Jak zbudować ogród wertykalny?

Ostatnimi czasy ogrody wertykalne cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu zieloną ścianę jesteśmy w stanie zbudować na własną rękę, o ile posiadamy podstawowe umiejętności w majsterkowaniu, jednocześnie możemy pochwalić się zmysłem artystycznym. Co to jest ogród wertykalny? W jakim miejscu zbudować ogród wertykalny? W jaki sposób dokonać wyboru materiałów? Na jakie rośliny należy się zdecydować? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Co to jest ogród wertykalny?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie ogrodu wertykalnego, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że jest to ciekawie prezentująca się, zielona ściana znajdująca się na budynkach lub w dużych mieszkaniach, która posiada świetlną ekspozycję. W praktyce są to gęsto obsadzone rośliny, które stanowią pionową powierzchnię- zakrywa ona część ściany. Ogród możemy mieć dowolny charakter, a ostateczny wybór roślin zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

W jakim miejscu zbudować ogród wertykalny?

Zastanawiasz się, jak zbudować ogród wertykalny? W pierwszej kolejności zastanów się nad wyborem optymalnego miejsca na to dzieło sztuki. Teoretycznie ograniczenia co do lokalizacji nie istnieją. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, bowiem nie zaleca się wykorzystywania północnych- oświetlenie jest najmniej atrakcyjne. Tego typu ogrody często budowane są blisko źródła wody, dzięki czemu ewentualne prace pielęgnacyjne będą mniej problematyczne. Ściana musi mieć odpowiednią wytrzymałość- niekiedy konstrukcje roślinne ważną nawet 30 kg na metr kwadratowy.

W jaki sposób dokonać wyboru materiałów?

O ile posiadamy wystarczającą ilość pieniędzy, aby zdecydować się na firmę ogrodniczą, wówczas możemy zwrócić uwagę nie tylko na sposób wykonania całej konstrukcji i na materiały, ale również na kreatywny wygląd ściany. Jeśli jednak samodzielnie montujemy ogród wertykalny, to zdecydowanie rozsądniejsze jest wybieranie stosunkowo najłatwiejszych rozwiązań. Znacznie łatwiej jest zbudować ogród wertykalny w pomieszczeniu niż na zewnętrznych ścianach. Wiąże się to z odmiennymi rozmiarami, a także z większą liczbą gatunków do wyboru. Na dzień dzisiejszy wymyślono ciekawe systemy, które nie są problematyczne w montażu. Głównym modułem jest specjalnie zaprojektowana skrzynia, która zawiera tuleję, a także trzpień, który sięga do dna doniczki.

Na jakie rośliny należy się zdecydować?

Jak zbudować ogród wertykalny? Wybór co do roślin jest stosunkowo szeroki. Zaleca się, aby wybierać te gatunki, które nie wymagają dużych donic. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są rośliny pnące się i te posiadające liście ozdobne. W przypadku tworzenia zewnętrznych konstrukcji, ważne jest, aby zakupić rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ze względu na mniejsze nakłady pracy bardziej komfortowe jest sadzenie bylin. Na 1 metr kwadratowy z reguły sadzi się od 25-30 roślin, w praktyce zależy to jednak od naszych indywidualnych preferencji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.