Jak wybrać projekt domu?

Własny dom to bardzo poważna inwestycja. Każdy budynek można oczywiście przerobić, to jednak generuje wysokie koszty, dlatego najlepiej wybrać taki projekt, który sprawdzi się przez długie lata i nie będzie wymagał drogich renowacji. Co wziąć pod uwagę?

Jaka bryła?

Wymyślne domy są znacznie droższe w budowie, poza tym po kilku latach ekstrawagancki styl może się lokatorom znudzić, dlatego prosta, elegancka bryła w nowoczesnym stylu jest zwykle najkorzystniejszym rozwiązaniem. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego (np. wysokość domu albo kąt nachylenia dachu), warunki atmosferyczne na danym terenie oraz ukształtowanie działki.

Dom powinien być odpowiednio ustawiony względem stron świata, tak by pokoje dzienne maksymalnie korzystały ze światła słonecznego, podczas gdy kuchnia ze spiżarnią może mieć okna wychodzące na wschód – dzięki temu budynek jest bardziej energooszczędny.

Gotowy czy indywidualny?

Zwykle chcemy, by nasz dom był inny od pozostałych, ale projekt indywidualny kosztuje znacznie więcej i do tego trzeba poczekać kilka tygodni na jego wykonanie. Na stronach takich jak projektyzwizja.pl można znaleźć tak wiele gotowych planów, że praktycznie nie ma ryzyka, by ktoś w najbliższym otoczeniu miał dokładnie taki sam dom.

Jest też możliwość zaadaptowania gotowego projektu na własny użytek – architekt wprowadza do planu sugestie klienta oraz dostosowuje projekt do warunków, jakie panują na zakupionej działce.

Jaka powierzchnia użytkowa?

To, jak duży ma być przyszły dom, jest jednym z najpoważniejszych dylematów. Zbyt mały dom będzie po prostu niepraktyczny, z kolei ten duży może się okazać za drogi w budowie i eksploatacji. Najlepiej porównać powierzchnię domu do mieszkania, jakie się obecnie zajmuje – oceniamy, ile dodatkowej przestrzeni się jeszcze przyda i jak mogą się zmienić potrzeby domowników w najbliższej przyszłości.

Dom jednorodzinny ma zwykle wydzieloną strefę dzienną i nocną, ale warto to dostosować do własnego trybu życia – przykładowo, zamiast wielkiego salonu korzystniejszym rozwiązaniem może być mniejszy pokój dzienny plus osobny, zamykany gabinet z biblioteką.

Dodatkowe pomieszczenia

Niezmiernie ważna w każdym domu jest przestrzeń użytkowo-techniczna, czyli miejsce na kotłownię, garaż, pralnię, pokój gospodarczy, schowek, piwnicę czy chłodną spiżarnię. Ich brak negatywnie wpływa na komfort użytkowania domu, dlatego już na etapie planowania trzeba uwzględnić ilość oraz wielkość tego typu pomieszczeń.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.