Jak pielęgnować orliki w ogródku? Oto zestaw interesujących porad

Nikt nie przechodzi obojętnie koło rabaty, na której dumnie rosną orliki. Być właścicielem takiej kompozycji kwiatowej wcale nie jest trudno, ponieważ orliki są bardzo proste w uprawie i w pielęgnacji. Ozdobne są nie tylko kwiaty, ale również owocostany oraz liście. Poniżej zebrano zasady uprawy oraz ciekawostki na temat orlików i ich odmian.

Słów kilka o wyglądzie i pochodzeniu

Orliki występują w stanie dzikim w Polsce, w jej górzystych częściach, ale roślina wcale nie jest tak pospolita, jak wskazuje na to nazwa. W naszym kraju jest częściowo chroniona, więc łatwiej podziwiać ją w ogrodach przydomowych, gdzie naprawdę pięknie się prezentuje. Należy do rodziny jaskrowatych.

Liście są delikatne, wcinane i przeważnie trójlistkowe. Nazwa nie jest przypadkowa, odnosi się bowiem do korony płatków kwiatu, który to przypomina szpony orła. Kwiaty orlików są skupione w baldachy, tym samym tworzą szczytowy kwiatostan. Płatki nie są trwałe, odpadają dość szybko, a na ich miejsce tworzą się mieszki z nasionami, które również pięknie wyglądają. W środku torebki nasiennej jest mnóstwo drobnych i czarnych nasionek. Roślina kwitnie od początku maja, okres kwitnienia trwa nawet do lipca, wszystko zależy od gatunku oraz od odmiany, którą mamy w ogrodzie. Byliny te zazwyczaj żyją 4 lata, ale rozmnażają się samoistnie za pomocą nasion. Orliki kwiaty mogą mieć w różnych kolorach, przeważnie białe, różowe, niebieskie, odmiany mieszańcowe mają kwiaty dwubarwne. Zdarzają się też osobniki fioletowe oraz żółte.

Wymagania siedliskowe i pielęgnacja orlików

Orliki poradzą sobie w słońcu oraz w półcieniu. Byliny ładniejszy pokrój uzyskują w pełnym słońcu. Nie mają też specjalnych wymagań co do gleby, nie musi być żyzna i bogata w próchnicę, nawożenie roślin spowoduje, że będzie ona bujniejsza. Rabaty, na których wysiewa się orliki zwykle szybko się zagęszczają. Wysiewane z nasion rośliny nie posiadają cech osobnika matecznego, dlatego po pewnym czasie rabata przybiera rozmaite kolory.

Orliki pospolite są przeważnie całkowicie mrozoodporne, dotyczy to nawet ich hodowlanych odmian. Na zimę tracą liście i nie trzeba ich osłaniać przed mrozem lub śniegiem. Nie spotyka się szkodników, które uszkadzają rośliny, dlatego nie trzeba ich poddawać zabiegom chemicznym. Podobnie jest z chorobami. Rośliny po prostu nie chorują. Jedyną wadą jest to, że późną wiosną roślina zaczyna tracić liście i nie wygląda już ładnie. Doświadczeni ogrodnicy zestawiają orliki z innymi roślinami, które są w tym czasie dekoracyjne. Mogą to być na przykład trawy. Pielęgnacja orlików nie jest skomplikowania i skupia się głównie na obcinaniu owocostanów latem.

Fioletowy orlik w ogródku
Źródło: Pixabay.com

Zastosowanie roślin i ciekawostki

Orliki świetnie sprawdzą się w miejscach reprezentatywnych w ogrodzie. Doskonale komponują się z trawami, bodziszkami, funkiami. Większe okazy tworzą znakomite tło dla mniejszych bylin. Pięknie wyglądają w towarzystwie roślin iglastych. Byliny chętnie sadzone są w ogrodach naturalistycznych, które nie wymagają wielu zabiegów. Należy pamiętać, że orliki są trujące, sadzone w warzywniakach odstraszają ślimaki. Roślina jest uprawiana również na kwiat cięty, w wazonach i w bukietach jest dość trwała.

Ważniejsze i ciekawsze odmiany

Poszczególne odmiany różnią się między sobą wielkością kwiatów, kolorem i kształtem płatków korony, pokrojem, docelową wielkością oraz kolorem liści. Poniżej przedstawiono interesujące odmiany orlików, które możemy wprowadzić do naszych ogrodów i cieszyć się ich pięknem:

  • ‘Green Apples’ – roślina o nietypowych kwiatach w kolorze zielonego jabłuszka,
  • ‘Pink Bonnets’ – forma nostalgiczna, ma pełne kwiaty o kolorze różowym,
  • ‘Nora Barlow’ – pokrój jest wzniesiony, a kwiaty dwubarwne, różowo-żółte,
  • ‘McKana’ – hybryda międzygatunkowa, kwiaty są mieszane o długich ostrogach,
  • ‘Whinky Red and White Double’ – kwiaty są pełne, roślina niska i zwarta. Kielich jest dwubarwny. Korona płatków jest biała, a środek czerwony,
  • ‘Black Barlow’ – odmiana zasługuje na uwagę, ponieważ kwiaty są koloru prawie czarnego,
  • ‘Crimson Star’ – kwiaty są kremowo-czerwone,
  • ‘White Star’ – roślina o białych, nieco drobniejszych kwiatach, pokrój jest luźniejszy.

Autor:
Aleksandra – ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania,
miłośniczka kwiatów i owadów,
w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami.

Źródło:

  • R. Lancaster, Wielka księga roślin ogrodowych, byliny, Świat Książki, Warszawa 2003.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.