Jak wybrać odpowiedni przedłużacz do mieszkania?

Z przedłużaczy elektrycznych korzystamy niemal wszyscy. Są one niezbędne w biurze, domowym gabinecie, a często także w salonie czy pokoju dziennym. Jednak warto mieć świadomość tego, że te pozornie proste i nieróżniące się zbytnio od siebie akcesoria mogą być naprawdę różne. Jak zatem wybrać odpowiedni przedłużacz do mieszkania lub domu jednorodzinnego? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Przedłużacze elektryczne – typy

Mówiąc o przedłużaczach elektrycznych, przede wszystkim należy zaznaczyć, że wyróżniamy różne typy tych akcesoriów, a kryterium, jakie stosuje się w większości przypadków, są okoliczności ich stosowania. W tym aspekcie wyróżniamy następujące modele:

  • przedłużacze mieszkaniowe i domowe – w tej kategorii znajdziemy listwy zasilające i listwy przepięciowe. Służą one doprowadzaniu zasilania do odbiorników, które znajdują się w znacznej odległości od gniazdka elektrycznego;
  • przedłużacze ogrodowe – tego typu akcesoria są przeznaczone do użytkowania na świeżym powietrzu. Takie przedłużacze muszą posiadać normę ochrony IP przed ciałami obcymi i wilgocią przynajmniej na poziomie 44. Przedłużacze ogrodowe można poznać po pomarańczowym kablu;
  • przedłużacze budowlane – tego typu przedłużacze najczęściej mają formę przedłużacza bębnowego, czyli charakteryzującego się przewodem nawijanym na zwijak. Takie produkty stosowane są zazwyczaj w warsztatach, garażach czy podczas prac budowlanych i ogrodowych. Muszą one posiadać dobrą odporność przewodu na ścieranie i warunki atmosferyczne.

W profesjonalnych sklepach elektrycznych i budowlanych można znaleźć również inne modele przedłużaczy elektrycznych, niemniej w użytku codziennym najczęściej stosuje się wyłącznie trzy wymienione wyżej przedłużacze.

Na co zwrócić uwagę, kupując przedłużacze mieszkaniowe?

Śmiało możemy stwierdzić, że każdy z nas kiedyś skorzystał z przedłużacza mieszkaniowego lub przynajmniej odczuł jego brak, gdy okazało się, że w pobliżu było zbyt mało gniazdek elektrycznych. Warto jednak mieć świadomość tego, że przedłużacz przedłużaczowi nierówny. Na co zwrócić uwagę, kupując listwę elektryczną do domu?

Maksymalne obciążenie przedłużacza

To istotny, a często pomijany aspekt, dlatego wymieniamy go w pierwszej kolejności. Maksymalne obciążenie określa moc urządzeń elektrycznych, jakie mogą być jednocześnie podłączone do listwy i użytkowane. Oczywiście, najczęściej listwy określane w sklepach jako mieszkaniowe i domowe można kupować „w ciemno”, jednak jeśli do przedłużacza planujemy podłączać coś innego niż ładowarki, laptopy czy głośniki komputerowe, lepiej obliczyć łączną moc urządzeń, z których zamierzamy korzystać.

Długość przewodu

Przedłużacze elektryczne mogą mieć różną długość przewodu – od 1 metra, przez 3 i 5 metrów, aż do 10 metrów, a nawet więcej. Oczywiście, najgorszym rozwiązaniem będzie kupno przedłużacza zbyt krótkiego. Jednak warto mieć świadomość tego, że kupno listwy zbyt długiej również nie jest najszczęśliwsze – dla przykładu, 10-metrowy kabel plątający się po podłodze nie tylko będzie nieestetycznie wyglądał, ale wręcz będzie przeszkadzał.

Liczba gniazdek

Przemyśl, z ilu gniazdek jednocześnie planujesz korzystać. Jeśli przedłużacza zamierzasz używać do ładowania telefonu czy komputera, może wystarczyć Ci listwa z trzema gniazdkami. Jednak jeżeli do listwy stale mają być podłączone takie sprzęty jak lampa czy głośniki, bezpieczniej będzie kupić model z większą liczbą gniazdek.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli szukasz wysokiej jakości przedłużaczy mieszkaniowych, zapoznaj się z ofertami takich sklepów elektrycznych jak ElektroJack. Wybierając akcesoria elektryczne, pamiętaj, że istotne jest również to, w jakim pomieszczeniu chcesz korzystać z listwy. W salonie czy sypialni wystarczające będą przedłużacze o stopniu szczelności IP22, jednak już w kuchni czy łazience i innych pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, należy postawić na modele o stopniu ochrony przynajmniej IP44. Mając na uwadze powyższe uwagi, z pewnością dokonasz odpowiedniego zakupu!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.