Jak przygotować ogród na zimę?

Jesień to w ogrodzie czas zbiorów, ale również porządków przed zimą. Nie można zatem narzekać na brak zajęć, dlatego warto mieć pod ręką listę rzeczy, które są do wykonania. Oto najważniejsze czynności, które pomogą Ci przygotować ogród na zimę.

Jesienne sprzątanie w ogrodzie

Jednym z najważniejszych zadań w okresie jesiennym jest zrobienie porządków czyli usunięcie pozostałości po roślinach oraz grabienie liści. Na grządkach i rabatach kwiatowych nie powinny zostać żadne resztki roślin, gdyż ich pozostawienie sprzyja pojawieniu się chorób i pleśni. Konieczne jest również dokładne zgrabienie liści, zwłaszcza z powierzchni trawnika. Dzięki temu będzie można zapobiec pojawieniu się tzw. pleśni pośniegowej, która ma destrukcyjny wpływ na murawę.

Jesienne nawożenie

Jesień to także doskonały czas na uzupełnienie składników odżywczych w glebie. Do tego celu stosuje się nawozy jesienne, których szeroki wybór znajdziesz w sklepie Rolmarket. Jesienne nawożenie roślin należy rozpocząć dość wcześnie, by rośliny zdążyły wykorzystać zawarte w nich składniki, zanim przejdą w stan zimowego uśpienia. Nieco później można nawieźć grządki przeznaczone na wiosenny wysiew warzyw. Do tego celu najlepiej wykorzystać kompost, który jest nawozem naturalnym i świetnie poprawia zasobność gleby.

Okrywanie i obwiązywanie roślin na zimę

Jesienią warto zadbać również o ochronę wrażliwych roślin przed zimnem i mrozem. Do tego celu można wykorzystać słomę, gałęzie iglaków, suche liście czy specjalne kaptury z włókniny. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny chcemy okryć, bo należy dopasować sposób okrycia do rozmiarów i kształtu rośliny.

Niektóre rośliny nie wymagają okrywania na zimę, ale dobrze byłoby je obwiązać, by zapobiec ich rozłażeniu się pod ciężarem śniegu oraz złamaniom gałązek, które może to spowodować. Problem ten dotyczy zwłaszcza żywotników czyli tui oraz cisów, które dobrze byłoby obwiązać sznurkiem.

Zabezpieczenie wody w ogrodzie

Ostatnim krokiem do dobrego przygotowania ogrodu do zimy jest zabezpieczenie wody. Jeśli w ogrodzie jest zainstalowana instalacja nawadniająca, znajduje się zewnętrzny kran lub oczko wodne niewielkich rozmiarów, to konieczne jest spuszczenie z nich wody. Jeśli tego nie zrobimy, to niestety w przypadku mrozów musimy liczyć się z awarią. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, a zatem istnieje duże ryzyko, że rozsadzi ona instalację, a jej naprawienie będzie oznaczało dodatkowe koszty.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.