Jak wybrać odpowiednią spawarkę do domowego warsztatu? Poradnik zakupowy

Artykuł sponsorowany.

Spawanie dużych elementów nie jest łatwym zadaniem i lepiej pozostawić je profesjonalistom. Kiedy jednak potrzebujesz naprawić domowy lub warsztatowy sprzęt lub zbudować proste konstrukcje, warto zaopatrzyć się w palnik uniwersalny. Jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Odpowiadają specjaliści od palników Perun.

Palnik uniwersalny – jaki wybrać?

Na rynku znajduje się wiele modeli spawarek. Większość z nich dedykowana jest specjalistom, ale znajdą się też takie przeznaczone dla  domowych majsterkowiczów. Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy chcemy kupić spawarkę do domu?

  • Amperaż – im wyższa moc urządzenia, tym większy zakres możliwych do wykonania prac, a co za tym idzie – cena i wymagania dla instalacji elektrycznej. Przy domowych pracach sprawdzi się palnik uniwersalny o mocy 160-200 A. Pozwoli on na łączenie elementów nawet do 8 mm grubości.
  • Sprawność – wskaźnik informujący o tym, przez jaki maksymalny czas w ciągu 10 minut urządzenie może pracować z maksymalną mocą. Sprawność 50% oznacza na przykład, że po 5 minutach pracy konieczne będzie 5 minut chłodzenia. Sprawność 60% oznacza, że urządzenie może pracować 6 minut i musi być chłodzone przez 4.
  • Podajnik drutu – palniki Perun występują z podajnikami plastikowymi oraz metalowymi. Drugi rodzaj jest bardziej wytrzymały.
  • Średnica elektrody – im większa, tym grubsze materiały można spawać.

Typy palników uniwersalnych

Większość spawarek dostępnych na rynku posiada podobną budowę. Pod nią skrywają się jednak różne parametry urządzenia oraz zastosowane rozwiązania. Jakie typy palników są najpowszechniejsze?

Palnik uniwersalny MIG/MAG (migomat)

Spawarka wykorzystuje osłonę z gazów aktywnych lub obojętnych dostarczanych ze specjalnej butli. Do spawania używa się topliwych elektrod występujących w postaci drutu.

Spawarki MMA

Palniki uniwersalne tego rodzaju wykorzystują elektrody otulone w formie prętów. Umieszczony na nich topnik wytwarza gaz, w którym dochodzi do spalania. Elektrody się zużywają, a podczas ich spalania wytwarza się warstwa zużlu konieczna do usunięcia po zakończonej pracy.

Spawarki TIG

Urządzenia spawalnicze w typie TIG spawają w osłonie gazów obojętnych i za pomocą elektrod nietopliwych. Często jednak konieczny jest topik w formie pręta, który pomaga wzmocnić spoinę.
Do domowych warsztatów szczególnie polecamy palnik Perun półautomatyczny w typie migomatu. Popularne są również palniki uniwersalne 2w1 umożliwiające spawanie typu MIG/MAG.
Podsumowując, palnik uniwersalny to przydatne urządzenie w przydomowym warsztacie. Warto wybrać te z oferty palników Perun.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.