Jak przygotować się do montażu fotowoltaiki?

O tym, że fotowoltaika jest opłacalną inwestycją, która umożliwia zredukowanie rachunków za prąd tylko do opłat stałych, słyszała już większość z nas. Maksymalne uzyski energii osiągniemy jednak tylko w przypadku dobrze dobranej i starannie zaplanowanej inwestycji. Razem z ekspertem marki Vaillant podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed instalacją fotowoltaiki zarówno w nowym, jak i już istniejącym budynku.

Panele fotowoltaiczne to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Aby zapewnić im jak najlepsze nasłonecznienie – a co za tym idzie, najwyższy uzysk energii – zwykle umieszcza się je na dachu budynku. W tym tekście podpowiadamy, jak zaplanować montaż fotowoltaiki zarówno dla nowego, jak i już istniejącego domu.

Projekt instalacji fotowoltaicznej dla nowego domu

Przewagą inwestorów, którzy budują nowy dom, jest możliwość zaplanowania wszystkich elementów z dużym wyprzedzeniem. W przypadku instalacji fotowoltaicznych jest to bardzo ważne. Kwestiami, na które musimy zwrócić uwagę, zanim wybudujemy dom wyposażony w fotowoltaikę, są wybór działki oraz miejsca budowy domu. Jak wiemy, głównym czynnikiem wpływającym na uzysk energii jest nasłonecznie. Działka nie powinna być więc zacieniona, a jeśli występują na niej wysokie drzewa, należy sprawdzić, czy będą one zacieniały dach i w jakich godzinach. Może się bowiem okazać, że zacienie będzie zbyt duże, a produkcja energii – bardzo mała.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu domu. Przygotowując się do instalacji fotowoltaiki, wybierajmy projekty, w których konstrukcja dachu jest prosta i daje możliwość montażu odpowiedniej liczby paneli. Najlepszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy o nachyleniu od 15° do 45° w kierunku południowym. Wybierając projekt oraz kształt dachu, należy również określić liczbę paneli, które musimy zamontować. Zużycie energii elektrycznej dla rodziny czteroosobowej to około 4000 kWh, a więc moc instalacji powinna wynosić 4-5 kWp. To oznacza, że instalacja powinna składać się z około 14 paneli o wymiarach 1023 × 1716 mm. Pamiętajmy, że dodatkowe urządzenia mogą zwiększyć zużycie energii, powodując, że liczba paneli potrzebnych do uzyskania ilości energii pozwalającej na zredukowanie rachunków, może wzrosnąć dwukrotnie. Firma Vaillant w swojej ofercie ma pakiety fotowoltaiczne auroPOWER o zróżnicowanej mocy, przystosowane do potrzeb klientów indywidualnych.

Jeśli już mamy projekt domu, czas wybrać materiały z których będzie wykonywany. Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, warto wybrać pokrycie dachowe, które obniży koszt montażu, np. gont bitumiczny czy blachy trapezowe. Dach w większej części będzie przykryty panelami PV, dlatego inwestycja w drogie ceramiczne pokrycie mija się z celem. Połączenie tych dwóch elementów, czyli prostej konstrukcji dachu z odpowiednim pokryciem, może obniżyć koszt wykonania domu o wartość, którą można przeznaczyć na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednie zaplanowanie montażu paneli jest bardzo istotne, jednak nie możemy zapomnieć także o właściwej realizacji instalacji elektrycznej. Na etapie planowania musimy bowiem wybrać odpowiednie miejsce w rozdzielnicy budynku, do którego będzie przyłączona instalacja PV. Warto zawczasu wybrać odpowiednie przewody, a także zaplanować ich trasy oraz średnice. Bardzo ważne jest podjęcie współpracy z renomowaną firmą instalacyjną na wczesnym etapie realizacji projektu, co pomoże wyeliminować błędy, których nie jesteśmy świadomi.

Instalacja fotowoltaiczna dla istniejącego domu

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej w już istniejącym budynku pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest stan konstrukcji i pokrycia dachowego. Każdy moduł waży ponad 20 kg, a więc łączna waga instalacji może przekroczyć nawet pół tony. Wartość ta nie jest duża, ale trzeba do niej dodać siły związane z podmuchami wiatrów. Musimy więc mieć pewność, że konstrukcja dachowa jest solidnie wykonana, a materiały nie są zardzewiałe czy spróchniałe. W przypadku starych pokryć dachowych, takich jak pokrycia azbestowe, konieczna będzie wymiana na blachę czy dachówkę.

Istniejące budynki, podobnie jak te nowo powstające, nie mogą być przyciemnione. Zwróćmy więc uwagę, czy w okolicy nie ma wysokiego budynku, komina lub rozłożystego drzewa. Może się bowiem okazać, że wysokie drzewo zacieni cała instalację w momencie, gdy ta powinna mieć największy uzysk.

Kolejną istotną kwestią jest również miejsce montażu falownika. Monter fotowoltaiki powinien zamocować go jak najbliżej modułów, w chłodnym i zacienionym miejscu. Miejsce to powinno być odpowiednio wentylowane i nienarażone na wilgoć i zapylenie. Nowoczesne inwertery są z reguły urządzeniami bardzo cichymi, jednak stale emitują dźwięk, dlatego nie należy montować ich w miejscu, w którym na stałe przebywają domownicy.

Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko kwestia obniżenia rachunków za prąd, ale również wzrostu wartości nieruchomości. Decydując się na taką instalację, pamiętajmy jednak, że zarówno w przypadku fotowoltaiki dla modernizowanego obiektu, jak i dla nowego przed montażem warto porozmawiać ze specjalistą. Zachęcamy do kontaktu z instalatorami marki Vaillant posiadającymi wiedzę w zakresie instalacji PV.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.