Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Dobry materac to podstawa

Artykuł partnera.

Materac może być wygodny i komfortowy lub też zbyt miękki, zbyt twardy lub najzwyczajniej zużyty. Choć już od dawna mówi się o tym, że jego jakość powinna być jak najwyższa, wciąż do końca nie wiadomo, czym kierować się przy zakupie materaca. Powinien on przed wszystkim mieścić się w ramie łóżka, niezależnie czy jest jedno lub małżeńskie. A co z jego budową, użytymi materiałami i stopniem miękkości lub twardości?

Na tym etapie wyboru często pojawia się problem, który można rozwiązać zdobywając informacje o zależności pomiędzy zdrowym kręgosłupem, a typem materaca.  O czym należy pamiętać? Czy po położeniu się na materacu w łóżku powinno się ono pod ciałem miękko zapadać, czy też pozostawać sprężyste lub twarde? W niektórych przypadkach zależy to od upodobań, a w innych od stanu zdrowia kręgosłupa. Oto krótki i rzeczowy przewodnik po świecie materacy.

Materac a waga ciała. Jaki wybrać?

Głównym parametrem, o którym warto pamiętać wybierając materace jest ich budowa oraz odczucia użytkownika po tym, gdy siada lub kładzie się na nim. Według opinii fachowców, materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani nazbyt twardy. Przede wszystkim, należy dostosować go do wagi użytkownika. Stopień twardości materacy oznacza się symbolem H oraz cyfrą. Tak więc materac:

 • H1, czyli materac miękki będzie odpowiedni dla osób od 50 do 60 kg,
 • H2, czyli materac średnio miękki dla osób od 40 do 80 kg,
 • H3, czyli materac średnio twardy dla osób od 80 do 100 kg,
 • H4, czyli materac twardy dla osób powyżej 100 kg.
 • H5, czyli bardzo twardy dla osób powyżej 120 kg

Są to dane orientacyjne i mogą się zmieniać, jednak w przypadku użytkowników ze zdrowym kręgosłupem, można się nimi kierować. Warto jednak zawsze skonsultować swój przypadek z doradcą, który posiada szczegółową wiedzę w tym obszarze. Doskonałym miejscem do zakupu materacy w każdym rozmiarze i twardości jest Fabryka Dobrych Materacy.

Materac na łóżko – ceny i rodzaje

Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest zdrowy i przygotowujący do codziennych aktywności sen, z chęcią i dużą uwagą wybierają odpowiedni materac. Ceny takiego produktu są zróżnicowane i na ogół zależą od rozmiaru i typu materaca, które mogą być m.in.:

 • piankowe,
 • kokosowe,
 • lateksowe,
 • bonellowe,
 • termoplastyczne,
 • multipocketowe.

Ceny wahają się na ogół od około 300 do około 4 000 złotych. Droższe warianty, są wzbogacone o innowacyjne włókna i składają się z wielu zróżnicowanych warstw o różnych właściwościach. Na stronie Fabryki Dobrych Materacy znaleźć można szczegółowe zdjęcia i infografiki, które pokazują m.in. skład poszczególnych modeli  oraz ich parametry.

Materac wspomagający walkę z bakteriami i roztoczami

Kolejną kwestią związaną z wyborem materaca jest jego wypełnienie, które może zapobiegać rozwojowi bakterii lub roztoczy. W tym celu na ogół stosuje się matę kokosową lub gryczaną  o właściwościach prozdrowotnych. Poleca się również te przewiewne, o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Użycie wymienionych surowców jest szczególnie ważne w przypadku produktów dla osób z alergią lub też dzieci.

Podsumowując, materac należy dostosować do wagi użytkownika oraz jego preferencji. Typ wypełnienia także odgrywa ważną rolę jednak, aby samodzielnie wybrać odpowiedni surowiec, potrzebna jest wiedza lub też rozmowa z kompetentnym doradcą. Warto także wybrać miejsce z setkami produktów zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Fabryka Dobrych Materacy (FDM.pl) to miejsce, w którym poszukiwacze komfortowego i zdrowego snu z pewnością znajdą odpowiedni materac do spania w odpowiednim dla siebie wariancie cenowym.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.