Jak zbudować taras?

Artykuł partnera.

Samodzielnie wykonany taras cieszy o wiele bardziej, kiedy można w końcu na świeżym powietrzu spędzić wolny czas, napić się ulubionej kawy czy herbaty lub urządzić przyjęcie dla przyjaciół. Wiele osób rezygnuje jednak z wykonywania tarasu na własną rękę w obawie przed skalą trudności tego zadania. Warto więc wiedzieć, że zbudowanie tarasu od podstaw nie jest wcale tak trudne, jakby to mogło się wydawać. Dlatego też poniżej podpowiadamy jak zrobić taras i na co zwrócić uwagę, aby był on poprawnie wykonany.

Od czego zacząć wykonanie tarasu?

Po wybraniu miejsca na taras, zadecydowaniu o jego wielkości oraz o tym w jakim sposób ma być wykończona jego powierzchnia, przychodzi czas na realizację projektu i właśnie wtedy rodzi się pytanie, jak wykonać taras. Odpowiedź na nie jest niezwykle prosta.

W pierwszej kolejności należy się skupić przede wszystkim na tym, że taras powinien składać się z odpowiednio wykonanych warstw, takich jak podkład cementowy, warstwa izolacyjna oraz warstwa płytek, a jego krawędzie powinny być wykończone za pomocą profili okapowych, które pozwolą skutecznie odprowadzać z jego powierzchni wodę. Aby móc wszystkie te warstwy wykonać potrzebne są natomiast odpowiednie materiały, które omawiamy poniżej.

Profile okapowe

Pierwszymi z nich są wobec tego profile okapowe, które powinny być przede wszystkim w pełni odporne na korozję, dlatego też my polecamy w tym przypadku produkty marki Renoplast dostępne do kupienia w sklepie Balkony-tarasy24.pl. Profile okapowe tej marki wykonane są bowiem z aluminium, a do tego ich powierzchnia zabezpieczona jest także powłoką poliestrową. Dodatkowo cechują się one gotowych do zamocowania odpowiednio wyprofilowanym kształtem, który ułatwia wykonanie w poprawny sposób strefy okapowej tarasu. 

Materiały hydroizolacyjne

Kolejnym materiałem jest natomiast masa uszczelniająca, dzięki której możliwe będzie wykonanie izolacji przeciwwodnej. Tego typu masa tworzy bowiem gładką powierzchnię, po której woda może swobodnie spływać do strefy okapowej. 

Klej do płytek

Do mocowania płytek przy wykończeniu tarasu należy natomiast zastosować odpowiedni klej do zastosowań zewnętrznych taki jak klej S1 lub S2 cechujący się wysoką odkształcalnością.

Płytki

W przypadku płytek, jeśli chodzi o ich kolor czy wzór panuje pełna dowolność wyboru, w przeciwieństwie do ich wymiarów. Na tarasie najlepiej sprawdzą się bowiem płytki o wymiarach maksymalnie 30 × 30 centymetrów o klasie ścieralności IV lub V oraz nasiąkliwości poniżej 3%. Dodatkowo powinny być one także mrozoodporne. 

Staranność i brak pośpiechu kluczem do zbudowania trwałego tarasu

Samo dobranie odpowiednich materiałów, które są proste w montażu, a co za tym idzie, ułatwiają samodzielne wykonanie tarasu to jednak nie wszystko. Budowa tarasu krok po kroku wymaga bowiem staranności, gdyż każda z jego warstw powinna być ze sobą szczelnie połączona. Budując taras, nie należy się także spieszyć, dokładność i ostrożność zostanie jednak wynagrodzona w postaci jego trwałości przez wiele lat.

Budowa taras krok po kroku

Wykonanie tarasu to wieloetapowe przedsięwzięcie, w którym każdy krok ma znaczenie. Dlatego też, aby był on zbudowany w pełni poprawnie, warto zastosować się do poniższych zaleceń opisanych w 4 krokach.

Krok pierwszy — przygotowanie podkładu cementowego

Pierwszym etapem wykonania tarasu jest przygotowanie w odpowiedni sposób podkładu cementowego o pożądanych wymiarach, które powinien mieć dodatkowo spadek około 2% na całej szerokości w stronę okapu. Jego powierzchnia powinna być natomiast gładka i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. 

Krok drugi — wykonanie krawędzi tarasu

Kiedy podkład cementowy zostanie już przygotowany, można przejść do wykonania strefy okapowej tarasu. Prace te należy rozpocząć od zamontowania narożników, a następnie profili płaskich na całej krawędzi konstrukcji. Przy czym należy pamiętać o tym, że między narożnikiem a profilami prostymi oraz między samymi profilami powinna zostać pozostawiona 2 milimetrowa przerwa dylatacyjna. 

Krok trzeci — wykonanie warstwy hydroizolacyjnej

Następnym etapem wykonania tarasu jest pokrycie całej jego powierzchni płaskiej zaprawą uszczelniającą. Powinna ona zostać także nałożona w przerwach dylatacyjnych oraz na części profilu stykającej się z podkładem cementowym. Narożniki oraz miejsce styku tarasu ze ścianami w tym przypadku można także dodatkowo uszczelnić, stosując w tym celu taśmę uszczelniająca.

Krok czwarty — układanie i fugowanie płytek

Ostatni etap prac, dzięki któremu budowa tarasu zostanie zakończona to układanie płytek. Najlepiej rozpocząć je od wybranego narożnika, mocując poszczególne płytki tak, aby pozostawała między nimi przerwa nie mniejsza niż 6 milimetrów, którą następnie należy fugować przy użyciu materiału wypełniającego do zastosowań zewnętrznych. Po zakończeniu tego etapu taras jest natomiast już gotowy do użytkowania. 

Podsumowując, wykonanie tarasu w samodzielny i poprawny sposób wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich materiałów, które cechują się nie tylko właściwą jakością, ale także ułatwiają ich montaż. Dzięki temu stworzona z nich konstrukcja będzie nie tylko estetycznie się prezentować, ale także służyć przez długi czas.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.