Jak przygotować się do malowania ścian i sufitów? Praktyczny poradnik

Gdy nadchodzi czas na malowanie ścian i sufitów w ramach remontu czy odświeżenia wnętrza, wynajęcie profesjonalnej ekipy malarskiej często jest zbędne – w wielu przypadkach możesz samodzielnie przeprowadzić wszystkie prace. Jak się za nie zabrać? Jakie wyposażenie będzie Ci potrzebne? O czym pamiętać? Sprawdź, jak przygotować się do malowania ścian, jakie akcesoria zakupić oraz na co zwracać uwagę podczas pracy.

Kiedy warto zaplanować malowanie ścian i sufitów?

Prace remontowe dotyczące malowania ścian bądź sufitów należy dokładnie zaplanować, biorąc pod uwagę własne możliwości i komfort domowników. Kiedy się za nie zabrać? Dobrą porą na zmianę kolorów w pokoju są miesiące wiosenne i letnie. W szczególności warto wybrać miesiące tj. lipiec czy sierpień, ponieważ ciepłe i bezdeszczowe dni sprzyjają szybszemu schnięciu farby. 

Akcesoria i narzędzia potrzebne do malowania ścian i sufitów

Wybór dogodnego terminu, właściwie wyselekcjonowanych kolorów farb i odpowiedniej koncepcji to istotne kwestie, jednak równie ważny jest także zakup akcesoriów. Produkty, bez których trudno się obejść, to m.in. wysokojakościowa folia malarska pozwalająca zabezpieczyć okna, meble i drzwi przed pomalowaniem. Co jeszcze jest potrzebne do malowania ścian? Przed rozpoczęciem prac warto sporządzić kompletną listę niezbędnych narzędzi.

Malowanie ścian

Podstawowym narzędziem jest oczywiście pędzel, ale coraz więcej osób sięga też po wałki. Ponadto konieczne jest wyposażenie do oczyszczenia i zabezpieczenia powierzchni oraz do samego malowania ścian i sufitów. Aby dobrze przygotować się do realizacji prac, potrzebne są zatem:

  • odpowiednia ilość farby na ściany i sufit,
  • różnej wielkości pędzle i wałki (kątowy i teleskopowy idealnie sprawdzą się do malowania sufitu),
  • kratka lub kuweta,
  • taśma i folia malarska (pozwolą zabezpieczyć okna, drzwi i pozostawione w pokoju wyposażenie przed pobrudzeniem farbą),
  • mieszadło do farby,
  • wiaderko i skrobaki (w momencie, gdy konieczne jest usunięcie starej farby),
  • śrubokręty i podstawowe akcesoria do majsterkowania.

Oprócz tego w wielu przypadkach warto zaopatrzyć się w gładź i potrzebne do wyrównania powierzchni akcesoria, np. szpachlę, papier czy gąbkę. Może pojawić się bowiem potrzeba wygładzenia czy uzupełnienia ubytków w ścianie albo suficie.

Jak przygotować się do malowania ścian i sufitów?

Dobrze wykonana zmiana kolorystyki w pokoju może poprawić jego wygląd i estetykę. Z tego powodu ważne jest nie tylko zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria, ale także odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzenia całego procesu malowania. Przede wszystkim, należy zadbać o zabezpieczenie wszystkich elementów, których nie da się wynieść lub tymczasowo usunąć. Są to zazwyczaj większe meble czy sprzęty, które przesuwa się na środek pomieszczenia i dokładnie chroni za pomocą folii malarskiej. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do malowania ścian i sufitu, pamiętaj również o precyzyjnym zabezpieczeniu podłogi i listew, w przypadku tych elementów również możesz wykonać to za pomocą taśmy i folii malarskiej.

Jak zabezpieczyć drzwi przed malowaniem?

Jedną z możliwości jest zdjęcie drzwi z zawiasów – w ten sposób na pewno ochronisz je przed zabrudzeniem, jednak jednocześnie do innych wnętrz z łatwością przedostanie się roboczy kurz. Dlatego warto sięgnąć po taśmę i folię malarską, którymi łatwo i szybko okleisz powierzchnię skrzydła. Aby zabezpieczyć otwór drzwi przed malowaniem, wystarczy przyłożyć materiał do krańców framugi i dokładnie przykleić go taśmą.

Zabezpieczenie okien i framug przed malowaniem

Folia malarska i taśma posłużą też jako skuteczna bariera przed zabrudzeniami w przypadku okien. Zanim przejdziesz do działania i rozpoczniesz malowanie ścian, usuń wszystkie przedmioty z parapetów, zdejmij zasłony, a następnie zdemontuj karnisze. Zabezpieczenie okien przed malowaniem rozpocznij od przymocowania folii malarskiej przy górnej krawędzi framugi. Następnie zamocuj materiał taśmą do bocznych ościeżnic, tak aby później móc wygodnie przykleić go na całej ich długości. Zwieńczeniem przygotowań jest oklejenie parapetów.

Samodzielne malowanie ścian i sufitów – sposób na oszczędności i zdobycie doświadczenia

Jak więc widzisz, przygotowanie się do malowania ścian i sufitów nie jest zbyt skomplikowane i wymaga tylko podstawowego wyposażenia. Zabierając się za prace we własnym zakresie, nie tylko oszczędzisz pieniądze na wynajmowaniu fachowej ekipy, ale też zdobędziesz cenne doświadczenie, które w przyszłości ułatwi Ci samodzielne remonty i odświeżanie wnętrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.