Jak zaaranżować pokój zabaw dla dziecka?

Aby zapewnić naszym pociechom szczęśliwe dzieciństwo i prawidłowy rozwój, musimy zadbać o odpowiednią przestrzeń do zabawy. W swoim pokoju dziecko powinno czuć się bezpiecznie, móc rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Jako rodzice możemy dopilnować, żeby w naszym domu znalazło się takie miejsce. Warto wiedzieć, czym kierować się przy jego aranżacji i w jakie meble oraz dodatki zainwestować.

Podstawowe zasady

Zwykle pokój dziecka służy mu nie tylko do zabawy, ale łączy w sobie także funkcję sypialni i pokoju do nauki. Dlatego warto zadbać w nim o to, by każda z tych sfer miała szansę zaistnieć. Urządzając przestrzeń dla naszej pociechy, pomyślmy, w jaki sposób oddzielić od siebie strefę rozrywki i obowiązków.

Przede wszystkim, ważny jest porządek. Odpowiednia ilość szafek i regałów oraz dodatkowe pojemniki i kosze pomogą w schowaniu nieużywanych akurat przedmiotów. Spróbujmy również wyraźnie wyznaczyć konkretną przestrzeń służącą zabawie, na przykład poprzez użycie innych kolorów, postawienie niewielkiej szafki czy położenie w jednym rogu kolorowej wykładziny.

Odpowiednie meble

Doskonale wiadomo, że dzieci szybko rosną. W ciągu kilku miesięcy mogą zmienić się ich zainteresowania, upodobania i potrzeby. Wiąże się to również ze zmianą ich przestrzeni życiowej. Przede wszystkim, nie warto inwestować w małe meble, które w krótkim czasie będą wymagały wymiany, ponieważ nasza pociecha nie mieści się w łóżku. Pomyślmy przyszłościowo i od razu zakupmy nieco większe, doroślejsze sprzęty.

To samo tyczy się szaf i półek, na których przechowywane będą zabawki i książki. Doskonałym wyborem będą meble na wymiar, dzięki którym będziemy mieli pewność, że wszystkie ukochane sprzęty naszego dziecka znajdą swoje miejsce. Uda nam się również wszystko dopasować do metrażu, jakim dysponujemy. Dobrze, jeśli w pokoju znajdą się zarówno otwarte regały, jak i zamykane szafki z drzwiczkami. Dzięki temu ulubione zabawki będą w zasięgu ręki, a te nieco rzadziej używane, będzie można łatwo ukryć. Świetnym schowkiem na dziecięce skarby będzie również duża szuflada pod łóżkiem. Ciekawym rozwiązaniem mogą być mobilne komody na małych kółeczkach, które ułatwią zmianę aranżacji i układu pomieszczenia.

Kolory wyobraźni

Kolory zmieniają się w zależności od mody i upodobań dzieci. Dlatego warto zdecydować się na jedną, najlepiej neutralną, dominującą barwę, która stworzy podstawę do tworzenia różnorodnych zmian. Może to być na przykład jasna szarość, pastelowy pomarańcz lub beż. Warto zastosować farbę odporną na ścieranie i łatwą do wyczyszczenia, wiadomo bowiem, że niejedna zabawa może wymknąć się spod kontroli. Idealnym materiałem na meble będzie drewno, najlepiej jasne lub pomalowane na biało. To również zapewni nam bazę do dowolnych zmian w wyglądzie pomieszczenia.

Pozostałe elementy pokoju zabaw powinny wnosić do wnętrza jak najwięcej stymulujących barw i wzorów. Przydadzą się kolorowe, wygodne pufy dostosowane do wzrostu dziecka. Wzorzysty dywan w geometryczne kształty może stać się polem do uruchomienia wyobraźni. Przyozdobione pudełka nie tylko ukryją w sobie różności, ale mogą stać się inspiracją do budowy fortu. Kolorowe poduszki przyozdobią łóżko, sprawią, że siedzenie na podłodze będzie wygodniejsze i sprawdzą się w bitwie.

Spełnienie marzeń

Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Warto zaznaczyć jego indywidualny charakter w jego pokoju zabaw. Zapytajmy pociechy, jak ona widzi swój wymarzony kącik, jakie są jej marzenia i oczekiwania. Oczywiście nie musimy spełniać wszystkich zachcianek, ale mogą one stać się dla nas znakomitą inspiracją.

Pozwólmy dziecku wprowadzić trochę własnej inwencji twórczej, na przykład, poprzez naklejenie na jednej ze ścian specjalnej naklejki, po której można pisać kredą. Może jeśli mamy w domu małego przyrodnika, zawieśmy gdzieś kolorowy karmnik dla ptaków. Albo przyszłą gwiazdę filmową, której przyda się jej własne lustro stojące. Słuchajmy własnych dzieci i pomagajmy im w rozwijaniu ich pasji przez kreatywną zabawę.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.