Jak zaaranżować skalniaki z kamienia? Kilka cennych porad

Ogród jest naszą prywatną przestrzenią zieloną. To w nim się relaksujemy, odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną. Oprócz drzew, krzewów i kwiatów ogród można wyposażyć w inne kompozycje roślinne. Taką kompozycją jest skalniak. Pozwoli on na stworzenie w prywatnym ogrodzie niezwykłego charakteru górskiej przyrody. Jak stworzyć skalniak? Jakie rośliny będą potrzebne? Do jakich ogrodów pasują skalniaki?

Skalniak — informacje podstawowe

Skalniak jest formą dekoracji ogrodowej. Zazwyczaj wykonany jest z kamieni naturalnych, ziemi i roślin górskich. Wybór roślin górskich narzuca lokalizację skalniaka. Zazwyczaj są to rośliny światłolubne. Z tego względu skalniaki umieszcza się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Rośliny górskie wymagają odpowiedniej gleby.

Jaką ziemię i jaki kamień należy wybrać?

Warunki glebowe powinny być zbliżone do naturalnych. Chodzi o jak najlepsze odwzorowanie klimatu górskiego: dobór ziemi, miejsca ekspozycji, wilgotności podłoża, ułożenia terenu. Kamień też nie może być przypadkowy.

Kobieta sadzi kwiaty w ziemi
https://www.pexels.com

Ziemia na skalniak

Zanim przejdziemy do budowy skalniaka, musimy wyposażyć się we właściwą glebę. Ziemia powinna być przepuszczalna. To najważniejszy parametr, który zagwarantuje odpowiedni wzrost roślin górskich. Skalniak ma charakter warstwowy. Do podstawy można wykorzystać dowolnej jakości ziemię albo gruz.

Może to być ziemia, która pozostała po wykopaniu oczka wodnego albo piwnicy. Wymieszanie ziemi z torfem, piaskiem albo żwirem zapewni właściwy drenaż. Z tej mieszanki należy usypać skalniak. Rośliny potrzebują też składników odżywczych, minerałów i witamin. Wierzchnia warstwa skalniaka powinna być zrobiona z ziemi wysokiej jakości. Już na tym etapie powinniśmy podjąć decyzję o wyborze konkretnych roślin i ich rozmieszczeniu. Od tego będzie zależny odczyn pH wierzchniej warstwy ziemi. Do roślin typowo górskich sprawdzi się ziemia o charakterze zasadowym. Iglaki potrzebują kwaśnego podłoża.

Kamień naturalny na skalniak

Kolejny etap obejmuje wybór odpowiedniego kamienia. Skalniaki mogą składać się z: piaskowców, granitów, marmurów. Skoro wiemy, jakie chcemy mieć rośliny i wybraliśmy glebę, to bez trudu wybierzemy kamień.

Piaskowce mają odczyn obojętny. Wapienie i marmury cechują się odczynem zasadowym. Bazalty i granity mają odczyn kwaśny. Rodzaj kamienia powinien pasować do odczynu gleby, a przede wszystkim do wymagań konkretnych roślin. Warto wyposażyć się w każdy z tych rodzajów i skomponować skalniak zróżnicowany. To pozwoli na wybór różnorodnych roślin, o różnym wyglądzie i charakterze. Można również wybrać otoczaki, które występują w najbliższym otoczeniu. Budowa skalniaka z surowców lokalnych dopasuje go do krajobrazu ogrodu i uspójni całą ogrodową kompozycję.

Skalniak z kamienia polnego krok w stronę naturalności

Budowa skalniaka z kamienia polnego krok pierwszy: znaleźć kamień w najbliższej okolicy. Kamień nie może być zbyt mały, gdyż zniknie pod naporem ziemi i roślin. Najlepiej sprawdzą się kamienie różnej wielkości i różnych kształtów. Kamienie pełnią funkcję estetyczną. To, czy będą ładne i jak je ułożymy, zadecyduje o ostatecznym charakterze naszej ogrodowej kompozycji. Kamienie do kupienia są dostępne w sklepach ogrodniczych, sklepach budowlanych i kamieniołomach. Różnorodne kamienie powinny być odpowiednio ułożone względem siebie. Należy unikać chaosu i stylistycznego bałaganu. Najlepiej skalniak podzielić na różne strefy estetyczne.

Kamienie do zbudowania skalniaka

Budowa skalniaka krok po kroku

Ziemia i kamienie przygotowane? Można zatem przejść do budowy skalniaka. Oto instrukcja krok po kroku. Pierwszy etap obejmuje wyznaczenie w ogrodzie miejsca pod skalniak. Powinniśmy pamiętać o wyborze miejsca, które jest dobrze nasłonecznione. Należy unikać miejsc na terenach podmokłych, w których często stoi woda. Skalniak oczka wodnego nie imituje. Skalniak oczka wodne może jednak ozdabiać. Chodzi o to, aby nie umieszczać do na terenach zalewowych. Zakładanie skalniaka krok drugi: budowa skarpy pod skalniak.

Najpierw należy starannie usunąć wszelkie chwasty i rośliny. Następnie przygotować drenaż. Można wykorzystać gruz, żwir, kamyczki. Ta warstwa nie będzie widoczna. Warto wykorzystać te materiały, które posiadamy w domu, a nie są nam potrzebne. Gruz z budowy piwnicy albo domu sprawdzi się w tej roli. Ta warstwa powinna mieć około 20 cm. Należy ją zabezpieczyć po bokach kamieniami. Można ją również zabezpieczyć cegłami albo drewnem. Ważne jest ustabilizowanie gruzu. Budowa skalniaka z kamienia polnego krok drugi może obejmować wykonanie drenażu z drobnych kamyków polnych. Takich, których nie wykorzystamy w górnej warstwie.

Wykorzystanie naturalnych możliwości terenu

W budowie skalniaka możemy sobie pomóc poprzez wykorzystanie naturalnych możliwości terenu. Złym pomysłem jest budowa skalniaka na środku ogrodu. Będzie on wyglądał nienaturalnie. Nie powinno się budować pod drzewami i krzewami, gdyż zacieniają one miejsca. Skalniak musi tworzyć z ogrodem harmonijną całość. Nie lada sztuką jest dobre wkomponowanie go w ogród. Można wykorzystać wąwóz, wyschnięty strumień, naturalne zbocze. Dobrze będzie się prezentował przy altanie, oczku wodnym. Wykorzystanie naturalnego zbocza ułatwi nam pracę. Nie będziemy musieli używać dużej ilości ziemi. Taki skalniak będzie też bardziej stabilny.

Zakładanie skalniaka krok trzeci

Na przygotowanym drenażu należy usypać skalniak. Wielkość, wysokość, ukształtowanie zależy wyłącznie od nas. To może być niewielki kopczyk schodzący się równo po bokach. To może być konstrukcja imitująca szczyty górskie, o różnych wysokościach. Dopuszczalna jest każda forma: górka, wał, podłużne usypisko.

Należy wykorzystać ziemię ogrodową, zmieszać ją z torfem, piaskiem albo żwirem. To na niej umieścimy żyzną ziemię, tworzącą wierzchnią warstwę i dopasowaną do wymagań konkretnych roślin. To, jaką ziemię wybierzemy i jak ją usypiemy, będzie miało największy wpływ na ostateczny wygląd skalniaka. To będzie najważniejsze do właściwego rozwoju roślin.

Instrukcja krok czwarty. Kamień naturalny na usypanej ziemi

Kolejny etap obejmuje ułożenie kamieni na usypanej ziemi. Wybrane kamienie należy zagłębić na 1/3 ich wysokości. To pomoże uniknąć spływania kamieni oraz ustabilizuje całą konstrukcję. W większych skalniakach można umieścić kilka rodzajów kamieni. W mniejszych zaleca się wykorzystanie tylko jednego. Należy odwzorować naturalne środowisko górskie. Z kamieni należy stworzyć kompozycję. Nie powinna być geometryczna i prosta. W naturze kamienie nigdy nie leżą w jednej linii. Po ułożeniu niektóre miejsca trzeba dodatkowo wzmocnić ziemią. Należy zalać skalniak wodą. Dzięki temu zobaczymy, które przestrzenie wymagają uzupełnienia. Rośliny można sadzić po tygodniu. W tym czasie ziemia osiądzie, ułoży się i pokaże ostateczną strukturę skalniaka. Zobaczymy, w których miejscach trzeba dosypać torfu, dołożyć kamieni, uzupełnić szczeliny. Kamień naturalny podkreśli dzikość naszej kompozycji.

Instrukcja krok piąty

Instrukcja krok piąty to już ostatni etap. Ostatnim etapem jest sadzenie roślin. Najlepiej wybierać niskie gatunki, o zwartej budowie. Prawdziwy skalniak nie obejdzie się też bez traw ozdobnych. Możemy zasadzić rośliny bezpośrednio w ziemi albo wykorzystać donice. Donice mogą być widoczne albo schowane w ziemi. Na skalniaku dobrze sprawdzą się różne rośliny. Dużą popularnością w takich roślinno-skalnych kompozycjach cieszy się bergenia sercolistna. Roślina jest zimnozielona. Jesienią przebarwia się na purpurowo, czerwono, fioletowo. Popularne są też płożące jałowce, kosodrzewiny i berberysy.

Posadzone rosliny w skalniaku
https://pixabay.com/

Popularne rośliny płożące i niskie

Między kamieniami sprawdzi się rojnik ogrodowy. Taką samą funkcję pełnią rozchodniki. Rojnik i rozchodnik rosną wszerz. Dobrze radzą sobie między skałami. Jesienią rojnik zmienia barwę na czerwoną, fioletową. Rozchodnik może kwitnąć na żółto. Polecana jest też słonecznica. Rośnie wszerz. Cieszy oko dwukolorowymi kwiatami. Świetnie radzi sobie na skarpach, wśród kamieni, w trudnych warunkach.

Goździk nadaje się nie tylko jako prezent na dzień kobiet. Goździk ogrodowy wzbogaci swoimi barwami każdą kamienistą kompozycję. Nie rośnie wysoko i ma niewielkie wymganania. Warto wykorzystać również cyprysik groszkowy albo żagwin ogrodowy. Niskimi odmianami kwiatów są również astry bylinowe i czyściec wełnisty. Czyściec ma ciekawy wygląd, gdyż jego liście są owłosione.

Rośliny średnie i wysokie

Pomiędzy niskimi roślinami i kamieniami powinno się znaleźć miejsca dla roślin średnich i wysokich. Warto urozmaicić skalniak różnymi trawami ozdobnymi. Mogą być niskie, średnie i wysokie. Trawy ozdobne mają różne kolory. Można wykorzystać też bylicę piołun, chabra białawego, dzwonek brzoskwiniolistny.

 

Jeżówka i tulipany na skalniak

Sprawdzi się też jeżówka. Może mieć różne kolory. Dostępne są wersje kolorystyczne: pomarańczowa, czerwona, różowa, purpurowa, fioletowa. Na skalniaku dobrze radzą sobie też tulipany.

Jeśli lubimy aromatyczną kuchnię, to na naszym skalniaku nie powinno zabraknąć ziół: lawanedy, oregano, majeranku, bazylii. Sosny, świerki, modrzewie sprawdzą się w niskich wersjach. Wystarczy je odpowiednio przycinać. Dostępne są też karłowate odmiany, np. świerk biały.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.