Jak zaaranżować balkon w mieście?

Artykuł partnera.

Wielkie balkony to wielkie możliwości, jeśli jednak mieszkasz w mieście, to operujesz raczej niewielką przestrzenią balkonową – ważne więc będzie przemyślane zaplanowanie aranżacji tak, by wycisnąć absolutne maksimum z każdego zakątka.

Gdy żyjemy w miastowym zgiełku, otoczeni gigantycznymi biurowcami, zewsząd słysząc ogłuszające klaksony aut, w ciągłym biegu, przyda nam się w domu czy mieszkaniu cichy zakątek pozwalający chociaż na chwilę zapomnieć o wiecznym pędzie i zrelaksować się w naturalnym otoczeniu. Właśnie taką małą świątynią dumania może być twój balkon – ciekawa aranżacja balkonu sama w sobie może ci dostarczyć masę frajdy, a efektem swojej ciężkiej pracy będziesz mogła cieszyć się przez jeszcze długi, długi czas. Jak kilka zwyczajnych metrów kwadratowych zmienić w swój wymarzony, tętniący życiem i zielenią mini-ogródek?

Wielkie balkony to wielkie możliwości, jeśli jednak mieszkasz w mieście, to operujesz raczej niewielką przestrzenią balkonową – ważne więc będzie przemyślane zaplanowanie aranżacji tak, by wycisnąć absolutne maksimum z każdego zakątka.

Krok 1: Posadzka

Podłoga w twoim balkonie powinna pasować do estetyki, którą obierzesz, ale przede wszystkim musi być wytrzymała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Z pomocą przychodzi sprawdzone, niezawodne drewno: wybór klasyczny, ponadczasowy, solidny i pięknie komponujący się z zielenią balkonowego ogrodu. Możesz też zdecydować się na wytrzymalsze podesty tarasowe, które do złudzenia przypominają drewno bądź kafelki, którym nie straszny deszcz czy mróz. Ale spokojnie, przecież nie obawiasz się huraganu, gdy spoglądasz przez okna – Łódź czy Wrocław nie słyną raczej z ekstremalnych warunków atmosferycznych, toteż posadzka na twoim wielkomiejskim balkonie nie musi być z tytanu, by przetrwać nadchodzące lata. Najważniejsze, by pasowała do twojej wizji i obranej estetyki.

Krok 2: Umeblowanie

Mieszkając w bloku wybór nie jest zbyt wielki – elegancki, niewielki stoliczek i krzesło z bejcowanego drewna powinny świetnie współgrać z praktycznie każdą aranżacją balkonu. Składane krzesła ogrodowe i stoliczek łatwo przechowywać w środku, bo nie zajmują dużo miejsca, a wystarczy niewielki obrusik czy kontrastująca kolorystycznie poduszka, by od razu nadać im życia na zewnątrz.

Krok 3: Rośliny i dekoracje

Oto właśnie gwóźdź programu. Od czego zacząć, dobierając roślinność na Twoim balkonie? Zwróć uwagę na panujące tam warunki: balkon północny będzie raczej zacieniony i chłodny, w przeciwieństwie do słonecznego, cieplejszego południowego. Na wschodnim słońce będzie pojawiać się głównie przed południem, zachodni również sprawdzi się wśród kwiatków ciepło- i słońcolubnych. Pamiętaj też o umiejętnościach i ilości czasu, którą możesz poświęcić na dbanie o swój balkonowy ogródek – jeśli chcesz pielęgnować bujną roślinność lub wyhodować warzywa, zielony kciuk i cierpliwość bardzo Ci się przydadzą. Ozdobne donice możesz zawiesić na poręczy balkonowej, postawić na podłodze czy parapetach, albo i podwiesić pod sufitem – wygospodaruj tyle miejsca, ile uznasz za słuszne i baw się. Zasadź w rabatkach zielnik, zawieś petunie czy fuksje, przyozdób balkon pelargoniami. To właśnie ten krok pozwoli ci spersonalizować swoją własną oazę spokoju, by pasowała do Twojej wizji i stanowiła szczególnie, niepowtarzalne miejsce wykreowane tylko przez Ciebie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.