Jak wybrać kosę spalinową – najważniejsze parametry

Artykuł partnera.

Mając trawnik, na którym rośną drzewka lub pojawiają się rabatki, nie wystarczy sama kosiarka, by utrzymać porządek. Niezbędna jest też kosa spalinowa, dzięki której można dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jeśli ważna jest wydajność i szybkość pracy, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, które tę pracę ułatwią.

Kosa spalinowa i jej parametry

Największą uwagę przy wyborze kosy spalinowej należy zwrócić na rodzaj silnika. W zależności od koszonych powierzchni, do wyboru są nieco słabsze silniki dwusuwowe, ale też zdecydowanie mocniejsze i bardziej odporne silniki czterosuwowe. Ważne jest także, by kosa spalinowa miała wbudowany system antywibracyjny, przez co ograniczy się poziom generowanych niekontrolowanych ruchów. Jest to szczególnie istotne, gdy z kosą pracuje się przez kilka godzin. Wówczas dodatkowe, silne drgania, nie tylko sprawiają dyskomfort, ale wymagają więcej siły, by utrzymać kosę i efektywnie z nią pracować. Kupując kosę spalinową trzeba też sprawdzić pojemność zbiornika na paliwo. Zasada jest taka, że im większe urządzenie, im wyższa moc, tym zbiornik na paliwo musi być większy. Jeśli będzie źle dopasowany, wówczas paliwo będzie się szybciej kończyć i trzeba będzie częściej je uzupełniać. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy pracuje się w terenie i nie ma się dostępu do paliwa. Planując zakup kosy spalinowej należy uwzględnić nie tylko, jaki teren będzie koszony, ale też czy dostępność paliwa nie będzie problemem (np. działka poza miastem), jeśli wybierze się lżejszą i mniejszą kosę, z mniejszym zbiornikiem. Istotnym parametrem, na którym należy zwrócić uwagę, jest średnica cięcia. Powinna być ona dopasowana do ukształtowania i zagospodarowania danego terenu. Wybierając urządzenie wyróżniające się szerszą średnicą, praca zostanie wykonana szybciej, ale jeśli na danym terenie pojawia się wiele trudno dostępnych miejsc, nie będzie się dało do nich dotrzeć. Wybór mniejszej średnicy na prostych terenach sprawi, że praca będzie szła wolniej i będzie bardziej męcząca. Po zweryfikowaniu kluczowych parametrów warto też sprawdzić, czy w wybranym modelu oferowane są dodatkowe, czy specjalistyczne, wymienne noże, regulowana długość paska podtrzymującego, sposób wykonania lub dołączenie do zestawu słuchawek. Kosy spalinowe pracują szybko, ale są znacznie głośniejsze. Jeśli obszar do skoszenia jest duży, warto wybrać model oferujący w zestawie specjalne słuchawki.

Wybór uzależniony od terenu

Kosa spalinowa to urządzenie, które trzeba wybrać nie tylko pod kątem kluczowych parametrów. Te powinny być dopasowane do powierzchni, na której będzie wykorzystywana kosa spalinowa. Zanim określi się niezbędne parametry, trzeba ustalić, w jakich miejscach kosa będzie używana, jakie trudności się pojawiają (wyboisty teren, korzenie drzew, delikatne rośliny, których nie można uszkodzić, duża ilość rozrośniętych krzewów, utrudniających dostęp do koszonej powierzchni, betonowe ogrodzenia, czy rabaty). Wybierając kosę spalinową warto też ustalić, jak duży jest teren, który będzie koszony przy pomocy kosy spalinowej. Należy pamiętać, że jest ona ciężka, dlatego im więcej terenu jest do skoszenia, im jest on trudniejszy i bardziej wymagający, tym lepszy będzie lżejszy model. Ważne też, by miał on dodatkowy uchwyt i pas do podtrzymywania, dzięki czemu odciąży się ręce, a koszenie będzie mniej męczące.

Kosa spalinowa, choć jest głośnym urządzeniem, stanowi najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika. Im większa powierzchnia do uporządkowania, tym bardziej doceni się kosę spalinową. Jest to inwestycja, która się opłaca, a przy dobrze dobranych parametrach, szybko się zwróci i będzie służyć na lata.

Kosy oraz inny sprzęt do pielęgnacji ogrodu znajdziesz na studionarzedzi.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.