Jak sadzić magnolię

Magnolie,to jedne z najpiękniejszych drzew. W naszym klimacie zazwyczaj rosną w formie krzewów. Jednak mimo kapryszenia, są chętnie sadzone w ogrodach. Aby wiedzieć jak o magnolię dbać, trzeba najpierw poznać jak jest zbudowana i jak rośnie.

Jak rośnie magnolia

Magnolia, jak każde drzewo czy krzew składa się z części podziemnej czyli systemu korzeniowego oraz części nadziemnej, czyli pnia i korony. U magnolii system korzeniowy jest płytki i przez to narażony na wymarzanie, a także przesychanie. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie go, zwłaszcza jeśli pogoda nie rozpieszcza i latem są susze, a zimą mrozy.

Ciekawostki o magnolii

Magnolia to prawdziwy relikt przeszłości. Pojawiła się na świecie już ponad 100 milionów lat temu. Pomimo lodowacenia kontynentów oraz pustynnienia, udało się przetrwać niektórym jej gatunkom do dziś. Dlatego też ich budowa jest bardzo prymitywna. Na przykład, kwiaty nie są dostosowane do zapylania przez pszczoły, gdyż tych jeszcze nie było na świecie w czasie pojawienia się magnolii.

Jaka gleba jest najlepsza dla magnolii

Magnolia lubi rosnąć na glebie przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Najlepsze jest podłoże z dużą zawartością próchnicy. Niekorzystne jest dla niej zarówno przesuszenie jak i zbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Przesadzanie magnolii

Zanim posadzimy magnolię trzeba dobrze wybrać dla niej miejsce. Ta piękna, wieloletnia roślina nie lubi przesadzania. Czasem się jednak zdarza, iż musimy to zrobić, wtedy należy wykopać rowki na około krzewu w odległości wytyczonej przez koronę. Wtedy możemy podważać ostrożnie bryłę korzeniową i z maksymalną ostrożnością przenieść na inne wcześniej przygotowane stanowisko.

Podlewanie magnolii

Przez kilka lat po posadzeniu, należy zadbać o to aby sadzonka nie miała zbyt sucho. Natomiast starsze okazy podlewamy tylko w wypadku długotrwałych upałów. Nie należy lać wodą po liściach. Ściółkowanie korą gleby wokół krzewu, ogranicza parowanie wody. Przy okazji jest to świetna okrywa dla korzeni na zimę. Warstwa kory powinna wynosić kilka centymetrów.

Magnolie w większości przypadków rosną zdrowo i nie potrzebują zbyt wiele uwagi. Nie wymagają cięcia poza usuwaniem złamanych gałęzi.

Nawożenie magnolii

Tuż po posadzeniu, nie ma potrzeby stosowania nawozów. Natomiast w kolejnych latach w sezonie od marca do lipca, można nawozić magnolie. Najlepiej rozłożyć nawóz na 3 dawki. Wybieramy odpowiednio zakwaszający nawóz, gdyż często magnolia może być niedożywiona ze względu na zbyt wysokie pH gleby, które utrudnia pobieranie składników pokarmowych.

Gdzie najlepiej sadzić magnolie

Z tego względu, że magnolie to piękne rośliny, o dużych i dekoracyjnych kwiatach, warto je sadzić w miejscach wyeksponowanych. Jednakże ze względu na obawę wymarzania, musi być ono jednocześnie osłonięte. Magnolie najlepiej rosną na słonecznym stanowisku. Przy tym, należy zadbać, aby gleba była odpowiednio wilgotna, ale nie podmokła. Gatunki magnolii, które pachną, dobrze jest sadzić w pobliżu domu, najlepiej od południowej strony.

Magnolia to nie tylko ozdobna roślina

Jak większość roślin, również i magnolia może być użytkowana przez człowieka w gospodarstwie domowym. Między innymi:

  • magnolia lekarska – w medycynie alternatywnej jest używana w takich schorzeniach jak zapalenie zatok, kaszel, nerwice;
  • magnolia naga – marynowane płatki, są przyprawą do ryżu w kuchni chińskiej;
  • magnolia szerokolistna – liście oraz kwiaty są spożywane po ugotowaniu w Chinach;
  • magnolia drzewiasta – posiada jasne drewno, wykorzystywane do robienia mebli.

Oczywiście kwiat magnolii zajął także doczesne miejsce w kulturze wielu krajów. Jest m.in. symbolem Szanghaju.

Ciekawe odmiany magnolii

Na koniec, przedstawiamy kilka atrakcyjnych odmian magnolii, które z powodzeniem możemy posadzić w naszym ogrodzie:

  • Black Tulip – to magnolia wyróżniająca się ciemnobordową barwą kwiatów, o kształcie tulipana, zakwita przed rozwojem liści na przełomie marca i kwietnia;
  • Magnolia brooklińska – posiada pięknie wybarwione na żółto, pachnące kwiaty;
  • Magnolia gwiaździsta – wyróżnia się pięknymi, pachnącymi gwiaździstymi kwiatami, kwitnie przed rozwojem liści.

Warto wiedzieć że magnolie są dość odporne na choroby, jednakże wrażliwy system korzeniowy wymaga od nas odpowiedniego dbania o tą roślinę. Zapewnienie jej lekko kwaśnego podłoża oraz zabezpieczenie ściółką, chronią przed wymarzaniem, jak też przesuszeniem. Magnolie to wdzięczne rośliny, które rosną przez długie lata w ogrodzie i są jego ozdobą.

Źródła:

  • https://www.domy-ogrody.com/kiedy-zakwita-magnolia stan na 11.09.2019
  • http://www.nasze-domy.com/jak-najlepiej-sadzic-magnolie stan na 14.09.2019
  • Magnolia drzewiasta (L.)L.) w Polsce, M. Czekalski i inni, Rocznik Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego 2018
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.