Jak skutecznie prać ubrania by były świeże i pachnące?

Pranie odzieży to dla wielu osób jedynie przykry obowiązek. Jednak wyciągając ubrania z szafy, każdy chce, aby były one czyste i pachnące świeżością. Osiągnięcie takiego efektu nie jest wbrew pozorom tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest przestrzeganie pewnych podstawowych zasad i korzystanie z odpowiednio dobranych detergentów. Jak więc zadbać, aby ubrania wyjęte z szafy zawsze były świeże i pachnące?

Czym prać ubrania?

Wybór odpowiedniego detergentu do prania ubrań to podstawa. Na szczęście, producenci oferują nam w tym zakresie kilka rozwiązań, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Ubrania wybierzemy z pomocą:

  • tradycyjnego proszku do prania,
  • płynu lub żelu do prania,
  • kapsułek piorących.

Możemy potrzebować także odplamiacza w formie mydełka, sprayu czy żelu, ale stosowanie go wiąże się jedynie z usuwaniem plam, nie wpływa natomiast na zapach prania. Który detergent warto wybrać, aby ubrania pachniały świeżością? Wszystko zależy od tego, czy planujemy zastosować później płyn do płukania lub perełki zapachowe. Zasadniczo, jedynie kapsułki do prania, które w jednej ze swoich komór zawierają już płyn zmiękczający o przyjemnym zapachu, nie wymagają stosowania dodatkowo osobnego płynu do płukania. Pozostałych detergentów powinniśmy używać razem z takim płynem lub perełkami zapachowymi. Zatem która opcja będzie lepsza? Warto wyjść z założenia, że produkty do prania uzupełniają się zamiast wykluczać. Wynika to z ich wad i zalet.

  • Proszek do prania – jest wydajny, może być stosowany do prania ręcznego i w pralce automatycznej, pozwala dostosować ilość detergentu do twardości wody, ilości wsadu i stopnia zabrudzenia odzieży, jest też ekonomiczny.
  • Żel lub płyn do prania – bardzo dobrze i szybko rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie pozostawia po sobie żadnych osadów i łatwo wnika w głąb tkanin, nadaje się do prania ręcznego i w pralkach automatycznych, może być dozowany zależnie od potrzeb, często ma dodatkowe funkcje, na przykład pielęgnację włókien, wzmacnianie kolorów, ochronę przed płowieniem.
  • Kapsułki do prania – są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ wystarczy wrzucić je pod pranie, mogą zawierać wszystko, co potrzebne do uprania odzieży, usunięcia plam, zmiękczenia włókien i nadania im zapachu, nie sprawdzają się jednak przy praniu ręcznym.

 Jak nadać praniu ładny zapach?

Jak nadać praniu ładny zapach?

Jeśli chcemy, aby pranie intensywnie i długotrwale pachniało, musimy dodawać do płukania specjalny płyn i/lub perełki zapachowe czy perfumy do prania. Detergent, który służy do prania ubrań, jest bowiem wypłukiwany z włókien. Jeśli wypłuczemy odzież samą wodą, zapach środka piorącego może okazać się zbyt słaby. Właśnie po to stosujemy płyny do płukania o przyjemnych zapachach. Takie preparaty dodatkowo zmiękczają odzież, eliminują elektryzowanie się włókien i ułatwiają prasowanie, dlatego zdecydowanie warto używać ich przy każdym praniu.

Co robić, aby pranie pachniało świeżością: podstawowe zasady

Dla efektu pachnącego świeżością prania istotne jest nie tylko to, czym pierzemy i płuczemy, ale również to, w jaki sposób to robimy. Warto przestrzegać więc kilku istotnych zasad:

  1. Pranie wykonujemy jak najczęściej, aby brudna odzież nie zalegała w koszu.
  2. Nie pierzemy ubrań przy całkowicie wypełnionym bębnie pralki – detergenty nie będą w stanie prawidłowo wnikać w strukturę tkanin.
  3. Dbamy o czystość samej pralki – możemy robić to za pomocą dedykowanych programów czyszczenia bębna lub domowymi sposobami, na przykład sodą czy octem.
  4. Nie zostawiamy mokrego prania w pralce – jeśli nie możemy rozwiesić go od razu, przynajmniej uchylamy drzwiczki bębna.

Poza przestrzeganiem tych kilku prostych zasad, warto pamiętać też o właściwym suszeniu prania. Najprzyjemniej świeżością pachną ubrania suszone na świeżym powietrzu. Jeśli więc jest ciepło, sucho i wietrznie, zdecydowanie warto takie pranie suszyć na zewnątrz. Gdy nie mamy takiej możliwości, należy pamiętać o zachowywaniu odstępów pomiędzy ubraniami rozwieszonymi na suszarce, a także o ustawieniu jej w pomieszczeniu, w którym nie panuje duża wilgotność powietrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.