Jak wybrać klimatyzację do domu?

Artykuł partnera.

Klimatyzacja w domu oznacza coś więcej niż możliwość zapewnienia odpowiednio niskiej temperatury podczas letnich upałów. To inwestycja w komfort oraz dobre samopoczucie domowników, dzięki czemu nawet najbardziej dojmujący skwar można pozostawić za progiem.

Na co zwrócić podczas planowania zakupu klimatyzacji?

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia należy przede wszystkim określić nasze potrzeby dotyczące klimatyzacji. Na rynku znajdują się zarówno modele przenośne, jak i te przeznaczone do montażu na ścianie, przy podłodze lub pod postacią kasetonów. W przypadku większych domów, gdy chcemy zapewnić skuteczne chłodzenie na całej powierzchni, najlepszym wyborem będzie system multisplit, który umożliwia połączenie kilku urządzeń w jeden układ. Dzięki temu wszystkie jednostki wewnętrzne korzystają z pojedynczego wylotu ciepłego powietrza, co pozwala ograniczyć liczbę urządzeń zewnętrznych, a także ułatwia prace konserwacyjne oraz serwisowe.

Przenośny czy stacjonarny?

Przenośne klimatyzatory to wygodna opcja, gdy chcemy zadbać o obniżenie temperatury w wybranym pomieszczeniu. Urządzenie tego typu jest wystarczająco małe, aby umieścić je w szafie, a kółka pozawalają swobodnie przemieszczać je po całym domu. Zwykle klimatyzatory przenośne są proste w obsłudze i świetnie radzą sobie z upałem lub ogrzewaniem (w zależności od modelu) nawet dużych pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania jest ograniczony zasięg, większe natężenie dźwięku, a także konieczność umieszczenia rury wyrzutowej w uchylonym oknie. Sprawia to, że do wnętrza będzie dostawało się więcej ciepłego powietrza, co obniża wydajność urządzenia.

Z drugiej strony klimatyzacja stacjonarna wymaga nie tylko zakupu urządzenia, ale również jego montażu przez profesjonalistów, którzy zadbają o prawidłowe podłączenie wszystkich elementów. Podczas wyboru urządzeń stacjonarnych warto zasięgnąć profesjonalnej porady, dlatego klimatyzacje w Warszawie zapewniają nie tylko szeroki wybór urządzeń, ale również asystują podczas zakupu oraz montażu.

Głośność klimatyzatora

Może się wydawać, że klimatyzacja pracuje wyjątkowo cicho, zwłaszcza gdy wchodzimy do sklepu lub większych obiektów. Jednakże w takich miejscach zwykle panuje gwar, który zagłusza pracę urządzeń. W przypadku domu, gdzie poziom hałasu jest znacznie niższy, koniecznie trzeba wybrać klimatyzatory stacjonarne generujące dźwięki w zakresie od 20 do 45 decybeli, aby nie przeszkadzać domownikom. W przypadku urządzeń mobilnych trzeba liczyć się z głośniejszym profilem pracy, ale nie powinien przekraczać on 53 decybeli.

Wydajność i dodatkowe funkcje urządzenia

Klimatyzatory pracujące w domu powinny charakteryzować się niskim zużyciem elektryczności, dzięki czemu ich używanie nie będzie się wiązało z wysokimi wydatkami. Oprócz klasy energetycznej można spotkać się ze wskaźnikami COP i EER – wyższe wartości współczynników informują nas o większej efektywności klimatyzacji. Dodatkowe funkcje również mają duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Tryb nocnej pracy, autoosuszanie, wykrywanie obecności ludzi lub przyśpieszone osiąganie wskazanej temperatury to użyteczne opcje, które przydadzą się w gorące dni.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.