Jak wybrać dobrą kamerę bezprzewodową?

Domowy monitoring nie musi dziś składać się z rozbudowanej sieci kabli i drogiego zestawu urządzeń. Nowoczesne rozwiązania działają bezprzewodowo, są proste w montażu i niedrogie. Z czego powinien składać się monitoring i o czym należy pamiętać, wybierając jego najważniejszy element – kamerę bezprzewodową?

Monitoring IP – jak jest zbudowany?

Nazwa monitoringu IP pochodzi od angielskiego zwrotu Internet Protocol, który w uproszczeniu oznacza transmisję internetową. Jako że monitoring tego rodzaju jest bezprzewodowy, transmisja odbywa się z wykorzystaniem istniejącej wcześniej sieci internetowej. Obraz można odbierać w czasie rzeczywistym przez przeglądarkę internetową lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. To bardzo wygodne, ponieważ montaż takiego rozwiązania nie wymaga kosztownego i czasochłonnego układania kabli wewnątrz ścian. Aby wszystko działało jak należy wystarczy domowa sieć wi-fi i kilka relatywnie tanich urządzeń.

Jednym z najważniejszych elementów każdego domowego monitoringu IP jest kamera bezprzewodowa. Funkcjonalne urządzenia tego typu można kupić już za około 100 zł. Na rynku dostępne jest wiele wariantów kamer bezprzewodowych – od prostych modeli, sprawdzających się na przykład do monitoringu garażu, po te bardziej rozbudowane, wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak czujniki ruchu czy noktowizor.

Jak wybrać kamerę do monitoringu?

Kamerę warto dobrać do jej przeznaczenia – to, na jakie funkcjonalności się zdecydujesz, powinno być podyktowane względami praktycznymi. Jeśli nie potrzebujesz wysokiej rozdzielczości i dodatkowych funkcji (np. integracji z alarmem), wybierz prostszy model, za który zapłacisz mniej, spełni on jednocześnie swoją rolę.

Na rynku można znaleźć wiele wariantów kamer bezprzewodowych, w tym:

  • Kamery kompaktowe – ich obudowa przystosowana jest do trudnych warunków atmosferycznych.
  • Kamery obrotowe – mogą obracać się co określony czas, monitorując poszczególne fragmenty terenu. Możliwe jest także sterowanie ręczne.
  • Kamery kopułowe – zaprojektowane w taki sposób, by nie można było zweryfikować, w którą stronę zwrócony jest obiektyw.
  • Kamery przysufitowe – można je zamontować na powierzchniach poziomych.

Kamery bezprzewodowe – kluczowe parametry

Wybierając kamerę wi-fi do użytku domowego, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na:

  • Rozdzielczość – monitoring sieciowy może pracować z rozdzielczością nawet 5 MPX. Do prostej sieci domowej, odpowiednia będzie rozdzielczość Full HD (1080p), dostępna nawet w podstawowych modelach.
  • Kąt widzenia kamery – im większy obszar ma być monitorowany, tym kąt powinien być wyższy. Optymalną wartością dla kamery do domu będzie 70-100°.
  • Detektor ruchu – w zależności od modelu, kamera może wykrywać ruch w bliższej lub dalszej odległości – ten parametr najlepiej dobrać do konkretnej sytuacji (np. dla pomieszczeń nie musi być on zbyt duży).
  • Tryb nocny – noktowizor (tutaj również istotna jest odległość), a także funkcja redukcji szumów.
  • Odporność na warunki atmosferyczne – kamery bezprzewodowe sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. W tym drugim przypadku należy wybierać urządzenia o wzmocnionej obudowie, wodoszczelne i odporne na skrajne temperatury.
  • Dodatkowe funkcje: autośledzenie, automatyczne nagrywanie alarmowe, funkcja odstraszania intruzów sygnałem alarmowym.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.