Jak stworzyć funkcjonalny przydomowy ogród?

Właściciele domów jednorodzinnych, tak często usytuowanych na przedmieściach Warszawy chcą zadbać o przydomowy kącik zieleni, by w pełni cieszyć się możliwościami podwarszawskiej działki. Jak stworzyć taki ogród, by stał się doskonałym miejscem spotkań rodzinnych, ale i relaksu? Jeśli nurtuje cię to pytanie, koniecznie poznaj nasze wskazówki.

Nowoczesne rozwiązania zadbają o ogród na miarę twoich potrzeb

Czy wiesz, co stanowi źródło frustracji osób, które z miasta przeniosły się na podmiejskie osiedla? To ilość pracy związanej z utrzymaniem w czystości domu i ogrodu. Początkowo wielkie połacie terenu rozbudzają naszą wyobraźnię, jednak po czasie okazuje się, że nie możemy sprostać oczekiwaniom, które założyliśmy sobie na początku przeprowadzki.

Dlatego zaplanuj starannie ogród, biorąc pod uwagę to, jak dużą ilością czasu dysponujesz, jaki prowadzisz tryb życia i czy lubisz prace ogrodowe. Jeśli na co dzień jesteś zabiegany, posiłkuj się nowoczesnymi technologiami, które pomogą zadbać ci o odpowiedni stan ogrodu przydomowego.

Przydatne okażą się wszelkie akcesoria, jak np. czujniki poziomu cieczy od sprawdzonego producenta, np. od polskiej marki Elcluwo. Takie urządzenia monitorują stan wody w studni ogrodowej, w przydomowym basenie czy zadbają o właściwą i bezpieczną retencję – w razie wysokiego poziomu wody w porę zaalarmują nas o tym. Oszczędzasz czas, jednocześnie zapobiegając przelaniu się zbiorników i tym samym chronisz swój dom i ogród.

Oprócz sond i systemów monitorujących dobrym pomysłem jest też zastosowanie nowoczesnego systemu nawadniającego. Szczególnie w letnie dni, kiedy ogród należy podlewać jedynie rankiem lub wieczorem, nie często mamy czas, by odpowiednio zadbać o rośliny ogrodowe. W efekcie może zdarzyć się tak, że wiosenne porządki i czasochłonne nasadzenia obrócą się w pył podczas upałów. Tymczasem stosowanie automatycznych i zaprogramowanych zraszaczy jest zbawieniem, kiedy musimy zadbać o duży ogród. Wystarczy odpowiednio ustawić program, a on sam zajmie się resztą.

Naturalne sposoby na funkcjonalny ogród

Aby cieszyć się funkcjonalnym ogrodem należy również dopasować do swoich potrzeb odpowiednie rośliny. Jeśli wybierzesz wyjątkowe i egzotyczne rozwiązania, które wymagają atencji ogrodnika, musisz liczyć się z tym, że spędzisz w swoim zielonym kąciku wiele godzin. Taki trud oczywiście z pewnością zrobi wrażenie na domownikach i gościach, ale nie wszyscy możemy sobie pozwolić na to, by w ogrodzie pracować kilka godzin dziennie. Które rośliny sprawdzą się więc w praktycznym ogrodzie skrojonym na miarę zabieganego właściciela?

Z pewnością doskonałym pomysłem jest zasadzenie krzewów i drzew owocowych. Są to efektowne rośliny, które tak naprawdę wymagają niewielkiej pielęgnacji, np. jedynie corocznego przycinania. Najczęściej także nie wymagają częstego podlewania, więc możesz zapomnieć o pracy z konewką na pełen etat.

Aby cieszyć się pięknym ogrodem bez dużych nakładów pracy, pamiętaj, aby stosować rośliny wieloletnie, których nie trzeba usuwać po zakończeniu kwitnienia czy wzrostu. Wiele roślin liściastych jak np. funkie, aloesy czy jukki również należą do grupy roślin niewymagających specjalnego traktowania, podlewania czy nawożenia. W zamian za niewielką pracę oferują piękne, sprężyste liście, które będą pasowały do niemal każdego ogrodu.

A co z prawdziwą zmorą ogrodów, czyli plewieniem? Wystarczy, że rabaty, alejki wysypiesz korą, drobnymi kamykami, które zablokują rozwój perzu czy niepożądanych roślin, wciąż dbając o estetykę ogrodu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.