Jak wybrać najlepszą elewację i czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze elewacji tak naprawdę należy brać pod uwagę wiele kryteriów. Na pewno istotne znaczenie ma budżet, jakim dysponuje inwestor wszak koszt tynków może być bardzo różny, podobnie jak okładzin ściennych, które mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr. Stąd różnica jest ogromna. Ważna jest oczywiście odporność i trwałość danego materiału. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać najlepszą elewację i czym kierować się przy wyborze.

Czym kierować się przy wyborze wykończenia ścian zewnętrznych domu? Projektowanie elewacji ma znaczenie

Jednym z czynników wpływających na wybór elewacji domu jest otaczająca go architektura. Zatem spoglądając na to, na co zdecydowali się sąsiedzi można powielić ich pomysł, ale wtedy stworzymy wrażenie projektu deweloperskiego, gdzie jeden dom jest bliźniaczo podobny do drugiego albo wrażenie wspomnianego bliźniaka czy domu szeregowego. A przecież budynek jest osobny i warto odróżnić go od innych. Trzeba tutaj powiedzieć, że nie musi oznaczać to decydowania się na kontrastujące rozwiązania czy zupełnie inne materiały, ale po prostu projekt elewacji, który będzie nosił znamiona oryginalności.

Weź pod uwagę wilgotność

Oczywiście otoczenie to nie wszystko, bo być może sąsiad, wybierając dany tynk czy rodzaj wykończenia popełnił duży błąd, gdyż warunki sprawiają, że na ścianach pojawiają się plamy albo – co gorsza – pleśń. Zatem materiał musi być odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Trzeba tu wziąć pod uwagę lokalizację domu, intensywność opadów oraz to, z której strony pada najczęściej, gdyż tę ścianę w sposób szczególny warto zabezpieczyć. Są też takie miejsca, gdzie stale podwyższona jest wilgotność, a mowa o domach budowanych przy stawach czy innych wodach oraz tych budowanych blisko lasu. Te są dodatkowo narażone na zabrudzenia żywiczne.

Właściwości materiału mają znaczenie

Istotne jest także to czy i w jakim zakresie dany materiał jest dźwiękoszczelny, zwłaszcza gdy dom znajduje się blisko ruchliwej drogi. Ważna jest także paroprzepuszczalność, aby ściany były wolne od wykwitów. Oczywiście stopień izolacji termicznej to jedno z ważniejszych kryteriów, mimo że sama wełna mineralna bądź styropian dobrze izolują, to jednak materiał wykończeniowy także powinien mieć takie właściwości, zwłaszcza w obliczu ciągle zaostrzanych przepisów dotyczących współczynnika przenikania ciepła. Chodzi o to, by domy potrzebowały jak najmniej nieodnawialnych źródeł energii do ogrzewania i nie generowały też dużego poboru prądu. Warunków jest zatem cała masa, a do nich trzeba dodać, chociażby rodzaj i kolor wykończenia dachu. Stąd warto zdecydować się na projektowanie elewacji, gdyż specjaliści uwzględnią wszystkie czynniki związane z lokalizacją i warunkami na danym terenie, a także preferencje dotyczące stylistyki i kolorystyki.

Na jaki materiał i kolorystykę warto postawić, czyli o estetyce przy projektowaniu elewacji słów kilka

Jaki tynk będzie najlepszy na ściany zewnętrzne? Jakie płytki warto wybrać na elewację? Takie pytania nurtują wielu inwestorów. Otóż jeśli chodzi o paroprzepuszsczalność to dobrym wyborem będą tynki cienkowaarstwowe mineralne. Aby zapewnić mniejszą skłonność do zabrudzeń należy pokryć je jeszcze farbą elewacyjną. Jeśli chodzi o warunki miejskie i duże zanieczyszczenia, to sprawdzają się tynki silikonowe. Są też paroprzepuszczalne więc mogą być alternatywą dla mineralnych. Silikatowe są bardzo odporne na czynniki biologiczne, ale trzeba pamiętać o ich nakładaniu w odpowiednich warunkach, tylko wtedy będą miały takie właściwości. Każdy tynk w czasie schnięcia musi być chroniony przed czynnikami zewnętrznymi przez 48 godzin. Zatem pogoda i wilgotność mają bardzo duże znaczenie. Na elewację można wybrać także niezwykle odporne na wilgoć, a także zabrudzenia płytki klinkierowe czy też płyty z betonu architektonicznego. Płytki ceramiczne mrozoodporne zdadzą egzamin, ale lepiej wybierać je np. do wnęki przy wejściu do domu. Projektowanie elewacji wymaga wyboru odpowiedniej kolorystyki. Jasne tynki są ponadczasowe, a ciemne – czarne czy grafitowe świetnie sprawdzają się jako podkreślenie prostej, nowoczesnej konstrukcji. Można pokusić się także o kontrasty, np. modne w stylu skandynawskim połączenie czerwieni wpadającej w brąz z odcieniem ciemnego grafitu lub czerni.

Wybór odpowiedniej elewacji na pewno nie jest łatwy. Warto więc tę pracę powierzyć specjalistom i postawić na projekt. Takie usługi przydadzą się także w przypadku remontu zniszczonej elewacji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.