Jak wyremontować łazienkę od A do Z?

Łazienka jest niewątpliwie ważnym pomieszczeniem, gdzie znaczenie ma zarówno funkcjonalność, jak i estetyka. Jednocześnie nadchodzi w końcu taki dzień, że człowiek podejmuje decyzję, że należy to pomieszczenie wyremontować. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić i o czym należy pamiętać.

O wyborze materiałów zdań kilka

Remont można wykonać samodzielnie, można też zatrudnić fachowców. Jeżeli jednak Wasz budżet jest ograniczony, to rzeczywiście lepiej podjąć się tej pracy samodzielnie. W ten sposób możecie sporo zaoszczędzić. Oczywiście musicie także odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką armaturę łazienkową chcecie wybrać. Pamiętajcie, że musi być ona trwała i mocna. Wybór wanny czy prysznica nie jest z kolei uzależniony tylko od tego, co się Wam bardziej podoba, ale też od samej kubatury pomieszczenia. W małych łazienkach można zastosować narożną wannę, szczególnie gdy występują skosy. Natomiast w łazienkach na bazie kwadratu lepiej sprawdzą się prysznice. Oczywiście to nadal nie wszystko, o czym musicie pamiętać, bo należy też wybrać fugi, ale i kleje, takie jak klej polimerowy.

Remont czas zacząć

Na pewno trzeba wybrać odpowiednie płytki. Do małych pomieszczeń lepiej wybrać mniejsze modele, natomiast w dużych, przestronnych łazienkach możecie pozwolić sobie zasadniczo na wszystko. Jeżeli w Waszej łazience występują stare płytki, to musicie zastanowić się, czy lepiej je skuwać, czy po prostu przykleić nowe na stare. Na pewno zaoszczędzicie sporo czasu, jeżeli przykleicie nowe płytki na starą powierzchnię. Ale nim to zrobicie, musicie pamiętać jeszcze o tym, by powierzchnia była dobrze przygotowana, a więc trzeba ją odpowiednio oczyścić, usunąć wszelkie nierówności, a następnie odtłuścić. Potem można już nałożyć klej elastyczny, który zapewnia mocny chwyt, ale też jest trwały i nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach. Po nałożeniu kleju przytrzymujecie płytkę, delikatnie ją dociskając, potem możecie jeszcze uzupełnić fugi i gotowe. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, by materiał taki jak płytki nakładany był równo. Oznacza to więc, że należy używać poziomicy. Dobrze sprawdzają się gresy matowe, ale możecie też wybrać klasyczne płytki ceramiczne, które są również trwałe. Na tym etapie możecie podjąć decyzję, czy chcecie wypłytkować całą łazienkę, czy np. ściany tylko do połowy. Jeżeli chcecie, by ściany były do połowy pomalowane, to użyjcie farby, która rzeczywiście jest odporna na wilgoć i nie będzie pochłaniać wody.

Łazienka po remoncie

Meble i dodatki

Po zamontowaniu płytek i wyborze wanny bądź prysznica trzeba postawić na wybór mebli. Dobrym wyborem są modele narożne i słupkowe, które są pojemne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Nie zalecamy natomiast szklanych półek, bo choć dobrze się prezentują, naprawdę trudno utrzymać je w czystości i widać na nich każdą plamę i każdy zaciek. Strefa umywalkowa musi być również właściwie zaprojektowana. Można wybrać wyspę łazienkową z umywalkami nablatowymi lub wpuszczanymi. Sprawdzą się również umywalki, których ranty są niewidoczne pod powierzchnią blatu i widoczna jest sama misa. Nie trzeba również wybierać umywalki z przelewem, choć na pewno jest to praktyczne rozwiązanie. Ważna jest sama armatura i tutaj podtynkowa dobrze się sprawdzi, ponieważ łatwiej utrzymać ją w czystości. Obok umywalek wpuszczanych w blat z szafkami można zamontować wspomniane szafki słupkowe. Istotne znaczenie ma również lustro, które powinno znaleźć się nad strefą umywalkową, można też wybrać szafkę z lustrem. Lustro można przykleić z użyciem kleju elastycznego.

Oświetlenie ma znaczenie

Oświetlenie jest niewątpliwie jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki. Przede wszystkim trzeba zadbać o dobre oświetlenie strefy umywalkowej. Dzięki temu codzienna toaleta czy zbieranie się do pracy będzie łatwiejsze. Przyjmuje się, że na ok. 6 metrów kwadratowych powierzchni łazienki potrzebujemy minimum jednego ogólnego źródła światła o mocy 75 W. Można zastosować plafon czy kinkiety, które mogą również doświetlać powierzchnię. Bardzo dobrze sprawdza się też oświetlenie punktowe, które jest przy tym energooszczędne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.