Jak znaleźć nielegalne przyłącza?

Artykuł partnera.

Wiele osób decyduje się na nielegalne przyłącze kanalizacyjne, aby uniknąć kosztów odprowadzania ścieków. Spółki miejskie robią, co tylko mogą, aby walczyć z tym nielegalnym procederem. Gdy wysokie kary nie odstraszają, do wykrywania nieznanego uzbrojenia podziemnego wykorzystuje się różnego rodzaju technologie.

Kary za nieodprowadzanie ścieków są poważne – grozi za to grzywna w wysokości do 10 tysięcy złotych lub kara ograniczenia wolności. Nie wszystkich jednak odstraszają konsekwencje nielegalnego zrzutu ścieków. Dużą pomoc w wykrywaniu dzikich przyłączy kanalizacyjnych stanowią różne zdobycze techniki – zarówno te nowsze, jak i starsze. Przedstawiamy urządzenia służące do wykrywania nielegalnych przyłączy – nie tylko kanalizacyjnych. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje wynajem wykrywacza nielegalnych przyłączy.

Lokalizator uzbrojenia podziemnego

Aby odnaleźć nieznane uzbrojenie podziemne, często wykorzystuje się lokalizator podziemny. Jest to elektroniczne urządzenie działające podobnie jak wykrywacz metali. Składa się z dwóch modułów: nadajnika i odbiornika. Nadajnik wytwarza pole elektromagnetyczne, które trafia na przeszkody w postaci metalowych rur kabli i podobnych instalacji podziemnych. Sygnał jest następnie przechwytywany przez odbiornik. 

Lokalizatory wykorzystuje się bardzo często przed rozpoczęciem różnego rodzaju prac ziemnych w miastach, gdzie łatwo natrafić na zapomniany kabel elektryczny czy niezaznaczone na mapach przyłącze gazowe. Za pomocą tego urządzenia można też wykryć nielegalne przyłącze kanalizacyjne. Wiele firm oferuje nie tylko zakup, ale też wynajem takich urządzeń. Ceny za wynajem wykrywacza nielegalnych przyłączy wahają średnio od 200 do 300 złotych za dobę. Więcej o lokalizatorach uzbrojenia podziemnego przeczytasz na: https://kanalizacja.net/Lokalizator-wykrywacz-uzbrojenia-podziemnego-cinfo-pol-368.html

Zadymiarka kanałowa

Zadymiarka to proste urządzenie, przydatne w wielu pracach wykonywanych przez firmy wodociągowe i kanalizacyjne. Wytwarza ono dym, który wpuszczany jest do wnętrza kanału. Wydobywające się na powierzchnię opary wskazują nieszczelności, zapomniane i nieużywane włazy do studzienek czy też właśnie miejsca nielegalnych przyłączy. W zależności od mocy urządzenia zadymiarki mogą wytworzyć od 60 do ponad 300 m3 dymu w ciągu minuty.

Zdalnie sterowany robot

Stosunkowo nowym wynalazkiem są roboty do przeglądu stanu urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych. Zdalnie sterowany pojazd ma niewielkie gabaryty (najmniejsze mogą zmieścić się w rurze o średnicy 10 cm). Kamera pozwala dokładnie obejrzeć miejsce usterki, nieszczelności czy powstałego zatoru. Roboty pomagają także wykrywać miejsca nielegalnego zrzutu ścieków. Mogą one spływać starymi, nieoznaczonymi na mapach instalacjami fabrycznymi wyłączonymi z użytku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.