Jak wygląda larwa ziemiórki i jak się jej pozbyć?

Dbanie o domowe kwiaty doniczkowe to dla wielu z nas bardzo ważny element codzienności, a także hobby. Właśnie dlatego każda potencjalna inwazja pasożytów powinna budzić nasz niepokój. Ziemiórki – drobne i niepozorne owady – mogą narobić prawdziwego spustoszenia w naszej domowej dżungli. Dowiedz się jak chronić się przed nimi za pomocą domowych sposobów.

Czym jest ziemiórka pleniówka?

Ziemiórka pleniówka (Sciara militaris) to bardzo drobny i niepozorny owad z rodziny muchówek. Możemy rozpoznać ją po niewielkich rozmiarach, ponieważ długość ciała tego żyjątka wynosi średnio dwa i pół milimetra i z reguły nie przekracza czterech. Charakterystyczny jest także ziemny kolor tych owadów, przez który łatwo pomylić je z muszkami owocówkami. Ziemiórkę wyróżnia długie ciało, które jest jednocześnie smukłe i posiada stosunkowo długie zarówno nogi, jak i czułki. Dorosła postać nie jest w żaden sposób niebezpieczna dla domowych roślin, warto jednak wystrzegać się larw. 

W przypadku ziemiórki o wiele groźniejsze są larwy, które bytują w wilgotnej glebie i żywią się korzeniami roślin. Te żarłoczne stworzenia charakteryzują się cienkim i podłużnym ciałem, które może osiągać nawet siedem milimetrów długości. Larwy ziemiórki są przezroczyste i posiadają ciemną, w zasadzie czarną głowę. Warto zaznaczyć, że dostrzeżenie ich gołym okiem jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.

Skąd wiemy, że nasze rośliny padły ofiarą ziemiórki?

Larwy ziemiórki na kwiatach
Źródło: Pexels.com

Rośliny zaatakowane przez larwy ziemiórki cierpią na objawy, które charakteryzują się:

  • zżółknieniem lub zbrązowieniem liści,
  • zamieraniem całych fragmentów rośliny,
  • niekiedy obumarciem całego kwiatu .

Jak łatwo zauważyć objawy te nie są szczególnie charakterystyczne i mogą być z łatwością pomylone z mnóstwem innych chorób o różnej etiologii. Pierwszym sygnałem do niepokoju powinno być dla nas spostrzeżenie w pobliżu roślin dorosłej formy owady. Świadczy to z niemal stuprocentową pewnością, że w glebie znalazły się już larwy ziemiórki. Ponieważ nie są one do zobaczenia gołym okiem, konieczne jest dokładne przejrzenie wszystkich roślin aż do systemu korzeniowego. Larwy te żywią się wilgotną ziemią, jeżeli jednak zostanie ona tylko odrobinę przesuszona z prędkością światła przerzucają się na korzenie. 

Jakie rośliny są szczególnie narażone?

Ziemiórka pleniówka w formie larw szczególnie chętnie żeruje na młodych roślinach o korzeniach, które jeszcze nie uległy zdrewnieniu. Właśnie takie rośliny po uszkodzeniu stają się bardzo podatne na choroby o różnym podłożu. Właśnie dlatego wymagają od nas bardzo dużej troski. Samo pozbycie się pasożytów nie wystarczy – uszkodzone kwiaty warto nawozić preparatami z dużą ilością fosforu.

Jak zwalczyć larwy ziemiórki domowymi sposobami?

Jak już zostało napisane, larwy ziemiórki mogą w znacznym stopniu uszkodzić korzenie młodych i wrażliwych roślin. Właśnie dlatego należy działać szybko i podjąć się walki ze szkodnikiem. Na szczęście istnieje mnóstwo skutecznych domowych sposobów na larwy ziemiórki. W bardzo prosty sposób we własnej kuchni przygotujemy odpowiednie roztwory.

Bardzo skuteczny jest roztwór zwykłej wody z kranu oraz popularnej rośliny, jaką jest czosnek. Inną skuteczną mieszanką jest połączenie odstanej wody z kranu z wodą utleniona w proporcjach cztery do jednego. Tak przygotowanymi mieszankami podlewamy chore rośliny. Warto pamiętać także o nawożeniu preparatami z fosforem, który przyspieszy regenerację systemu korzeniowego. Unikajmy natomiast z nawozów bogatych w azot. 

Ziemiórka pleniówka to niepozorny owad, który może bardzo konkretnie namieszać w naszej domowej dżungli. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie anomalie w wyglądzie kwiatów i w razie potrzeby jak najszybciej zabrać sie do walkę ze szkodnikiem.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Nowicki, M. (1868): O pleniu kopalińskim i lęgnącej się z niego pleniówce, Sciara militaris n. sp. – Rocz. Tow. Nauk. Krak. – Kraków, 37: 1-109.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.