Jak sadzić i uprawiać czosnek ozdobny?

Czosnek jest jednym z najpopularniejszych dodatków w naszej kuchni. Ma on też liczne właściwości zdrowotne. Po czosnek sięgamy chętnie i często spożywamy go w rozmaitych wariantach. Może on pełnić też funkcję dekoracyjną. Czym charakteryzuje się czosnek ozdobny? Jakie są warunki jego uprawy? Jakie są gatunki i odmiany czosnku ozdobnego i jak je pielęgnować? 

Ogólna charakterystyka

Allium giganteum, czyli czosnek olbrzymi (ozdobny), występuje w różnych odmianach i gatunkach. Istnieje aż 700 różnych gatunków tej rośliny. Niektóre z nich rosną dziko, a inne są uprawiane przez człowieka i mają swoje zastosowanie w kuchni. Należą do nich: cebula albo czosnek jadalny. Niektóre gatunki mają wyłącznie funkcję dekoracyjną. Wszystkie są roślinami cebulowymi. Kwitną zazwyczaj wiosną i pochodzą z obszarów Azji. To tam przede wszystkim dziko porastają łąki i bezdroża. Kwiatostany mają funkcję estetyczną. W większości tworzą barwne kule o dużym zagęszczeniu.

W zależności od odmiany mogą mieć różne rozmiary i kolory. Czosnek ozdobny może osiągać nawet 150 centymetrów wysokości. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Jest jednocześnie urokliwy i przydatny. Kwiaty osadzone są na długich i grubych łodygach. Liście są zazwyczaj dość wąskie i zielone. Największe kwiatostany mogą osiągać średnicę 30 centymetrów. Dzięki temu dorównują urokowi wielu innym roślinom o charakterze dekoracyjnym. Jakie odmiany czosnku ozdobnego są najpopularniejsze?

Czosnek ozdobny. Odmiany i rodzaje

Czosnek ozdobny liczy wiele różnych gatunków. Wśród nich są tak prozaiczne i znane jak por albo cebula, czy aromatyczny czosnek niedźwiedzi. Niektóre z nich są mniej znane. Mogą być małe, duże, okrągłe albo mniej foremne. Ich kolory są rozmaite. Można nimi ozdobić każdy rodzaj ogrodu. Przydają się szczególnie wtedy, gdy chcemy zwabić owady. Te uwielbiają czosnki ozdobne i chętnie do nich przylatują.

Jednym z najpopularniejszych, bo najczęściej spotykanych w naszych ogrodach jest Purple Sensation. Charakteryzuje się ciemnofioletowymi kwiatami. Kwiaty są okrągłe, zawieszone na dość grubej i mocnej łodydze. Może rosnąć nawet do 1 metra wysokości. Czosnek Szuberta ma nieco inny kształt. Jego kwiaty układają się tak, że przywodzi on na myśl gwiazdki albo fajerwerki. Jego główki mają średnicę 30 centymetrów, są otwarte i różowe. Osiąga wysokość 50 centymetrów. Łodyżki są smukłe i wyglądają bardzo delikatnie.

Ciekawie prezentuje się też czosnek błękitny. Jego kwiaty są jasnobłękitne i okrągłe. Rośnie do 60 centymetrów. Taką samą wysokość może osiągać też czosnek białawy. Jego kwiaty są jednak większe. Mają średnicę 20 centymetrów. Wbrew nazwie nie jest biały, a fioletowy. Jego cechą charakterystyczną jest metaliczny połysk.

Inne odmiany czosnków ozdobnych

Bardzo urokliwy jest też czosnek złocisty. Jego kwiaty są żółte. Nie jest on wysoki, bo osiąga zaledwie do 20-30 centymetrów. Jego kwiaty są drobne i gęsto rozmieszczone. Czosnek Miami może natomiast osiągnąć wysokość aż 1 metra. Ma duże i półkoliste kwiatostany, które są drobne i błyszczą. Mają kształt gwiazdek. Ten gatunek ma kolor purpurowofioletowy.

Globmaster to czosnek olbrzymi. Jego kwiatostany są duże, o średnicy 15 centymetrów. Przybierają barwę fioletową. Odmiana ta osiąga wysokość do 1 metra. Inna wersja czosnku olbrzymiego jest naprawdę olbrzymia. Może osiągać aż do 1,8 metra wysokości. Kwiaty są gęste i okrągłe. Mają fioletowy kolor.

Allium giganteum
Źródło: Pixabay.com

Czosnek główkowaty kwitnie dość późno. Warto jednak na niego czekać, gdyż ma piękne bordowo-czerwone kwiaty. Rośnie do około 1 metra wysokości. Czosnek Millenium często hodowany jest w doniczkach. Ozdabia balkony i parapety. Rośnie do 35 centymetrów. Ma niewielkie kwiatki o różowym odcieniu. Silver Spring jest biały, a jego środek jest ciemnofioletowy. Rośnie do 75 centymetrów. A czosnek turkiestański jest tylko biały, ale rośnie powyżej 1 metra wysokości. Czosnek ozdobny mieszanka zapewni różne gatunki, o wielu barwach i wysokościach. Czosnek ozdobny mieszanka może być wysadzany w ogrodzie, który jest barwy i intensywny. Nasiona pochodzą z różnych gatunków i odmian. Zanim czosnek ozdobny mieszanka nie wyrośnie, to nikt nie wie, jaki będzie efekt.

Czosnek ozdobny. Sadzenie i pielęgnacja czosnku

W większości gatunki i odmiany czosnku mają podobne wymagania. Sadzenie czosnku powinno przypadać na okres jesieni. Najlepszym miesiącem jest wrzesień. Można go jednak wysadzać aż do późnej jesieni. Trzeba jednak zdążyć przed pierwszymi mrozami. W innym wypadku nasiona przemarzną. Czosnek jest dość odporny na różnego rodzaju warunki. Nie straszny mu mróz.

Jeśli nasiona zostaną wysadzone w odpowiednim czasie i we właściwiej glebie, to nie zostaną uszkodzone. Nasiona powinny być jednak wysadzone do gleby przepuszczalnej. Sprawdzi się podłoże piaszczysto-gliniaste. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do sierpnia. Allium czosnek powinien być wysadzony na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Czosnek ozdobny lubi gleby wilgotne. Dlatego należy go regularnie podlewać. Niektóre gatunki poradzą sobie w cieniu. Czosnek złocisty nie musi być posadzony w pełnym słońcu. Szczypiorek również będzie dobrze rósł w cieniu. Czosnek ozdobny warto posadzić w miejscu, w którym będzie osłonięty przed silnym wiatrem. Niektóre odmiany mają bardzo cienkie i delikatne łodygi. Silne porywy wiatru mogłyby je zerwać i zniszczyć czosnek.

Jak posadzić czosnek?

Gleba nie może być mokra. Wtedy istnieje ryzyko, że czosnek zgnije. Najpierw należy przygotować podłoże. W tym celu wystarczy je dokładnie przekopać i pozbyć się wszystkich chwastów. Ważne, aby wyrwać chwasty z korzeniami. W innym wypadku będą ciągle powracały i zaśmiecały nasze rabaty. Następnie warto dodać naturalnego kompostu. Nie powinien to jednak być obornik, gdyż ma on zły odczyn. Czosnek lubi naturalne pH.

W glebie wzbogaconej o składniki mineralne należy wykopać dołki. Powinny być większe od cebulki. Cebulkę należy umieścić w dołku i delikatnie zakopać. Czosnek ozdobny można sadzić pojedynczo albo w grupach. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czosnek ozdobny będzie dekoracyjny zarówno jako dodatek do ogrodu, jak i tło dla innych roślin. Bardzo dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i innymi bylinami.

Sadzenie czosnku w doniczkach

Czosnek można też sadzić w doniczkach. Takie doniczki ozdobią nie tylko parapety. Świetnie nadają się na balkony, tarasy. Pasują do wnętrz w stylu industrialnym. Doniczka powinna być spora. Na jej dnie muszą być otwory, którymi wypłynie nadmiar wody. Czosnek w doniczce sadzimy tak samo, jak w ziemi. Robimy dołek, wkładamy cebulkę i zasypujemy. Czosnek powinien znajdować się na środku. W większej donicy możemy posadzić więcej cebulek. Musi się jednak między nimi znaleźć minimum 10 centymetrów dystansu. Doniczka powinna stać na parapecie z południowej strony domu.

Czosnek ozdobny. Rozmnażanie i pielęgnacja czosnku

Czosnek można samodzielnie rozmnażać. Należy oddzielić cebulki przybyszowe od rośliny. Warto to zrobić minimum po trzech sezonach od posadzenia czosnku. Cebulki oddzielamy latem, a sadzimy jesienią. Niektóre gatunki są gotowe do rozmnażania już po dwóch sezonach. Czosnek wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Nawet młode rośliny powinno się nawozić. Sprawdzi się standardowy nawóz wieloskładnikowy. Najważniejsze jest regularne podlewanie.

Allium czosnek nie lubi chwastów więc należy je regularnie usuwać. Nawóz najlepiej dodać w czasie kwitnienia. Dzięki temu kwiaty będą obfite i dorodne. Jeśli jakieś liście albo kwiaty zwiędną, to należy je usunąć. Można też wykorzystać kwiaty i włożyć je do wazonu albo ususzyć. Należy to zrobić jednak przed więdnięciem. Warto zabezpieczyć czosnek przed żarłocznymi ślimakami. Można kupić specjalny preparat na ślimaki. Jeśli mamy czosnek w doniczkach, to warto je na zimę przenieść do ciepłego miejsca. Czosnek ozdobny jest z reguły odporny na mróz. Te rośliny, które rosną w ziemi, nie wymagają przenoszenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.