Jak wybrać odpowiednie schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne często znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz apartamentach w blokach mieszkalnych. Wybór ich rodzaju nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście istnieją sprawdzone wskazówki, którymi warto się kierować przy wyborze schodów. Zapraszamy do skorzystania z opracowanych przez nas porad.

Planując budowę domu należy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór schodów, które będą znajdowały się wewnątrz budynku. Jeżeli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. 

Schody wewnętrzne – jaki kształt wybrać?

Na rynku są dostępne różne rodzaje schodów wewnętrznych. Ze względu na kształt można wyróżnić:

  • Schody jednobiegowe – mają jeden prosty zbieg. Są wygodne w użytkowaniu, jednak zajmują sporo miejsca, dlatego nie sprawdzą się w budynkach o niewielkim metrażu.
  • Schody dwubiegowe – ich cechą charakterystyczną jest występowanie spocznika, który znajduje się między górną a dolną partią schodów. Takie schody są wygodne w użytkowaniu i proste w wykonaniu, a jednocześnie zajmują mniej miejsca niż schody jednobiegowe.
  • Schody trójbiegowe – mają aż dwa spoczniki, dzięki czemu są jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu niż schody dwubiegowe. To bezpieczna propozycja, która idealnie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku dzieci i osób starszych.
  • Schody łamane – ich bieg jest oparty na linii, zakręcającej pod kątem 90 lub 180 stopni. Takie schody zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Mogą być wyposażone w spocznik.
  • Schody zabiegowe – podobne do schodów dwubiegowych, jednak zamiast spocznika są wyposażone w kilka stopni, które są szersze od strony ściany.
  • Schody spiralne (kręcone) – trzonem ich konstrukcji jest słup biegnący od stropu do posadzki, dookoła którego znajdują się stopnie. Takie schody zajmują niewiele miejsca i wyglądają bardzo efektownie. Z drugiej jednak strony są niezbyt komfortowe w użytkowaniu.

Zwróć uwagę na materiał wykonania schodów

Przy wyborze schodów wewnętrznych należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. Do dyspozycji mamy różne możliwości – m.in. schody wykonane z drewna, granitu czy marmuru. Wybór materiału zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Nie należy również zapominać, że wybrane schody powinny być idealnie dopasowane do innych elementów aranżacji wnętrza. Schody drewniane wyglądają bardzo estetycznie i wizualnie ocieplają pomieszczenie. Jednocześnie są jednak dość trudne w utrzymaniu – często wymagają takich zabiegów jak lakierowanie czy cyklinowanie. Schody kamienne są z kolei zdecydowanie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Ich minusem jest wysoka cena, która dotyczy zarówno użytych materiałów, jak i samego wykonania, które nie należy do najłatwiejszych.

Gdzie kupić schody najwyższej jakości?

Jeżeli planujesz zakup schodów wysokiej jakości, warto podjąć współpracę z profesjonalną firmą, która na co dzień zajmuje się ich produkcją. Najlepiej skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą Ci w doborze schodów dopasowanych do Twoich potrzeb. Nowoczesne schody wykonane z materiałów najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach znajdziesz w firmie Stalmar. Firma ta oferuje różne rodzaje schodów – m.in. gotowe schody wewnętrzne i składane schody strychowe.

Wybór schodów do domu lub apartamentu nie jest łatwym zadaniem. Przed rozpoczęciem projektowania pomieszczeń należy podjąć decyzje dotyczące m.in. kształtu i materiału wykonania schodów. Jeżeli nie wiesz, jakie schody najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się ich produkcją.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.