Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Szukasz mieszkania? Zastanawiasz się, co zrobić, by zakup ten był udany i wszystko przebiegło bez większych problemów? Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera i przekonać się, że firma budująca Twoje mieszkanie jest godna zaufania.

Deweloper i jego wiarygodność

Kupno mieszkania wiąże się z dużym stresem. Uzyskanie kredytu, a także znalezienie wymarzonego lokalu pochłaniają większość czasu i Twoich nerwów. Wiarygodny deweloper zapewni Ci jednak psychiczny spokój, a także pewność, że budowa Twojego mieszkania i związane z nim formalności przebiegną bez większych problemów. Pierwsza (i najprawdopodobniej najważniejsza) zasada jaką należy kierować się przy wyborze wymarzonego mieszkania to: im wolniej tym lepiej. Deweloperzy kuszą cenami, lokalizacją i różnymi profitami, aby potencjalny klient jak najszybciej podjął decyzję o zakupie. Tego rodzaju inwestycja wymaga jednak szczegółowego rozeznania i sprawdzenia wiarygodności firmy, dlatego nie spiesz się i na spokojnie poszukaj informacji.

Od czego zacząć?

Jak mówi polskie przysłowie: jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy, dlatego sprawdzanie dewelopera należy podzielić sobie na kilka etapów, by bardzo dokładniej zapoznać się ze wszelkimi informacjami na jego temat. Na początek warto sprawdzić opinie internautów. Szukanie informacji w sieci ma jednak swoje złe strony – ludzie chętniej dzielą się negatywnymi emocjami niż tymi pozytywnymi. Informacji na temat swojego potencjalnego dewelopera lepiej szukać zatem wśród ludzi, którzy do tej pory mają z nich do czynienia. Mowa tutaj o osobach, które zamieszkują poprzednie inwestycje, ale także tych, które jeszcze czekają na swoje mieszkanie. Wchodząc na fora mieszkańców osiedli uzyskasz kompleksowe informacje dotyczące tego, jak przebiega komunikacja i współpraca z danym inwestorem.

Strona internetowa dewelopera

Dużo cennych informacji możesz uzyskać także z oficjalnej strony dewelopera. Warto zwrócić uwagę na wcześniejsze inwestycje, a także aktywność w sieci. Strona prowadzona regularnie napawa optymizmem i oznacza, że inwestor najprawdopodobniej nie ma nic do ukrycia, a prace budowlane przebiegają bez większych problemów.

Organizacje branżowe

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to przynależność dewelopera do organizacji branżowych. Jeżeli Twój inwestor należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, to znak, że cieszy się on dobrym imieniem, a także posiada mocny kapitał. Inwestorzy, którzy należą do tej organizacji są objęci tzw. kodeksem dobrych praktyk, który zakłada, że każda ze stron umowy deweloperskiej traktowana jest w ten sam sposób.

Certyfikat Dewelopera

Wiarygodność dewelopera może również potwierdzić certyfikat, który wydawany jest od 1999 roku przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Otrzymują go firmy, które działają na rynku polskim minimum trzy lata i mogą pochwalić się kilkoma budynkami wielorodzinnymi i jednorodzinnymi. Jest on przyznawany jedynie na dwa lata, dlatego firmy, które chcą go posiadać muszą stale się rozwijać i „udowadniać” swoje osiągnięcia.

Finanse dewelopera

Kolejny krok to sprawdzenie sytuacji finansowej dewelopera. Możesz poprosić inwestora o aktualne sprawozdania finansowe, by dokładnie sprawdzić z kim masz do czynienia. Dowiedz się także z jakich środków będzie inwestowane Twoje osiedle.

Sprawdź także dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym, by dowiedzieć się czy inwestor miał kiedykolwiek problemy z niewypłacalnością. Analizując księgę wieczystą uzyskasz więcej informacji o hipotece i praw do gruntu, na którym ma powstać Twoje mieszkanie.

Rzetelne sprawdzenie dewelopera pozwoli Ci uzyskać wewnętrzny spokój związany z kupnem i późniejszym oczekiwaniem na swoje mieszkanie. Jeżeli zrobisz to dokładnie i szczegółowo, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji takich jak długoletnie, stresujące rozprawy sądowe.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.