Jak wyburzyć ścianę nośną?

Artykuł partnera.

Adaptacja pomieszczeń mieszkalnych do własnych potrzeb może się wiązać niekiedy z koniecznością przeprowadzenia poważniejszych robót budowlanych. Czasami wiążą się one nawet ze zgłoszeniem takich prac do organów budowlanych, aby uzyskać urzędowe pozwolenia. Z pewnością do takich zadań remontowych można zaliczyć wyburzanie ścian nośnych. Chociaż wydaje się, że to stosunkowo łatwe zadanie, w rzeczywistości stanowi poważną ingerencję w konstrukcję budynku. Z tego powodu nigdy nie można wykonywać go bez uzgodnienia ze specjalistą (architektem konstruktorem) oraz uzyskania odpowiedniego pozwolenia.

Co należy zrobić przed wyburzeniem ściany nośnej?

Wyburzenie ściany nośnej albo jej części, w myśl prawa budowlanego, stanowi przebudowę, a ta z kolei wymaga uzyskania pozwolenia od nadzoru budowlanego. Nie wystarczy więc uproszczona forma dokumentacji tak zwane zgłoszenie robót budowlanych. Jeśli chce się usunąć ścianę nośną to trzeba najpierw postarać się o projekt przebudowy, który wykona architekt, a następnie o decyzję właściwego organu. Wraz z projektem należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w odpowiednim urzędzie. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia można przystąpić do prac związanych z wyburzaniem ściany.

Jak wyburzyć ścianę nośną?

Wyburzenie ściany nie jest szczególnie trudnym i skomplikowanym zadaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku ścian nośnych pracę trzeba przeprowadzać zgodnie z projektem przebudowy. A ten z reguły przewiduje tak zwany podciąg, czyli element konstrukcyjny, który pozwala przenieść obciążenie na sąsiadujące ściany nośne. Jeśli w projekcie znajduje się podciąg, to nie można nigdy ignorować tego elementu. Nie tylko powinno się go umieścić w określonym miejscu, ale także nie można zmieniać jego parametrów. Oznacza to, że jeżeli architekt przewidział w tym miejscu belkę drewnianą lub stalową o konkretnych wymiarach, musi się tam pojawić dokładnie taki element, jak w projekcie. Należy również wiedzieć, że charakter podciągu można omówić z architektem już na etapie projektowania przebudowy. Warto wówczas zaznaczyć swoje preferencje a fachowiec uwzględni je w dokumencie.

Wyburzanie ściany nośnej krok po kroku

To, w jaki sposób zostanie wyburzona ściana zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Jednak prace zawsze rozpoczyna się od ustawienia tymczasowych stempli, które przejmą funkcję ściany podczas jej wyburzania i montażu podciągu. Po ich ustawieniu należy wykonać kolejne czynności:

  • wykuć bruzdy pod podciąg za pomocą młotowiertarki,
  • umieścić podciąg w określonym miejscu, wypoziomować i ustabilizować przy pomocy mieszanki betonowej od góry i w bruzdach,
  • po związaniu ścian można przystąpić do rozbiórki ścian,
  • po usunięciu ściany należy skontrolować stan konstrukcji, a także sąsiednich ścian nośnych i działowych.

Narzędzia do przeprowadzenia wyburzenia ścian nośnych można znaleźć na https://www.bricoman.pl/

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.