Jak szybko i skutecznie zwalczyć mączlik?

Mącznik szklarniowy to znany wśród ogrodników szkodnik, który zawdzięcza swoją nazwą temu, że atakuje właśnie rośliny rosnące w szklarni. Kiedy zobaczymy latające nad roślinami białe muszki możemy mieć pewność, że nasze rośliny padły ofiarą szkodnika. Coraz częściej jest on widywany na roślinach doniczkowych oraz balkonowych. W poniższym artykule znajdziesz skuteczne środki na pozbycie się tych szkodników – zarówno domowe, jak i chemiczne.

Mączlik szklarniowy – co to jest?

Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) to latający owad, którego możemy rozpoznać po niewielkim rozmiarze ciała. Dorasta on jedynie do półtora milimetra, a jego ciało charakteryzuje się jasnozielonym zabarwieniem, które okazyjnie może być pokryte woskowym nalotem. Ze względu na grubą warstwę tego nalotu, możemy mieć pewność, że owady te są niemal całkowicie białe. Jajka składane są przez samice w rzędach na spodniej stronie blaszki liściowej. Same jaja mają kremowy kolor, a potem przechodzą w barwę szarą a nawet jasnoczarną. Larwy mączlika szklarniowego są płaskie i osiągają długość około  0,3 milimetra. Aby je dostrzec, musimy obejrzeć liście od wewnętrznej strony z pomocą lupy.

Mączlik szklarniowy – objawy żerowania

Mączlik szklarniowy, wbrew pozorom, zagraża także roślinom, które rosną poza szklarniami. Jest w stanie zagrozić licznym gatunkom roślin ozdobnych, a także warzyw i owoców. Najczęściej jednak możemy spotkać je na na uprawianych pod przykryciem pomidorach. Wśród roślin domowych najbardziej narażone są surfinie, fuksje oraz pelargonie.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z tym szkodnikiem?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno larwy mączlika, jak i dorosłe osobniki żerują na spodniej stronie liści. Zazwyczaj ich liczba jest bardzo duża. Najbardziej powszechnie spotykane objawy obecności tych owadów to:

  • zżółknienie liści,
  • wyschnięte części rośliny,
  • zahamowanie wzrostu,
  • zdeformowanie rośliny.

Wszystkie te czynniki spowodowane są tym, że żerujące na roślinie robaki wysysają z niej krew. Charakterystycznym objawem jest także unoszący się nad rośliną rój białych owadów. Zarówno dorosłe osobniki jak i larwy pobierają spadź, czyli pokrywającą liście rosę miodową. Na tej warstwie rozrastają się grzyby, które stopniowo zakażają całą rodzinę.

Skuteczne sposoby zwalczania mączlika

Mączlik szklarniowy – jak zwalczyć go domowymi sposobami?

Mączlik szklarniowy to pasożyt, który jest stosunkowo trudny do zwalczenia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pomogą nam w walce z tym owadem. Na dorosłe osobniki zaleca się wykorzystanie żółtych tablic lepowych. Na larwy dobrym rozwiązaniem jest stosowanie oprysków z roztworów wody i tytoniu. Sto gramów suszu wystarczy rozrobić ze stoma mililitrami wody. Kolejnym skutecznym sposobem jest stosowanie oprysków z ziela wrotyczu. 

Mączlik szklarniowy – jak zwalczyć go za pomocą środków chemicznych

Mączlika szklarniowego możemy pozbyć się za pomocą domowych sposobów, jednak kiedy pasożytów jest dużo mogą one okazać się zbyt mało skuteczne. Często wiąże się to z koniecznością oprysku chemicznymi środkami do ochrony roślin. Tego typu zabiegi są skuteczne, należy jednak powtórzyć je po siedmiu dniach i zachować szczególną ostrożność. Warto zdawać sobie sprawę, że środki chemiczne są skuteczne, ale także inwazyjne i szkodliwe dla środowiska. Właśnie dlatego powinny być używane w drugiej kolejności, dopiero po tym jak domowe metody nie dadzą sobie rady.

Mączlik szklarniowy to pasożyt, którego stosunkowo trudno się pozbyć. Może on wyrządzić sporo szkód na naszych roślinach, dlatego warto zwalczać go szybko i z odpowiednim planem.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • arbara Lis, Jerzy A. Lis: Rząd: pluskwiaki – Hemiptera. W: Zoologia t. 2 Stawonogi cz. 2 Tchawkodyszne. Czesław Błaszak (red.). Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.,
  • Wacław Wojciechowski (et al.). Hemiptera – Sternorrhyncha – fauna górska. „Wiadomości entomologiczne”. 29, s. 103–110, 2010.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.