Jak zaprojektować wnętrze mieszkalne w sposób praktyczny i estetyczny?

Artykuł partnera.

Przed tobą generalny remont, aranżacja nowego mieszkania lub domu? Decyzje, które podejmiesz teraz, będą procentowały przez co najmniej kilka najbliższych lat. Wygodne i przyjazne domownikom wnętrza nigdy nie są dziełem przypadku. Stworzenie pięknej, funkcjonalnej przestrzeni do życia wymaga świadomego planowania. Zatem jak zaprojektować idealne wnętrza?

Na początek warto rozejrzeć się za architektem. Usługi projektowania wnętrz nie są drogie, za to korzystając z nich zyskasz pewność, że twoje pomysły uda się wprowadzić w życie. Doświadczony projektant postara się odwzorować w pomieszczeniach twoje wyobrażenie o idealnym miejscu do życia, pilnując przy tym zasad sztuki i dbając o twoje bezpieczeństwo. Jak wygląda współpraca z profesjonalnym architektem wnętrz?

Projekt funkcjonalny wnętrza, czyli co da się zrobić

Czy każdy pomysł na aranżację da się zrealizować? Tak, ale nie w każdym miejscu i nie zawsze warto. Pierwszym zadaniem architekta podczas współpracy z klientem jest poznanie jego oczekiwań i pomysłów, a następnie sprawdzenie, czy da się je wcielić w życie. Jeśli z inwentaryzacji wynika, że pewne rozwiązania nie sprawdzą się w danym miejscu lub ich wdrożenie będzie nieopłacalne, dobry projektant zaproponuje alternatywy. Opracowanie funkcjonalnego projektu wnętrza często wymaga kompromisu i właśnie dlatego jest tak trudne dla obu stron przedsięwzięcia.

Koncepcyjny projekt wnętrz, czyli poznajemy konkrety

Kiedy klient zaakceptuje propozycję układu funkcjonalnego, architekt przystępuje do opracowania projektu koncepcyjnego. W pracowni powstają wizualizacje, które pozwalają klientowi wyobrazić sobie, jak dokładnie będzie wyglądała dana przestrzeń. Wizualizacja ułatwia podejmowanie decyzji o kolorach i materiałach, a jej ostateczna wersja odzwierciedla przyszły wygląd pomieszczeń. Ustalenia na tym etapie umożliwiają projektantowi przygotowanie kosztorysu i listy sklepów, w których dostępne są materiały wykończeniowe, meble itd.

Kompleksowy projekt aranżacji wnętrza

Układ funkcjonalny i wizualizacje z kosztorysem to wciąż za mało, by móc rozpocząć prace w mieszkaniu. Kompleksowy projekt musi zawierać dokumentację wykonawczą, wg której będą pracować fachowcy. Na tym etapie klienci łódzkiej pracowni projektowej ArchiVR otrzymują rysunki i plany niezbędne elektrykowi, hydraulikowi, monterom oraz stolarzowi. Architekt przygotowuje kolejny, bardziej szczegółowy kosztorys, obejmujący potrzebne ilości wybranych płytek, paneli, opraw oświetleniowych i pozostałych materiałów wykończeniowych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.