Jak wyczyścić żelazko i piekarnik? Poznaj skuteczne domowe sposoby

Zabrudzenia na żelazku i zapieczone resztki jedzenia w piekarniku mogą wydawać się trudnym do usunięcia problemem. Zamiast jednak sięgać po silne preparaty chemiczne, można wykorzystać skuteczne i bezpieczne domowe sposoby. Zatem czym czyścić żelazko i jak wyczyścić piekarnik z użyciem naturalnych środków czystości?

Naturalne środki zamiast chemicznych preparatów

Silne preparaty chemiczne pozwalają szybko pozbyć się trudnych zabrudzeń. Warto pamiętać jednak, że ich formuły oparte są na drażniących substancjach. Korzystając z takich preparatów, należy zachować ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo. Alternatywą są naturalne środki czyszczące, które równie skutecznie pozbędą się zabrudzeń. Co więcej, są przyjazne dla środowiska, łatwo dostępne oraz niedrogie. Sodę czy ocet kupisz w niemal każdym sklepie i zapłacisz za nie zdecydowanie mniej niż w przypadku produktów chemicznych. Naturalne środki nie wywołują też silnych reakcji alergicznych i nie powodują duszności czy łzawienia oczu.

Woda z sodą czy ocet do sprzątania – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Do najpopularniejszych domowych substancji czyszczących można zaliczyć sodę oczyszczoną i ocet. Wykorzystuje się je do sprzątania różnych powierzchni i typów zabrudzeń. Obie substancje mają jednak nieco inne właściwości. Kiedy w takim razie stosować wodę z sodą, a kiedy ocet do sprzątania?

  • Soda ma odczyn zasadowy, dzięki czemu pozwala szybko pozbyć się tłustych i organicznych zabrudzeń. Idealnie sprawdzi się do usuwania plam z tłuszczu, smaru, oleju, krwi czy kosmetyków. Soda ma też właściwości wybielające i antybakteryjne, pochłania wilgoć oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
  • Ocet jest substancją kwaśną, która świetnie radzi sobie z kamieniem, rdzą i pleśnią. Pozwala również pozbyć się osadu z mydła i zapieczonych zabrudzeń. Jego atutem są właściwości dezynfekujące – ocet neutralizuje wiele bakterii i wirusów.

Pamiętaj – nie łącz wody z sodą i octu!

Soda do czyszczenia i ocet do sprzątania to skuteczne substancje, ale tylko wtedy, gdy zastosujesz je oddzielnie. Dlaczego należy o tym pamiętać? Soda ma odczyn zasadowy, a ocet kwaśny, przez co neutralizuje jego działanie. Myląca może być ich burzliwa reakcja, której efektem jest spektakularna piana. Niestety, połączenie tych dwóch substancji nie wykazuje właściwości czyszczących. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zastosowanie wody z sodą, a następnie przetarcie powierzchni płynem octowym.

Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem?

Usunięcie zapieczonych resztek jedzenia, które osadzają się w piekarniku może być nie lada wyzwaniem. Bardzo ważne jest więc to, aby czyścić go regularnie, a wszystkie zabrudzenia usuwać na bieżąco. Co robić w przypadku, gdy brak systematyczności daje o sobie znać? Świetnie sprawdzi się tu domowy roztwór z wody i octu w proporcjach 50:50. Jak wyczyścić piekarnik takim preparatem? Spryskaj nim wnętrze urządzenia i pozostaw na kilka minut. Ocet szybko zmiękczy brud i tłuszcz, dzięki czemu z łatwością usuniesz go z pomocą wilgotnej ściereczki.

Zobacz także: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug >>

Mocne zabrudzenia? Postaw na czyszczenie piekarnika sodą

Jeśli tłuste zabrudzenia nie dają się łatwo usunąć, zdecyduj się na czyszczenie piekarnika sodą. Substancja ta w połączeniu z niewielką ilością wody rozmiękcza zanieczyszczenia i ułatwia ich odklejanie. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • spryskaj wnętrze urządzenia wodą, a następnie obsyp wszystko sodą,
  • przygotuj specjalną pastę i posmaruj nią wnętrze piekarnika (woda z sodą w proporcjach 1:1).

Sodę w piekarniku pozostaw na całą noc, a rano usuń ją mokrą ściereczką. Następnie umyj wnętrze urządzenia wodą z płynem do mycia naczyń.

Kobieta czyści piekarnik domowymi sposobami

Jak wyczyścić żelazko, aby go nie uszkodzić?

Kamień, rdza i przypalony materiał to najczęstsze przyczyny zabrudzonego żelazka. Z łatwością pozbędziesz się ich z użyciem domowych sposobów, przywracając sprawność urządzeniu. Zanim jednak wybierzesz sposób, jak wyczyścić żelazko ustal, jaką ma ono powłokę. Pamiętaj, że warstwa ceramiczna, stalowa i teflonowa są mniej odporne na zarysowania. Lepiej nie stosować do nich soli czy pasty wymagającej tarcia. Sprawdź też instrukcję dołączoną przez producenta i zapoznaj się zawartymi w niej zaleceniami. Jeśli porysujesz powłokę żelazka ceramicznego lub teflonowego, trwale uszkodzisz urządzenie.

Przeczytaj także: Jak wyczyścić i odkamienić żelazko? >>

Czym wyczyścić żelazko?

Skutecznym sposobem na to, jak wyczyścić żelazko ceramiczne lub teflonowe jest wykorzystanie wilgotnej ściereczki nasączonej octem.

  • Zanim przystąpisz do czyszczenia zabrudzeń, lekko rozgrzej urządzenie, a następnie odłącz je od prądu.
  • Z pomocą ściereczki usuń delikatnie zanieczyszczenia, przecierając powierzchnię żelazka.
  • Powtarzaj proces tak długo, aż znikną zabrudzenia, a na koniec przetrzyj powłokę ściereczką zwilżoną wodą.

Czym czyścić żelazko metalowe? Na drewnianej desce do krojenia rozłóż papier do pieczenia i wysyp na niego sól. Rozgrzej żelazko, a następnie pocieraj jego stopę na drobinkach soli. W taki sposób usuniesz zabrudzenia oraz resztki przypalonej tkaniny.

Kobieta czyści żelazko domowymi sposobami

Szybkie i skuteczne odkamienianie żelazka

Żelazko wymaga nie tylko regularnego czyszczenia, ale także usuwania kamienia z jego wnętrza. W przeciwnym przypadku podczas prasowania na ubraniach mogą pojawić się ciemne plamy z osadem. Jak przeprowadzić odkamienianie żelazka? Zacznij od wyczyszczenia dziurek w stopie urządzenia. Wykorzystaj namoczony w occie patyczek do uszu lub kawałek tkaniny nałożony na wykałaczkę. Następnie wlej do zbiornika żelazka pół szklanki wody i taką samą ilość octu. Ustaw najwyższą temperaturę i włącz funkcję parowania. Następnie przystąp do prasowania, ale wykorzystaj tkaninę, która może się pobrudzić. W trakcie tej czynności kamień z płynem będzie wydobywał się z żelazka. Jeśli urządzenie jest bardzo zakamienione, powtórz procedurę dwa razy.

Nie tylko ocet i soda do czyszczenia – inne naturalne sposoby

Podczas domowych porządków sprawdzi się nie tylko woda z sodą czy octem, możesz stosować też inne naturalne sposoby. Wykorzystaj proszek do pieczenia, aby wyczyścić fugi lub zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Sól pozwoli natomiast dokładnie wyszorować dno garna oraz usunąć osad z kawy i herbaty. Chcesz usunąć zanieczyszczenia i bakterie z deski do krojenia? Wetrzyj w nią sok z cytryny, pozostaw na noc, a rano dokładnie umyj.

Sól, soda, sok z cytryny czy ocet do sprzątania to ekologiczne i skuteczne metody na pozbycie się zabrudzeń. Większość z tych produktów masz zawsze pod ręką, dlatego zanim kupisz preparaty chemiczne, sięgnij po naturalne środki.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.