Jak zadbać o bezpieczeństwo wody, pobierając ją bezpośrednio ze studni?

Woda z ujęcia głębinowego, jakim jest studnia, często nie jest dobrej jakości. Jednak nie każde gospodarstwo domowe może być podłączone do sieci wodociągowej. Dlatego też, nie mając takiej możliwości, zawsze można zdecydować się na pobieranie wody właśnie ze studni. Oczywiście w takim przypadku należy zadbać o jakość wody. I tutaj pojawia się pytanie: jak zadbać o bezpieczeństwo wody, pobierając ją bezpośrednio ze studni?

Dlaczego woda ze studni może być niebezpieczna?

Jeżeli zdecydujecie się na wykopanie studni na własnej działce, to zazwyczaj wystarczy tylko wybrać klasyczne filtry, które oczyszczą wodę. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy zamierzacie ponownie czerpać wodę ze studni, która ma już swoje lata bądź zakupiliście działkę, na której znajduje się stara studnia. W takim przypadku może się okazać, że stara studnia jest miejscem, które służy na odpady. Niektórzy wrzucają do niej przeterminowane leki czy inne śmieci. W takiej sytuacji, jak można się domyślić, pobieranie z niej wody może być naprawdę niebezpieczne. Również w sytuacji gdy studnia położona jest na porowatym podłożu, to niestety do wody mogą dostawać się zanieczyszczenia z gleby. Podobnie rzecz wygląda jeżeli studnia znajduje się na terenach stricte rolniczych, gdyż wtedy do wody mogą dostawać się chemiczne środki ochrony roślin. Dla bezpieczeństwa należy na samym początku przebadać wodę, by dowiedzieć się, jaki jest jej stan jakościowy i na tej podstawie należy dobrać najlepsze metody oczyszczania.

Odkażanie studni głębinowej – co warto wiedzieć?

Jeżeli woda jest naprawdę zanieczyszczona, warto zdecydować się na odkażanie studni. Najlepiej zrobić to z użyciem związku chloru. Taka metoda polega na dodaniu do wody soli chloru, który neutralizuje bakterie i inne drobnoustroje. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że po takim odkażaniu smak wody nie będzie zbyt dobry. Warto więc w takiej sytuacji dodatkowo przepuścić wodę przez filtry odwróconej osmozy bądź też wykorzystać wodę do celów gospodarczych. Największym problemem może być usuwanie zanieczyszczeń chemicznych. Jednak przeważnie wystarczy zastosować filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy, gdyż rzeczywiście poprawiają one stan wody i sprawiają, że jest ona zdatna do picia. Nie można zapomnieć o profilaktycznym czyszczeniu studni, co należy robić co jakiś czas, np. raz do roku. Nie można także zapominać o inspekcji odwiertu, by sprawdzić, czy do studni nie dostają się zanieczyszczenia.

Stacje uzdatniania wody – dlaczego warto je wybierać?

Korzystając z wody ze studni, warto postawić na stacje uzdatniania wody. Wszystkie modele tych urządzeń wyposażone są w zaawansowane procesy uzdatniania wody, a więc stacje uzdatniania wody posiadają odpowiednie filtry, dzięki którym woda, którą będziecie spożywać zostanie niezwykle dobrze oczyszczona, zaś jej smak będzie nienaganny. Otóż trzeba pamiętać, że takie urządzenia posiadają nie tylko zmiękczacz wody z filtrem wstępnym. Warto postawić na urządzenie bardziej zaawansowane, które zabija bakterie i wirusy bądź inne mikroorganizmy. Doskonale sprawdza się stacja uzdatniania z lampą UV, która posiada lampę bakteriobójczą. Taka stacja pozwala na usunięcie zanieczyszczeń mechanicznych, ale zaopatrzona jest też w system dezynfekcji. Doskonale sprawdzają się filtry multifunkcyjne oraz odżelaziacze. Nie można zapominać, jak ważny jest sterylizator. Wiele osób decyduje się na model z filtrem węglowym, który usuwa metale ciężkie, natomiast stacja z jonizatorem wzbogaca wodę w odpowiednie minerały, a dokładnie potas, wapń czy też magnez. Pamiętajcie, że nim zdecydujecie się na konkretną stację uzdatniania, musicie najpierw sprawdzić jakość wody i dopiero na tej podstawie wybrać właściwe filtry.

Wnioski

Woda ze studni może być naprawdę smaczna i zdrowa. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej ją oczyścić z zanieczyszczeń. Zatem pamiętajcie, że posiadanie własnej studni jest dobrym rozwiązaniem nie tylko, gdy nie możecie podłączyć się do miejskiej instalacji wodociągowej. To także świetny wybór dla osób, które chcą wykorzystać studnię, którą posiadają na działce.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.