Jak znaleźć idealne mieszkanie bez pośrednika?

Szukasz mieszkania na własną rękę? Chcesz uniknąć usług pośrednika nieruchomości? Dzisiaj z łatwością możesz samodzielnie znaleźć idealną nieruchomość. Jednak do poszukiwań wymarzonego lokum warto odpowiednio się przygotować, należy także pamiętać o sprawdzeniu stanu prawnego lokalu. Jak krok po kroku znaleźć idealne mieszkanie dla siebie?

Zacznij od określenia swoich możliwości oraz oczekiwań

W czasach szalejącej inflacji i rosnących stóp procentowych punktem wyjściowym powinno być określenie swoich możliwości finansowych. Warto wybrać mieszkanie, które nie będzie zbyt mocno obciążać budżetu.

Trzeba także zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz planami na przyszłość. Jeśli w przyszłości chcesz mieć dzieci, to uwzględnij to podczas wybierania mieszkania. Ponadto weź pod uwagę sposób spędzania czasu wolnego – przesiadujesz w domu, czy też chętniej spędzasz czas na mieście?

Zastanów się także, gdzie chcesz mieszkać. Wiele osób poświęca całą uwagę nad kwestiami związanymi z wyglądem lokalu. Są one ważne, jednak równie istotna jest okolica. Przede wszystkim przemyśl, w jakiej miejscowości chcesz mieszkać. Podobają Ci się duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Częstochowa? A może preferujesz mniejsze miejscowości jak Siedlce, Kalisz, czy też Radomsko?

Warto pomyśleć nad okolicą, w której chcesz mieszkać. Obecni i przyszli rodzice z pewnością docenią bliskość żłobka, przedszkola oraz szkoły. Osobom aktywnym spodobają się baseny i siłownie. Zwróć również uwagę na komunikację miejską, a jeśli jeździsz autem to stan dróg.

Jak znaleźć odpowiednie ogłoszenia?

Jeśli wiesz jakich mieszkań i w jakich miejscowościach szukać, to teraz czas na przeglądanie ogłoszeń. Z łatwością zauważysz, że na popularnych portalach znaczna część nieruchomości jest obsługiwana przez pośredników.

Dlatego warto korzystać z witryn, na których są mieszkania na sprzedaż bez pośredników. Ponadto dokładnie zapoznaj się z treścią ogłoszenia – znajdziesz tam wiele informacji o lokalu, a często także dowiesz się, czy jest to oferta prywatna, czy też biura nieruchomości.

Ponadto używaj filtrów wyszukiwania – ułatwiają one znalezienie mieszkań spełniających Twoje wymagania.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

Gdy znalazłeś idealne ogłoszenie, to czas zadzwonić do właściciela i umówić się na oględziny mieszkania. Podczas spotkania warto zwrócić uwagę na ogólny stan całego budynku, osiedla oraz okolicznych dróg.

Natomiast w mieszkaniu przyjrzyj się szczególnie:

  • Położeniu okien – okna od południa oraz od ruchliwej ulicy mogą być uciążliwe.
  • Usytuowanie na klatce – szczególnie problematyczne jest sąsiedztwo windy.
  • Stan ścian – zwróć uwagę nie tylko na odpryski i pęknięcia, ale zachowaj czujność w przypadku świeżo pomalowanych lokali. Może to być zwykłe odświeżenie mieszkania przed sprzedażą, jednak niewykluczona jest próba ukrycia wad.

Ponadto oględziny to dobry moment na zadanie pytań dotyczących nieruchomości. Warto wcześniej przygotować sobie listę rzeczy, których chcesz się dowiedzieć. Koniecznie spytaj się o wysokość czynszu opłat za wodę, prąd, ogrzewanie. Należy także dowiedzieć się, czy w zakres sprzedaży wchodzi wyposażenie. Warto także zapytać o sąsiadów oraz okolicę.

Podczas oględzin warto zadbać o luźną atmosferę rozmowy. Dzięki temu właściciel będzie bardziej otwarty, a może także przekazać wiele informacji między wierszami.

Ponadto koniecznie zweryfikuj stan prawny lokalu. Jeśli ma on księgę wieczystą, to poproś o jej numer. Należy sprawdzić w szczególności obciążenia hipoteczne, zameldowane osoby oraz właścicieli lokalu. Odpowiednia weryfikacja stanu prawnego mieszkania przekłada się na bezpieczną transakcję.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.