Jak zakwasić glebę w ogrodzie?

Artykuł partnera.

Czy wiesz, że wiele popularnie uprawianych roślin ogrodowych, jak i domowych, to rośliny kwasolubne? Wówczas należy je sadzić do ziemi kwaśnej, a jeśli taką nie dysponujemy, to ziemię pod ich uprawę trzeba zakwasić. Zanim sięgniemy po mineralne nawozy zakwaszające glebę, warto rozważyć naturalne domowe sposoby na zakwaszenie ziemi. Zobacz, które z nich są skuteczne, jak je stosować i czy w ogóle możliwe jest, aby zakwasić ziemię domowym sposobem!

Kiedy zakwaszenie gleby jest konieczne?

Zanim przejdziemy do wyboru preparatów do zakwaszania gleby, warto się upewnić czy w ogóle zakwaszanie gleby w naszym ogrodzie jest konieczne. W pierwszej kolejności trzeba wykonać pomiar pH gleby za pomocą dostępnego pH-metru. Gleby o pH wyższym niż 7,2 uznawane są za zasadowe i konieczne jest wówczas zakwaszenie gleby, aby obniżyć pH do poziomu obojętnego.

Zakwaszanie gleby – jak to zrobić?

W ogrodzie nie musisz od razu korzystać z zakwaszających preparatów mineralnych. Możesz zakwasić glebę w nieco bardziej naturalny sposób.

Podsyp roślinę kwaśnym torfem

Jeśli w Twoim ogrodzie przeważa gleba zasadowa, możesz roślinę kwasolubną podsypać kwaśnym torfem. Wówczas deszcz przetransportuje składniki gleby niżej i zakwasi ziemię, w której rośnie np. hortensja.

To naturalny i szybki sposób na zakwaszenie gleby, jednak krótkotrwały. Zakwaszona gleba utrzyma się w takim stanie maksymalnie na rok. Torfem zatem należałoby podsypywać roślinę co roku.

Mieszanka z kompostem z igliwia

Innym sposobem jest kompost z igliwia. Jak zakwasić glebę tym sposobem? Wystarczy tylko, że do ziemi, znajdującej się pod rośliną kwasolubną doda się igieł, kory czy nawet szyszek drzew iglastych. W ten sposób stworzy się zakwaszający kompost, tworząc idealne warunki dla rośliny. Na efekty zakwaszenia trzeba nieco poczekać, ale są one o wiele trwalsze niż podsypanie torfem.

Gotowe nawozy zakwaszające  przeznaczone dla konkretnych grup roślin znajdziesz w sklepie eGarden. Najczęściej spotkamy tu nawóz zakwaszający do amerykańskiej borówki lub bardziej uniwersalny nawóz zakwaszający do roślin kwasolubnych, który możemy z powodzeniem stosować zarówno pod borówki, przeróżne odmiany rododendronów jak i iglaki. Nawozy są tak skomponowane, żeby oprócz zakwaszania gleby, zagwarantować też prawidłowe nawożenie roślin ogrodowych.

Podsumowanie — jak zakwasić glebę?

Nawozy, które zakwaszają glebę, są bardzo potrzebne zwłaszcza dla tych ogrodników, którzy borykają się z problemem zasadowej gleby. Jeśli nie wiesz, jaki odczyn pH ma Twoje podłoże, niezwłocznie przystąp do pomiarów i w razie potrzeby zaopatrz się w potrzebne produkty. Stosuj sposoby bezpieczne dla roślin, staraj się również zwracać uwagę na ekologię.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.