Jak zatrzymać azot w glebie i poprawić wydajność plonów?

Artykuł partnera.

Mocznik UFF to nawóz, który pozwala dostarczyć odpowiednią ilość azotu w glebie, co przekłada się na wydajność upraw. Azot jest bowiem głównym składnikiem pokarmowym roślin, a jego niedobory wpływają na skrócenie okresu wegetacji oraz osłabienie i karłowatość łodyg. Nawozy azotowe mają formę łatwo przyswajalną a innowacyjny produkt, jakim jest frakcja tłuszczowa mocznika, jest najskuteczniejszym z nich.

Znaczenie azotu dla roślin

Azot to jeden z najważniejszych mikroelementów wpływających na plonowanie roślin. Stanowi budulec białek i kwasów nukleinowych, jest elementem, który pobudza roślinę do wzrostu zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej. To właśnie azot decyduje o intensywnie zielonym kolorze roślin, a także o wielkości i jakości plonu. Na zawartość azotu w glebie wpływają warunki meteorologiczne, czyli opady i temperatura. Jest to pierwiastek, który łatwo ulega spłukiwaniu, dlatego istotne jest nawożenie pół uprawnych odpowiednimi preparatami. Wymywanie azotu w głąb gleby powoduje, że przedostaje się on do wód gruntowych poniżej poziomu strefy korzeniowej, co wpływa na pogorszenie wartości podłoża i obniżenie plonowania.

Nawożenie azotowe najlepszy skutek przynosi dla gleb o odpowiednim odczynie pH zawierających potas, krzem i magnez. Jednym z bardziej skutecznych preparatów uzupełniających niedobory azotu jest innowacyjny UFF mocznik. W Polsce oficjalnym dystrybutorem UFF mocznika jest firma Onetrade.pl z Krakowa. Produkt uzyskał certyfikat dopuszczający do stosowania w Danii, a tym samym został wprowadzony do obrotu również na terenie naszego kraju.

Wpływ mocznika UFF na zawartość azotu w glebie

Uff mocznik to najprościej rzecz ujmując frakcja tłuszczowa mocznika będąca produktem ubocznym ekstrakcji kwasów tłuszczowych z ryb. Przyjmuje formę krystaliczną i zawiera azot, mocznik, estry etylowe i etanol. Stosuje się go poprzez zmieszanie z nawozem naturalnym jeszcze przed jego dystrybucją na pole uprawne lub poprzez rozpuszczenie w wodzie co sprawia, że nawóz przyjmuje formę skoncentrowaną. Dopuszczalne jest także bezpośrednie rozprowadzenie mocznika UFF po polu uprawnym pod warunkiem odpowiedniej wilgotności gleby.

Frakcja tłuszczowa mocznika to jeden z najskuteczniejszych preparatów, który znacząco poprawia zawartość azotu w glebie, przyczyniając się w ten sposób do optymalnego poziomu plonowania roślin. Preparat dostarcza niezbędną ilość azotu i reguluje jego poziom, uzupełniając straty, które powstały w skutek wypłukania pierwiastka w głąb gleby.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.