Jak wybrać dobre okiennice?

Okiennice są elementem dekoracyjnym dość popularnym w naszym kraju. Na chwilę zapomniane, na nowo wracają do łask. Ówczesne modele zachwycają nie tylko wyglądem, są wyposażone w nowoczesne technologie zapobiegające korozji i włamaniom. Jakie są zalety takich rozwiązań i jak wybrać dobre okiennice by służyły na lata?

Rodzaje okiennic

Można wyodrębnić wiele rodzajów okiennic, od tworzywa, w którym są wykonane po kształt i zastosowanie. Ze względu na tworzywo wyróżniamy:

 • Okiennice drewniane – są zbudowane w całości z litego drewna przez co są najdroższą opcją. Mogą również być tańsze i lżejsze poprzez zastosowanie ramy z drewnianej tarcicy w wypełnieniem sklejkowym. Zazwyczaj stosuje się drewno sosnowe, które pokrywa się farbami lub przezroczystą lazurą. Odpowiednia lazura może nadać wygląd szlachetniejszych gatunków drewna.
 • Okiennice aluminiowe – są znacznie lżejsze i tańsze od okiennic drewnianych, jednak to nie umniejsza ich wartości. Najważniejszą ich zaletą jest to, że nie wymagają konserwacji! To znacznie ułatwia ich utrzymanie i ulepsza funkcjonalność.
 • Okiennice PCW – to okiennice, które są okleinowane na dowolny kolor, można również je okleić materiałem drewnopodobnym.

Okiennice można również sklasyfikować ze względu na ich konstrukcję. Rozróżniamy tu:

 1. Okiennice pełne – pozwalają na całkowite zaciemnienie wnętrza.
 2. Okiennice z lamelkami montowanymi pod kątem – gwarantują stały dostęp światła.
 3. Okiennice z lamelami ruchomymi – możliwość zmiany kąta lameli pozwala na sterowanie dopływem światła i powietrza. Takie okiennice działają na takiej samej zasadzie jak żaluzje.

Na rynku są dostępne okiennice z jednym skrzydłem, dwoma oraz składane. Modele z pojedynczą okiennicą dobrze sprawdzą się przy małych oknach. Najbardziej popularne są okiennice z dwoma skrzydłami, które montowane po obu stronach okna zamykają się do środka. Do nowości należą okiennice trapezowe i łukowe przeznaczone do niestandardowych kształtów okien.

Okiennice aluminiowe – dlaczego są najlepsze?

Ten rodzaj okiennic może być pomalowany na dowolny kolor. Zwykle są one anodowane bądź malowane proszkowo. Jest również możliwość sublimacji aluminium co doskonale imituje drewno. To spory plus, gdyż drewniane okiennice są sporo droższe i cięższe. Metoda sublimacji zapewnia dodatkowo trwałość wzoru, ze względu na wygrzewanie w 200°C, co w konsekwencji prowadzi do trwałego i głębokiego wniknięcia wzoru w warstwy lakieru. Dobrej jakości aluminiowe okiennice są w stanie przetrwać lata. Jednym z czołowych producentów okiennic w Polsce jest “Lattari”. Cykl produkcyjny odbywa się przy użyciu najwyższej jakości maszyn cyfrowych. Zakład produkcyjny znajduje się w Piasecznie, gdzie istnieje możliwość obejrzenia wytwarzanych produktów wraz ze stolarką aluminiową i PCV. W swojej ofercie marka “Lattari” posiada szeroką gamę produktów, należą do nich między innymi:

 • okiennice aluminiowe ze stałymi lamelami;
 • okiennice aluminiowe łukowe;
 • okiennice aluminiowe przesuwne;
 • okiennice składane harmonijkowe;
 • okiennice posiadające konstrukcję aluminiową – z wypełnieniem z panelu aluminiowego;
 • okiennice o konstrukcji aluminiowej, wypełnione panelem aluminiowym desko podobnym.

Pełną ofertę znajdziesz na stronie https://okna-okiennice.eu/ .

Okienice w domu
Źródło: https://okna-okiennice.eu/

Okiennice aluminiowe są doskonałe do modernistycznego stylu loftowego i industrialnego. Dzięki możliwości dopasowania koloru i faktury są uniwersalną opcją, która dopełni wygląd budynku. Dodatkowo malowanie proszkowe gwarantuje trwałość oraz odporność na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Korozja tu nie istnieje!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.