rośliną iglastą. Drzewa i krzewy iglaste zdobią nasze ogrody, parki i zieleńce. Cis nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jego cechą charakterystyczna jest to, że bardzo długo żyje. Cis kolumnowy to jedna z odmian cisu pospolitego, który występuje w Europie, Azji oraz Afryce. Rośnie dość wolno. Może przeżyć ponad tysiąc lat. Nie ma dużych wymagań. Może rosnąć na różnych glebach i stanowiskach. Jest wykorzystywany jako roślina dekoracyjna. Z drewna cisowego wytwarza się też meble. Cis jest rośliną leczniczą. Jakie wymagania ma cis kolumnowy? Jak przebiega jego pielęgnacja i rozmnażanie? Jaka odmiana cisu będzie najlepsza do ogrodu? 

Cis kolumnowy. Ogólna charakterystyka

Zarówno cis pospolity, jak i cis pośredni to rośliny żyjące bardzo długo. Rosną one jednak powoli. Nie grozi nam silna ekspansja cisu w naszym małym ogródku. Po 30 latach cis będzie miał około 4 metrów wysokości.

Roślina ta posiada bardzo twarde drewno, które nie ma w sobie żywicy. To czyni go cennym materiałem do wyrobu mebli. Istnieje wiele odmian cisów. Jedną z popularniejszych jest cis kolumnowy. Jest on chętnie wykorzystywany jako materiał na żywopłot. Ma ładny pokrój. Jego kształt jest harmonijny. Korona gęsta i zbita.

Cis kolumnowy nie choruje, nie niszczą go szkodniki. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Cis kolumnowy może osiągnąć maksymalnie 5 metrów wysokości. Najczęściej rośnie na około 3 metry. Ma sztywne, wzniesione pędy. Pędy mocno przylegają do pnia. Młode osobniki mają oliwkową korę. Cis kolumnowy ma głęboki system korzeniowy. To stanowi silną bazę dla rośliny. Cis jest dwupienny. Oznacza to, że na żeńskich gatunkach występują żeńskie kwiaty. Kwiaty męskie występują na męskich gatunkach. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Cis jest bardzo popularny w rozmaitych mitologiach i wierzeniach. Ma właściwości trujące. Dlatego w niektórych miejscach uważany jest za drzewo demoniczne. W Starożytnej Grecji cis uznawany był za drzewo z Hadesu. Do dziś w tamtych rejonach z cisu plecie się wieńce pogrzebowe. Ma on również właściwości magiczne. W niektórych rejonach wierzono, że dym z palonych gałązek cisu odstrasza złe moce. Cis sadzono obok domów, aby odstraszał złe uroki i pioruny. Choć to tylko zamierzchłe mitologie, to może warto na wszelki wypadek posadzić cis w swoim ogrodzie. Z całą pewnością warto to zrobić ze względu na jego walory dekoracyjne. Cis ma błyszczące igły w kolorze zimozielonym. Na igłach pojawiają się dwa jasne paski. Igły osiągają 3 centymetry długości. Jesienią pojawiają się czerwone owoce. Połączenie czerwonych jagód z zielonymi igłami jest bardzo atrakcyjne.

Cis. Wymagania i pielęgnacja

Cis w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Cis ma bardzo mocny system korzeniowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że dobrze współpracuje z korzeniami innych roślin. Z tego względu cisy można bez problemu sadzić w towarzystwie innych krzewów i drzew. Cis ma zwięzłe i mocne korzenie. Nawet starsze osobniki można bez trudu przesadzić w inne miejsce. Cisy dobrze radzą sobie na każdej glebie. Najbardziej odpowiada im jednak mocno wilgotne podłoże. Dlatego warto je sadzić w okolicy oczek wodnych, stawów i rzek.

Cisy lubią też dużą wilgotność powietrza. Nie powinno się go sadzić bezpośrednio przy wodzie. Najlepiej zachować niewielki odstęp od zbiornika wodnego. Ta roślina nie lubi wody stojącej. Należy o to zadbać, gdyż stojąca woda może uszkodzić roślinę.

Stanowisko

Cis lubi ciepłe miejsca. Najlepiej posadzić go w pełnym słońcu. Wytrzyma również w półcieniu. Warto wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Najlepsza będzie żyzna i przepuszczalna gleba. Może być obojętna albo lekko kwaśna. Uprawa cisów jest różna w zależności od tego, czy krzew jest soliterem, czy żywopłotem. Jeśli sadzimy cisy na żywopłot, to należy zachować odpowiednią odległość. Między jedną sadzonką a drugą powinno być około 70 centymetrów odległości. W celu uzyskania żywopłotu sadzonki należy posadzić w jednym rzędzie.

Cis w doniczce może być sadzony w każdym momencie sezonu wegetacyjnego. Cis z odkrytym systemem korzeniowym najlepiej sadzić wiosną. Odpowiednią porą jest też wczesna jesień. Cis warto raz na jakiś czas nawozić. Najlepszy będzie kompost naturalny. Roślinę nawozić powinniśmy latem i wiosną. Cis wymaga też regularnego podlewania. W porach suchych należy go podlewać raz w tygodniu. Przez pierwsze trzy lata należy też regularnie spulchniać glebę i dbać o to, aby cis nie stał w wodzie. Nie lubi nadmiernej wilgoci. Poradzi sobie z okresową suszą. Dorosłych osobników nie należy tak często podlewać, jak młodych okazów.

Cis. Uprawa i rozmnażanie.

Drzewa i krzewy iglaste bywają bardzo trudne w uprawie. Cis nie należy do tej grupy. Uprawia się go stosunkowo łatwo. Równie łatwe jest sadzenie cisów. W Polsce istnieje wiele gatunków cisów. Ta roślina dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Bez trudu można dostać sadzonkę w sklepie ogrodniczym.

Przed posadzeniem należy przygotować podłoże. Najpierw należy dokładnie przekopać glebę. Następnie usunąć wszystkie chwasty. Przyda się też kompost. W ziemi powinniśmy wykopać dołek. Dół powinien mieć taką wielkość, aby bez trudu pomieścić system korzeniowy rośliny. Następnie wsadzamy sadzonkę do ziemi i zasypujemy glebą. Świeżo zasadzoną sadzonkę podlewamy. Warto przykryć glebę warstwą ściółki. To pozwoli uniknąć ponownego pojawienia się chwastów. Drzewa i krzewy iglaste są bardzo popularną ozdobą ogrodów. Dlatego warto nauczyć się jak je samodzielnie rozmnażać.

Cis można rozmnażać poprzez wykorzystanie sadzonek pędowych. To jeden z najłatwiejszych sposobów.

Innym sposobem jest wytworzenie sadzonek z nasion. Jeśli chcemy rozmnożyć cis przez sadzonki, to musimy mieć 3-letni okaz. Należy pobrać pędy. Najlepszą porą jest wrzesień albo październik. Należy pobrać sadzonkę o długości 20 centymetrów. Z dolnej części sadzonki należy usunąć igły. Najlepiej wykorzystać specjalny ukorzeniacz. Sadzonki z ukorzeniaczem można włożyć do pojemników wypełnionych perlitem i torfem.

Cenne porady

Należy zadbać o odpowiednią temperaturę podłoża. Nie powinna ona przekraczać 10 stopni. Po 4 miesiącach młodą roślinkę można przesadzić do doniczki. Jesienią sadzonki wysadzamy do gruntu. Znacznie trudniej rozmnożyć cis przez nasiona. To bardzo czasochłonny i skomplikowany proces. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

Pojawia się jednak ryzyko, że sadzonki nie będą odpowiednie do swoich rodziców. W celu pozyskania nasion należy zebrać owoce. Najlepszą porą do zbioru jest przełom września i października. Nasiona pozbawiamy miąższu. Potem umieszczamy je w temperaturze 20 stopni i przechowujemy przez 3 miesiące. Kolejny etap rozmnażania to umieszczenie nasion w torebce. Należy do niej wrzucić wilgotny mech. Tak przygotowaną wypełnionych wkładamy do lodówki i trzymamy przez 2 miesiące.

Nasiona wysiewamy wiosną. Należy przygotować pojemniki z ziemią torfową i piaskiem. Ziemia musi być zakwaszona. Pojemnik przykrywamy folią albo szkłem. Należy go postawić w ciepłym miejscu. Temperatura powinna mieć 25 stopni. Optymalne jest miejsce lekko zacienione. Sadzonki należy wietrzyć i regularnie podlewać. Po miesiącu powinny pojawić się siewki.

Przycinanie cisów

Cis to roślina chętnie wykorzystywana jako materiał na żywopłot. Dzieje się tak dlatego, że jest on odporny na cięcie. Bardzo dobrze znosi cięcie formujące. Nie reaguje negatywnie nawet na silne i kategoryczne cięcie. Bez trudu można go ukształtować w dowolny sposób. Dotyczy to zarówno żywopłotu, jak i pojedynczych roślin. Pierwsze formujące cięcie należy wykonać po trzech latach. Do tego czasu nie będzie ono konieczne. Przy pierwszym cięciu nie można przycinać więcej niż 1/3 długości. Należy bezwględnie usunąć stare, chore i słabe gałęzie. Odpowiednią porą do przycinania jest wiosna. Cięcie można powtórzyć na początku lipca. Po tym okresie nie zaleca się obcinania cisów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.