Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem formalnie jest łatwa do przeprowadzenia. Wystarczy uzyskać z banku jedynie kilka dodatkowych dokumentów. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad opłacalnością takiej transakcji. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest to możliwe?

Sprzedaż mieszkania zadłużonego jest możliwa. Nieruchomość kupiona za kredyt hipoteczny jest już własnością nabywcy, którym jest kredytobiorca. Może nią swobodnie dysponować, a potwierdzenie tego prawa jest zawarte w II dziale księgi wieczystej. Dział IV zawiera informacje na temat wierzycieli i tam będzie widoczny bank. Mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu. Przed dokonaniem transakcji należy go poinformować o swoich planach, podobnie jak kupującego o istniejącym obciążeniu.

Sprzedaż mieszkania zadłużonego – kiedy warto się na to zdecydować?

Sprzedaż mieszkania zadłużonego może być skutkiem różnych życiowych sytuacji. Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest związana z koniecznością wcześniejszej spłaty kredytu. To warunek banku związany z wykreśleniem hipoteki. Ma to ogromne znaczenie dla kupującego. Sprzedający oszczędzi na odsetkach dzięki wcześniejszej spłacie zobowiązania, ale może być zobowiązany do zapłaty dodatkowej prowizji. Dotyczy to szczególnie pierwszych 3 lat kredytowania. W przypadku sprzedaży przed upływem 5 lat od momentu zakupu nieruchomości, sprzedający może zostać obciążony podatkiem dochodowym. Warto rozważyć sprzedaż mieszkania z kredytem w odpowiednim momencie, aby uzyskać najlepszą cenę z tytułu transakcji oraz przy najniższych kosztach.

Sprzedaż mieszkania zadłużonego – potrzebne zgody i formalności

Sprzedaż mieszkania zadłużonego jest transakcją, która odbywa się w standardowy sposób, czyli jest związana z zawarciem umowy przeniesienia własności pod postacią aktu notarialnego. Sprzedający musi uzyskać kilka ważnych dokumentów jeszcze przed dokonaniem transakcji. Najważniejsza jest zgoda banku na wykreślenie hipoteki tuż po spłacie zobowiązania. Jest to szczególnie istotne dla kupującego, który chce dysponować nieruchomością bez żadnych obciążeń. Taka promesa ma ważność 30 dni i w tym okresie należy dopełnić wszystkich formalności związanych z transakcją. Bank nie musi wyrażać zgody na samą sprzedaż mieszkania, jeżeli na kredycie nie ma żadnych zaległości. Dodatkowo trzeba wnioskować o zaświadczenie na temat aktualnego salda zadłużenia. Dzięki temu będzie znana dokładna kwota, którą należy wpłacić do banku, aby zamknąć kredyt i uzyskać zgodę na wykreślenie hipoteki.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – krok po kroku

Sprzedaż zadłużonego mieszkania krok po kroku wygląda następująco:

  1. Wizyta w banku,
  2. Znalezienie kupca,
  3. Pozyskanie z banku promesy – obietnica wykreślenia wierzytelności po spłacie zadłużenia,
  4. Podpisanie z kupującym aktu notarialnego przeniesienia własności,
  5. Spłata kredytu hipotecznego,
  6. Uzyskanie listu mazalnego z banku – zgoda banku na wykreślenie hipoteki konieczne do przekazania nowemu właścicielowi.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – ważne informacje

Sprzedaż nieruchomości zakupionej na kredyt z uzyskanym wcześniej wsparciem rządowym może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Sprzedaż mieszkania zakupionego z kredytem z programu “Mieszkanie dla młodych” przed upływem 5 lat od momentu zakupu będzie związana ze zwrotem dopłaty. Sprzedaż mieszkania z kredytem uzyskanym w programie “Rodzina na swoim” będzie wiązała się z koniecznością spłaty wsparcia, jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana przed okresem 8 lat od zakupu. Doradca nieruchomości podpowie, co najlepiej zrobić i jakie podjąć kroki w przypadku chęci sprzedaży mieszkania z kredytem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.