Jak uzdatniać wodę ze starej studni?

Czysta woda wydaje się czymś oczywistym, szczególnie gdy mieszka się w dużym mieście. Jednak, jak się okazuje, wcale nie jest to takie oczywiste, wszak nadal wiele osób szczególnie z terenów wiejskich i podmiejskich pobiera wodę ze starych studni. Czy jest to bezpieczne? Otóż odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, gdyż może być, ale wcale nie musi. Na pewno bardzo ważnym elementem, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo jest zadbanie o czystość i jakość wody, ale warto też dokonać renowacji starej studni kopanej.

Renowacja starej studni to podstawa

Stara studnia.

Wiele osób pobiera wodę ze starej studni i często można usłyszeć, że taka woda jest najzdrowsza. Niestety wcale tak nie jest. Taka woda może być pełna zanieczyszczeń i absolutnie nie wolno jej spożywać bez wcześniejszego przegotowania, w przeciwieństwie do wody płynącej z kranu, podłączonego do systemu miejskiej instalacji wodociągowej. Na pewno w przypadku studni trzeba dokonać czyszczenia, gdyż taka woda musi spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne. Najlepiej zastosować uzdatnianie wody w postaci płukania warstwy dennej z nagromadzonych osadów, a następnie ułożyć warstwę filtracyjną. Warto zdawać sobie sprawę, że w studniach głębokich mogą zalegać trujące gazy, a więc pobieranie wody z tego źródła może zakończyć się zatruciem i aby temu zapobiec koniecznie należy intensywnie czerpać wodę przy użyciu pompy zanurzeniowej. Oczywiście powinna być to pompa do wody brudnej. Pompuje się ją do niemal całkowitego wyczerpania. Następnie po ponownym napełnieniu ponawia się pompowanie aż do czasu, gdy woda będzie czysta.

Jak zwiększyć intensywność czyszczenia?

Czasami konieczne jest zwiększenie intensywności czyszczenia, szczególnie jeżeli nie jest się pewnym, czy wszystkie zanieczyszczenia zostały wypłukane. Intensywność czyszczenia można szybko i łatwo zwiększyć, wystarczy tylko zamontować wąż doprowadzający wodę pod dużym ciśnieniem, pod warunkiem że zbiornik będzie włączony w obieg zamknięty. Na samym końcu należy jeszcze ułożyć warstwę filtracyjną, najlepiej z drobnego żwiru. Warstwa filtracyjna powinna mieć grubość około 30 cm. Oczywiście nie oznacza to, że woda już nadaje się do picia, bo owszem może być czysta, ale wcale nie musi, dlatego pamiętajcie, aby przeprowadzić jej badanie i udać się z jej próbkami do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Uzdatnianie przy użyciu filtrów

Jeżeli woda ze studni spełnia wymagania pod względem sanitarnym i doprowadzana jest do instalacji w kuchni, należy pamiętać, aby dodatkowo ją uzdatnić. Najlepiej wykonać to przy użyciu filtrów. Tutaj wybór jest naprawdę duży. Warto zdecydować się na te zmiękczające, ale też oparte na systemie osmozy, czy oczywiście węglowe. W ten sposób będziecie mogli spożywać wodę bezpośrednio z kranu, bez konieczności jej przegotowania. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo, ale zapewnia też maksymalną wygodę, tym bardziej że zamiast kupować wody butelkowane i generować większe ilości plastiku będziecie mogli zwyczajnie nalewać wodę do szklanej butelki i zabierać ze sobą, np. na trening.

Połączenie ma znaczenie, czyli dlaczego warto wybierać filtry węglowe z lampą bakteriobójczą

Na pewno jednym z najważniejszych filtrów jest węglowy, który doskonale uzdatnia wodę, dzięki zastosowaniu węgla aktywowanego. W tym przypadku, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie filtracyjne i zapewnić większą ochronę można stosować go z lampą bakteriobójczą. Ten element jest doskonałym urządzeniem, który eliminuje zanieczyszczenia organiczne. Aby poprawić smak wody warto zastosować filtry z węglem aktywnym. Nie tylko poprawią jej walory smakowe, ale również usuną chlor. Trzeba jednak pamiętać o regularnej wymianie złóż węglowych i należy to robić raz na kilka lat. Natomiast wkłady filtracyjne węglowe trzeba wymieniać zdecydowanie częściej i tutaj zaleca się wymianę co kilka miesięcy. Dobrym wyborem są również lampy UV bądź też lampy bakteriobójcze UV, gdyż zabijają one wszelkie patogeny znajdujące się w wodzie – bakterie czy wirusy. Ich działanie jest tak skuteczne dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. W tym przypadku nie ma konieczności dodawania do wody środków chemicznych. Promiennik UV trzeba wymieniać w zależności od stopnia zużycia promienników. Dzięki temu skuteczność usuwania wszelkich zanieczyszczeń, ale i bakterii z wody pobieranej ze studni, jest naprawdę wyjątkowo dobra.

Jeżeli posiadacie starą studnię, to możecie pobierać z niej wodę, ale pod warunkiem, że będzie ona sprawdzona w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Oczywiście wcześniej konieczne jest jej oczyszczenie poprzez zastosowanie właściwych filtrów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.